Kristīne Kupcāne | 2025.08.06
Izstāde “Uzmanību! Uz ceļa* strādā!” ir veltījums izcilajai latviešu māksliniecei Džemmai Skulmei, kuras radošais mantojums ir neatņemama Latvijas mākslas vēstures daļa. Izstāde kultūras centrā “Siguldas devons” tiks atklāta 2025. gada 8. augustā plkst. 19.00 un tā simboliski arī godina mākslinieces 100. jubileju, kas gaidāma 20. septembrī. Izstāde pievēršas mākslinieciskās pārmantojamības idejai, izmantojot kaķa šūpuļa spēles metaforu, kas ir daudzu mākslinieces darbu sērija, lai ilustrētu zināšanu un iedvesmas nodošanu no paaudzes paaudzē. Skulme šajā procesā ir gan saņēmēja, gan devēja — viņa ir smēlusies no saviem priekšgājējiem un vienlaikus iedvesmojusi neskaitāmus.
Izstādes iekārtojumā izmantotas mākslinieces izgriezti papīra rociņu silueti, kas kalpoja kā šabloni, ar kuriem gleznās tika iebūvēts precīzi noteikts un nosvērts rokas žests. Šīs rociņas, pārklātas ar krāsu slāņiem no neskaitāmiem darbiem, kuros tās izmantotas, ir kļuvušas par nozīmīgiem mākslas vēstures artefaktiem. Izstāde aicina aizdomāties par to, no kurienes nāk idejas un par to kā un kurā brīdī mākslinieks kļūst par to vadītāju.

Saulgriežu vakarā, 21.decembrī restorāns AKUSTIKA aicina veldzēties izcilā pianista Andreja Osokina klavierspēles sajūtās un Ziemassvētku stāstā.
EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Gatavība ir ne tikai mākslinieka, bet arī skatītāja uzdevums — būt klātesošam, ne tikai fiziski. Gatavība saņemt domu, kad tā nāk, ir viens no vislielākajiem izaicinājumiem. Tā prasa atvērtību, pazemību un modrību. Personīgās atbildības apziņas intensitāte bija viens no spēcīgākajām Džemmas Skulmes īpašībām.
Nosaukums apzināti aizgūts no ceļu satiksmes brīdinājuma zīmes, kas ikdienā aicina palēnināt soli, ievērot piesardzību un būt modriem. Šajā gadījumā — modriem ne tikai uz ielas, bet arī domās, uztverē. Ceļš vienmēr tiek būvēts —reizēm aizlāpīts, reizēm nojaukts un no jauna ieklāts, reizēm tas jābūvē vietā, kur nekad nav bijis ceļš, tikai vientuļas taciņas.
*Māksliniece Džemma Skulme par darbnīcas grīdas segumu (asfaltu) uz kura māksliniece strādāja:
“Ojārs iziet ārā pie mājas un redz, ka pa mūsu ielu brauc asfalta rullis, gludinot ietvi. Tā nu izdomājām, ka arī mūsu darbnīcās varam ieliet asfaltu. Un ceļa ruļļa vadītājs par vienu šņabja pudeli arī bija gatavs visu izdarīt. Protams, par to, cik tas viss bija neveselīgi, toreiz pat neaizdomājāmies. Pagāja viena diena, un bijām tikuši pie grīdas. Tālākais gan ir zem liela jautājuma – slimības, kas sekoja… Vēlākajos gados asfalts tika krāsots, likām linoleju, dažādus grīdas segumus… Tomēr manā un Ojāra kopīgajā darbnīcā šis asfalts stāv, kā stāvējis. Un visi tie traipi un visa tā dzīve uz tā man dod ļoti daudz impulsu.”
Džemmai Skulmei veltītā izstāde “Uzmanību! Uz ceļa strādā!” būs iespējams apskatīt kultūras centra darba laikā līdz 20. septembrim. Ieeja izstādē bez maksas.


Rēzekne 7. decembrī iedegs Ziemassvētku egli Festivāla parkā ar ziemīgu svētku programmu!
Rēzeknes pilsētas TIC

Ziemīgā Rēzekne vilina ar klusām gaismām, slepeniem stāstiem un negaidītu siltumu aukstumā.
Rēzeknes pilsētas TIC

Vietējie tūrisma uzņēmēji ir sagatavojuši īpašos Ziemassvētku piedāvājumus, kas ļauj izbaudīt svētku burvību pilnā krāšņumā.
Bauskas TIC

Uzsākot Ziemassvētku gaidīšanas laiku, Cesvaines pils aicinās aizdegt adventes sveces pasākumu ciklā “No tumsas uz gaismu Cesvaines pilī”.
Madonas TIC

Nikolaja diena Livonijas ordeņa pilī – notikums ģimenēm ar bērniem. Rūķu darbnīcas visā pilī – cepti āboli pavardā un piparkūku smarža.
Ventspils TIC

Ar svētku pasākumiem un aktivitātēm no 28. novembra līdz 8. decembrim Dienvidkurzemes novadā iedegs pilsētu un pagastu galvenās Ziemassvētku egles
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs
.jpg)
Izstāde “Ražots Latvijā” atklāj Latvijas rūpniecības un amatniecības sasniegumus Brīvvalsts laikā.
Rēzeknes pilsētas TIC

Jūra, mežs, gardi ēdieni, rūpes par Jums, spa procedūras, baseini un saunas // Atpūta pāriem, ģimenēm un draugiem /
EUR 99 | Estravel Latvia

Dāvanas, Gardumi un nakšķi, Amatnieku darinājumi, Pirtslietas.
Tukuma TIC

Rundāles pils restorāns “Ozollāde” aicina uz īpašām Ziemassvētku degustāciju vakariņām!
Bauskas TIC

Rēzekne 7. decembrī iedegs Ziemassvētku egli Festivāla parkā ar ziemīgu svētku programmu!
Rēzeknes pilsētas TIC

Laiks apstāties, ieelpot egļu smaržu un radīt ko skaistu ar savām rokām!
Madonas TIC

Rēzekne 7. decembrī iedegs Ziemassvētku egli Festivāla parkā ar ziemīgu svētku programmu!
Rēzeknes pilsētas TIC
Iepazīsti futūristisku arhitektūras brīnumu Latgalē – “Zeimuļs” ar zaļajiem jumtiem un torņiem kā divi milzu zīmuļi! + Aizraujošs skats no pilskalna!
Rēzeknes pilsētas TIC

Gada izskaņa pienāk ar skaisto Ziemassvētku un brīnuma gaidīšanas laiku. Svētku sajūtu smelties aicinām ieplānot Alūksnes dzelzceļa stacijas kvartālā!
Alūksnes TIC

Pelni Ventus un saņem lieliskas atlaides Ventspils tūrisma objektos!
Ventspils TIC

Ienirsti Latgales sirdī – kur kultūra dzīvo un skan! GORS nav tikai koncertzāle, bet vesela pieredze ar pasaules klases akustiku, gardēžu virtuvi un skatu!
Rēzeknes pilsētas TIC