Tukuma Mākslas muzejā atvērs izstādi gleznotājam Albertam Franciskam Pauliņam

Tukuma Mākslas muzejā atvērs i

Foto: Tukumamuzejs.lv | Autors: Kristīne Ozola | 2025.06.27

2025. gada 28. jūnijā plkst. 12.00 Tukuma Mākslas muzejā (Harmonijas ielā 7, Tukumā) atklās gleznotāja Alberta Franciska Pauliņa izstādi “Mūsdienas”. Apmeklētājiem skatāmi mākslinieka dažādos laikposmos tapuši darbi no Tukuma muzeja krājuma un Alberta Franciska Pauliņa privātkolekcijas. Izstāde atvērta no 28. jūnija līdz 26. oktobrim.

Tukumam piederīgais mākslinieks Alberts Francisks Pauliņš (1948) ir nozīmīgs ainavu glezniecības tradīciju pilnveidotājs, kurš sevi dēvē par romantiķi. Viņš mākslas darbu idejas apcer klusumā un īsteno tās rīta stundās darbnīcā, skanot klasiskajai mūzikai. Viņš rod iedvesmu darba procesā. Glezno ainavas un klusās dabas, retāk portretus un aktus. Katrā viņa darbā ir ietvertas dziļas pārdomas par lietu kārtību.  Viņš uzskata: “Ir svarīgi atrast savu būtību un parādīt to savās gleznās, lai tas, ko tu glezno būtu tikai tavs, un uzreiz to varētu atpazīt.”

Profesionālo izglītību Alberts Francisks Pauliņš ieguvis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā Koka mākslinieciskās apdares nodaļā (1966–1970) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1976–1982), kuras pedagogi tolaik bija gleznotāji Vladimirs Kozins (1922–2023), Konrāds Ubāns (1893–1981), Imants Vecozols (1933), Edgars Iltners (1925–1983), Boriss Bērziņš (1930–2002) u. c.

Izstādēs piedalās kopš 1978. gada, iekļaujoties arī Tukuma Mākslinieku grupā. Viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) biedrs kopš 1990. gada. Mākslinieks ir konkursa izstādes “Nīca” prēmijas laureāts (1987), saņēmis LMS “Gada balvu par nozīmīgāko izstādi provinces muzejā” (2003) un LMS “Gada balvu par sasniegumu glezniecībā izstādē “Rudens 2003: Privātā telpa” (2003). Mākslinieks apbalvots ar Tukuma pilsētas domes Atzinības rakstu par ieguldīto darbu Tukuma pilsētas labā (2008).

Alberta Franciska Pauliņa darbu katalogu sagatavojusi mākslas zinātniece Anda Treija un mākslinieks Juris Petraškevičs (Galerija “Daugava”, 2013). Dokumentālo filmu “Tukuma van Gogs” (2017) par mākslinieku uzņēmis režisors un operators Valdemārs Helmanis.

“Es esmu diezgan spontāns. Gleznoju tā, kā es jūtu. Krāsas izvēlos pilnīgi patvaļīgi, nerēķinoties ne ar kādiem kanoniem,” saka gleznotājs Alberts Francisks Pauliņš. Viņš konsekventi pieturas no studiju gados apgūtā un ainavu glezno, sākot no augšas – no debesīm. Tādā veidā vislabāk izdodas samērot attiecības starp pārējiem plāniem gleznā.

Mākslinieks stāsta: “Man ļoti patīk agras rīta stundas līdz pusdienlaikam. Tad es eju uz darbnīcu un man skats parasti vēršas debesīs, jo tur fantastiskas lietas notiek – nevienu sekundi nekas neatkārtojas, katru mirkli tiek kaut kas jauns pasniegts, viss mainās. Pasakainas debesis ir no rītiem. Pasakainas! Protams, tādas nevar uzgleznot, to var uzgleznot tikai Dievs. Mākslinieks ir instruments Dieva rokās.”

Alberta Franciska Pauliņa gleznas atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Tukuma muzeja, Kandavas novadpētniecības muzeja un Talsu novada muzeja krājumos, kā arī privātās kolekcijās Latvijā un ārzemēs. 

Avots: Tukumamuzejs.lv



DEJAS FESTIVĀLS |

DEJAS FESTIVĀLS | "Atspulgs kustībā 2025"

Jau ceturto gadu pēc kārtas Tukumā norisināsies neparastais un aizraujošais laikmetīgās dejas festivāls.

Tukuma TIC

Ieelpo pavasari Riebiņu muižas parkā

Ieelpo pavasari Riebiņu muižas parkā

Riebiņu muižas vēsture iesniedzas 16. gadsimtā. Senāk lēņu īpašumus apkaimē sauca par Krevmuižu, iespējams, ka šīs muižas centrs saucās par Krevi

Preiļu novada TIC

DEJAS FESTIVĀLS |

DEJAS FESTIVĀLS | "Atspulgs kustībā 2025"

Jau ceturto gadu pēc kārtas Tukumā norisināsies neparastais un aizraujošais laikmetīgās dejas festivāls "Atspulgs kustībā".

Tukuma TIC

Vai zini, kā top tava kafijas tasīte?

Vai zini, kā top tava kafijas tasīte?

Vai zini, kā top izcila kafija? Nāc uz KUUP meistarklasi Rēzeknē – iepazīsi grauzdēšanu, degustēsi kafiju un atklāsi tās ceļu no pupiņas līdz tasītei.

Rēzeknes pilsētas TIC

Mājas kafejnīcu dienas Gulbenes novadā

Mājas kafejnīcu dienas Gulbenes novadā

Gulbenes novads aicina izbaudīt sirsnīgas un garšām bagātas Mājas kafejnīcu dienas, kas norisināsies 2025.gada 12. un 13.jūlijā.

Gulbenes novada TIC

"Nakts - Old Believers Apartamentos"

Vecticībnieku naktsmītne Rēzeknē, mājīga vēsture, ērtības blakus Svētā Nikolaja lūgšanu namam; privātas ekskursijas un autentiska pieredze.

Rēzeknes pilsētas TIC

Dziesmu spēle

Dziesmu spēle "Īsa pamācība mīlēšanā"

Teatrāls, dzīvespriecīgs, labdabīgi ironisks uzvedums, R.Paula mūzika, spilgti raksturi, asprātīgi dialogi, negaidītas situāciju maiņas.

Tukuma TIC

Muzikāls dzejas un vīna baudīšanas vakars

Muzikāls dzejas un vīna baudīšanas vakars

Dzeja, mūzika un izsmalcināts vīns – viss vienā maģiskā vakarā Jaunpils pils iekšpagalmā!

Tukuma TIC

✈️ TENERIFE, ĒĢIPTE & AAE

✈️ TENERIFE, ĒĢIPTE & AAE

Šķiet, ka karstā vasara ir vēl tālu? Mēs zinām vietu, kur tā ir cauru gadu! Īpašs piedāvajums ceļojumiem rudens/ziemas sezonā!

Coral Travel Latvia

Naktsmītnes Tavām brīvdienām

Naktsmītnes Tavām brīvdienām

Gaujas Nacionālajā parkā: no dabas ieskautiem kempingiem līdz brīvdienu mājām, no elegantām viesnīcām līdz karaliskām pilīm, muižām

EnterGauja

Latvijas labumi - ābolu sidrs un steiks!

Latvijas labumi - ābolu sidrs un steiks!

Aicinām - ceturtdien, 12. jūnijā no plkst. 14.00 līdz 19.00, garšu ballīte Āgenskalna tirgū!

Lauku Ceļotājs

Senās mūzikas festivāls 12.-13.jūlijā!

Senās mūzikas festivāls 12.-13.jūlijā!

Apskati un izvēlies, Senās mūzikas festivāla koncertu apmeklēsi Tu!

Bauskas TIC

Iepazīsti maršrutu:Bauska-Uzvara-Grenctāle

Iepazīsti maršrutu:Bauska-Uzvara-Grenctāle

Šajā maršrutā, iespējams izzināt apkārtni, kas apvieno vēsturiskas vietas, unikālus atpūtas kompleksus, kultūras mantojumu, aktīvo atpūtu un degustācijas.

Bauskas TIC

Brīvdabas koncerti Kāla ezera krastā

Brīvdabas koncerti Kāla ezera krastā

Heisā hopsā, esam sarūpējuši vasarai piecus - absolūti kapitālus koncertus. Tiekamies ezera krastā pie Madonas!

Madonas TIC

Apceļo Latvijas pilis un muižas

Apceļo Latvijas pilis un muižas

Apceļo Latvijas pilis un muižas 2025! Jau 25 gadus Latvijas Piļu un muižu asociācija gādā par kultūrvēsturisko muižu iekļaušanos tūrisma galamērķos.

Preiļu novada TIC

"Mājas kafejnīcu dienas" Preiļu novadā

26. un 27. jūlijā norisināsies “Mājas kafejnīcu dienas” Preiļu novadā. Arī šogad Preiļu novads kuplā skaitā piedalās tradicionālajā vislatvijas garšu akcijā

Preiļu novada TIC

Zvejnieksvētki Lapmežciemā

Zvejnieksvētki Lapmežciemā

Saulriets radīs maģisku atmosfēru, viļņu skaņas saplūdīs ar dzīvo mūziku un neaizmirstams piedzīvojums! Pēc koncertiem – ballīte smiltīs līdz pat rīta gaismai.

Tukuma TIC

Gaisa balonu festivāls Kandavā

Gaisa balonu festivāls Kandavā

Pasākums visai ģimenei ar dažādām atrakcijām un protams gaisa baloniem.

Tukuma TIC

Dārza svētki Jaunmoku pilī

Dārza svētki Jaunmoku pilī

Kā ik gadu - košs, ziedošs, idillisks vasaras pilnbrieds! Amatnieku tirdziņš, koncerts, ekskursijas. Tas viss Jaunmoku pilī!

Tukuma TIC

DĀRZA SVĒTKI | Sēd uz sliekšņa pasaciņa

DĀRZA SVĒTKI | Sēd uz sliekšņa pasaciņa

Kalnmuižas pils dārzā arī šovasar uzplauks dārza svētku burvība – vakars, kurā savijas mūzika, dzeja un gardas maltītes.

Tukuma TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -