Foto: Dkn.lv | Autors: Amanda Ciukore | 2025.07.25
Dienvidkurzemes novadā veiksmīgi noslēdzies vērienīgs un inovatīvs projekts “Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvju darbības modernizēšana – krājuma digitalizēšana”, kura mērķis ir saglabāt un padarīt pieejamu novada bagātīgo kultūras mantojumu, vienlaikus ieviešot mūsdienīgus un interaktīvus risinājumus. Šis ir pirmais šāda mēroga projekts Latvijā, kurā digitalizēts tik plašs senlietu krājums vienota koncepta ietvaros, vienlaikus radot arī jaunu pieeju kultūras mantojuma uzskaitei un komunikācijai ar sabiedrību.
Projektā uzsākta krājuma digitalizēšana astoņās Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvēs – Durbē, Vecpilī, Nīcā, Virgā, Gaviezē, Krotē, Cīravā un Zentas Mauriņas piemiņas istabā. Daļa priekšmetu jau ir digitalizēta, savukārt darbs pie pārējā krājuma digitalizācijas turpinās nākamajos posmos. Katra krātuve digitalizēta ar atšķirīgām metodēm, tematisko uzsvaru un interaktīvajiem risinājumiem, lai saglabātu katras vietas identitāti un rosinātu interesi par šo vietu apmeklējumu dabā.
1. augustā 21.30 Burtniekos aicinām uz deju uzvedumu “No 10 desmit dejojam!!!”, Agra Daņiļeviča horeogrāfija. Dejo Burtnieku apkaimes jaunieši un "Dzirnas".
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Šobrīd ikvienam ir iespēja atvērt mājaslapu www.kulturmantojums.lv un virtuāli "ienākt" senlietu krātuvēs – pārvietoties to telpās, aplūkot priekšmetus, iegūt vērtīgu informāciju un vēstures faktus, klausīties audio stāstījumus, kā arī iepazīties ar krājuma priekšmetiem 3D formātā vai 360 grādu panorāmā. Daļai priekšmetu izveidoti arī īsi video stāsti, kuros iekļauti krājuma glabātāju oriģinālie stāstījumi, pieredze un autentiskas liecības, kas saglabā dzīvu atmiņu par novada kultūras mantojumu.
Jauna mājaslapa un vienota uzskaites sistēma – pamats nākotnei
Projekta laikā izstrādāta īpaša mājaslapa, kurā atspoguļota novada karte ar atzīmētām digitalizētajām senlietu krātuvēm. Atverot kādu no tām, lietotājs nonāk attiecīgās krātuves virtuālajā telpā. Mājaslapa kļuvusi par vārtiem uz novada kultūrvēsturiskajām vērtībām – to iespējams apskatīt ne tikai vietējiem iedzīvotājiem, bet arī jebkuram interesentam Latvijā un ārvalstīs.
Būtisks projekta ieguvums ir arī izveidotā vienotā krājuma uzskaites sistēma, kuru jau sākusi izmantot virkne novada senlietu krātuvju un muzeju kā galveno instrumentu sava krājuma dokumentēšanā. Sistēma paredzēta gan esošo datu uzturēšanai un papildināšanai, gan jaunu priekšmetu pievienošanai, tādējādi nodrošinot ilgtspējīgu un ērtu pārvaldību. Sistēmā izveidots vienots priekšmetu klasifikators un apraksta veidnes pamatinformācijas ievadei (piemēram, šifrs, apraksts, izgatavošanas laiks, skaits, vērtība, atrašanās vieta, iegūšanas veids, vēsture, izmēri u.c.), tāpat tajā iespējams veidot un glabāt visa veida aktus, eksponātu uzskaites kartītes, pievienot līgumus, kā arī veidot krājuma uzskaites grāmatas un nepieciešamās izdrukas. Dati no sistēmas ir eksportējami uz citām uzskaites platformām, piemēram, Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogu.
Līdz šim novadā senlietu krātuvēm un muzejiem nav bijusi vienota krājuma uzskaites sistēma, līdz ar to šis ir būtisks solis uz vienotas, strukturētas un pārskatāmas kultūras mantojuma pārvaldības veidošanu, kas nodrošina efektīvāku darbu ar krājumu un ilgtermiņā veicina tā saglabāšanu un pieejamību.
Nākotnes vīzija – aptvert visus novada muzejus un krātuves
Lai gan šobrīd digitalizētas astoņas senlietu krātuves, nākotnē plānots mājaslapu paplašināt, publiskojot informāciju no uzskaites sistēmas par visām pārējām Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvēm un muzejiem. Jau sistēmas un mājaslapas testēšanas procesā novērots, ka digitalizācija ir nozīmīgs instruments vietējā kultūras mantojuma saglabāšanā un pieejamības veicināšanā plašākai sabiedrībai.
Vienlaikus šis projekts kalpo kā piemērs arī citām pašvaldībām – gan ar pieeju, kā veidot ilgtspējīgu un sabiedrībai saistošu kultūras mantojuma pārvaldību, gan ar tehnisko un metodoloģisko bāzi, kas izveidota sadarbībā ar profesionāļiem kultūras mantojuma, muzeoloģijas un digitālo tehnoloģiju jomā.
Projekta nosaukums: “Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvju darbības modernizēšana – krājuma digitalizēšana” (projekta Nr. 24-02-CL22-C0LA19.2202-000004). Kopējās projekta izmaksas pēc iepirkuma procedūras ir 99 220,00 EUR, no kuriem 79 376,00 EUR nodrošināti no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un 19 844,00 EUR ir Dienvidkurzemes novada pašvaldības līdzfinansējums. Projekts īstenots laika posmā no 2024.gada 3.jūnija līdz 2025.gada 27.jūlijam. Mājaslapu veidoja un sistēmu izstrādāja dizaina studija “H2E”.
Plašāk ar projektu var iepazīties ŠEIT.
Turība piedāvā studiju programmu “Viesnīcu pakalpojumu organizators”, kur nepieciešamās zināšanas var iegūt īsā laikā - tikai 2,3 gados!
Biznesa augstskola Turība
11.labu ļaužu sanākšana "Laika rata pietura Evertos". Ķermeniskas labsajūtas, garīgas izaugsmes un dvēseliskas harmonijas brīvdas festivāls.
Bauskas TIC
Mājas kafejnīca “Apple Manor & Garden Complex” aicina uz nesteidzīgu atpūtu Silajāņu muižas ābeļdārzā, lai baudītu lauku mieru ar gardiem ēdieniem
Preiļu novada TIC
“Mājas kafejnīcu dienu” ietvaros apmeklētājiem būs iespēja klātienē redzēt un piedzīvot Ārdavas muižas atdzimšanas stāstu.
Preiļu novada TIC
Dzeja, mūzika un izsmalcināts vīns – viss vienā maģiskā vakarā Jaunpils pils iekšpagalmā!
Tukuma TIC
Iepriekšpārdošana VASARA'26 ir sākusies! Skats aiz loga neiepriecina? Vai jau plāno savu nākamo atvaļinājumu? Īpašas cenas un piedāvājumi līdz 18.AUGUSTAM!
Coral Travel Latvia
26. un 27. jūlijā norisināsies “Mājas kafejnīcu dienas” Preiļu novadā. Arī šogad Preiļu novads kuplā skaitā piedalās tradicionālajā vislatvijas garšu akcijā
Preiļu novada TIC
Jau 25 gadus Latvijas Piļu un muižu asociācija gādā par kultūrvēsturisko muižu iekļaušanos tūrisma galamērķos. Šoreiz Preiļu novadu akcijā pārstāv 4 dalībnieki
Preiļu novada TIC
30. jūlijs–3. augusts – dzīvesprieks, mūzika un pārsteigumi Rēzeknē! Gājiens, koncerti, sporta vakars, bērnu diena un vēl vairāk! Svinam kopā Latgales sirdī!
Rēzeknes pilsētas TIC
Izsludināta pieteikšanās sidra ražotājiem dalībai projektā “BALT-FIN-CIDER” eksportam uz Austrāliju.
Lauku Ceļotājs
Apmeklējuma laikā būs iespēja iepazīties ar vīngliemežu dzīves ciklu, to fizioloģiju, audzēšanas un pārstrādes niansēm aizraujošā un izsmeļošā stāstījumā.
Preiļu novada TIC
30. jūlijs–3. augusts – dzīvesprieks, mūzika un pārsteigumi Rēzeknē! Gājiens, koncerti, sporta vakars, bērnu diena un vēl vairāk! Svinam kopā Latgales sirdī!
Rēzeknes pilsētas TIC
Bauskas muzejs turpina pērn aizsākto vēstures lasījumu ciklu Bauskas rātsnamā!
Bauskas TIC
Jau ceturto gadu pēc kārtas Tukumā norisināsies neparastais un aizraujošais laikmetīgās dejas festivāls.
Tukuma TIC
Ērtības + daba Sauna + kubuls Laivas + pludmale Banketi + brokastis Tavs stāsts, tava atpūta!
Rēzeknes pilsētas TIC
Riebiņu muižas vēsture iesniedzas 16. gadsimtā. Senāk lēņu īpašumus apkaimē sauca par Krevmuižu, iespējams, ka šīs muižas centrs saucās par Krevi
Preiļu novada TIC
Kalnmuižas pils dārzā arī šovasar uzplauks dārza svētku burvība – vakars, kurā savijas mūzika, dzeja un gardas maltītes.
Tukuma TIC
KUUP meistarklase Rēzeknē – uzzini kafijas ceļu no pupiņas līdz aromātiskai tasītei, piedzīvo grauzdēšanu un izbaudi degustāciju!
Rēzeknes pilsētas TIC
Šie būs svētki, kur radošums, vietējais spēks un prieks satiekas vienā elpas vilcienā!
Bauskas TIC
Tukumā – gan vasarā, gan rudenī iepazīstams un izsmaržojams ir Rožu maršruts, pilsētas apkārtnē iepazīstams ne viens vien kolekcijas vai košumdārzs.
Tukuma TIC