Lemj atbalstīt Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijas paplašināšanu Vēveros

Lita Kokale | 2025.12.10

Ministru kabinets 9. decembra sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja (LEBM) iniciatīvu paplašināt muzeja lauku teritoriju Vēveros Cēsu novada Vecpiebalgas pagastā, iegādājoties un muzeja krājumam pievienojot valsts nozīmes kultūras pieminekli zemnieku – amatnieku sētu “Jaunvēveri.”
Vēveru tuvumā esošā nekustamā īpašuma “Jaunvēveri” īpašnieki vēlas atsavināt daļu no tā, uz kuras atrodas “Jaunvēveru” sētas apbūve. Zeme tiks iegādāta par LEBM līdzekļiem, kas iegūti no muzeja sniegtajiem publiskajiem maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem. Atsavināmā nekustamā īpašuma cena un aptuvenā tirgus vērtība ir 50 tūkstoši eiro.

Lai saglabātu kultūrvēsturisko mantojumu un tā kopumu, nezaudējot šobrīd privātīpašnieku rīcībā esošās unikālās, tieši Vidzemes apbūvei raksturīgās senatnes ēkas, kā arī esošos unikālos krājuma priekšmetus, padarot tos pieejamus plašai sabiedrībai un saglabājot nākamajām paaudzēm, LEBM vēlas no to īpašniekiem iegādāties “Jaunvēverus” kā krājuma priekšmetu. Neveicot “Jaunvēveru” sētas daļas atsavināšanu, šis kultūras mantojums aizies bojā.

LEBM varēs uzsākt zemes ierīcības projekta īstenošanu, kā arī veikt visas nepieciešamās darbības, lai vienotos ar nekustamā īpašuma “Jaunvēveri” īpašniekiem par labprātīgu nekustamā īpašuma atsavināšanu; pēc tam MK būs jālemj par īpašuma iegādi. Plānot, ka pēc nekustamā īpašuma iegādes “Jaunvēveri” tiks reģistrēti uz valsts vārda Finanšu ministrijas personā (valsts akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” pārvaldīšanā) un tiks nodots LEBM apsaimniekošanā.

LEBM dibināts 1924. gadā; muzeja teritorijā Rīgā, Juglas ezera krastā 87 hektāros eksponēti vairāk nekā 100 tautas celtniecības objektu, kas stāsta par zemnieku dzīvi Latvijas laukos no 17. gs. beigām līdz 20. gs. 30. gadu beigām. LEBM ir 2 lauku ekspozīcijas – Vēveros, kur aplūkojama ne tikai tradicionālā piebaldzēnu sētu apbūve, bet arī dažādi amatnieku un zemkopju darbarīki, mūsdienu cilvēkam neierasti mājsaimniecības priekšmeti un lietas, un “Vītolnieki”- Papes Ķoņu ciema zvejnieka – zemnieka sēta, kas raksturo 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma celtniecību, saimniekošanas veidu un sadzīves tradīcijas (atrodas Papes Ķoņu ciemā - 57km no Liepājas un 12km no Rucavas).

Avots: Km.gov.lv


celojumubode - 3987
Vokālo ansambļu koncerts Salaspilī

Vokālo ansambļu koncerts Salaspilī

Salaspils novada TIC

Aicinām uz Baltijā senāko kinoteātri!

Aicinām uz Baltijā senāko kinoteātri!

Kino Rio darbojas Ventspilī vairāk nekā 114 gadus (šogad 115 gadi) un ir vecākais kinoteātris Baltijā. Iepazīsties ar kinoteātra repertuāru.

Ventspils TIC

Ballīte grieķu noskaņās Jūrmalā

Ballīte grieķu noskaņās Jūrmalā

Aicinām doties saulainā ceļojumā uz Grieķiju - izbaudi izklaides grieķu stilā ar dzīvo mūziku un tematiskajām vakariņām.

EUR 60 | Baltic Beach Hotel & SPA

Latgales garšu mēnesis Rēzeknē

Latgales garšu mēnesis Rēzeknē

1.–31. martā Rēzekne aicina atklāt izsmalcināto Latgales garšu pasauli.

Rēzeknes pilsētas TIC

Audiogids “Kaugurciema stāstu taka”

Audiogids “Kaugurciema stāstu taka”

Jūrmalā tapis jauns audiogids “Kaugurciema stāstu taka” – 4 km pastaiga pa senā zvejnieku ciema vēstures pieturpunktiem. Pieejams IZI Travel.

Jūrmalas TIC

Izzinošs pasākums Salaspilī

Izzinošs pasākums Salaspilī

Salaspils novada TIC

Rītausmas pilates un Hanga relaksācija

Rītausmas pilates un Hanga relaksācija

Rīts, kas sāksies ar kustību un elpu! Skaņa, kas nomierinās prātu! 21.martā plkst. 9:00 rītausmas pilates un Hanga relaksācija Mujānu biedrības namā

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Izstādes Tukuma novadā

Izstādes Tukuma novadā

Iedvesmojies no gleznām, kolekcijām un baudi mākslu arī Tu, Tukuma novadā!

Tukuma TIC

Koncerts “Deja bez robežām” Salaspilī

Koncerts “Deja bez robežām” Salaspilī

Salaspils novada TIC

Pavasara brīvlaiks Ventspiī

Pavasara brīvlaiks Ventspiī

No 9. līdz 15. martam aicinām jauniešus un ģimenes ar bērniem izbaudīt Olimpiskā centra “Ventspils” aktīvās atpūtas bāzes piedāvājumus!

Ventspils TIC

Pavasara sadancis Salaspilī

Pavasara sadancis Salaspilī

Salaspils novada TIC

Izgaršo jau iecienītās un jaunās garšas.

Izgaršo jau iecienītās un jaunās garšas.

Pasūti ar piegādi uz mājām vai tiekamies LIDO restorānos.

LIDO Atpūtas centrs

Gada balva

Gada balva "Par Mūža ieguldījumu tūrismā"

No sirds lepojamies ar Preiļu novada šī gada balvas "Par Mūža ieguldījumu tūrismā" ieguvējiem Arendoles muižas saimniekiem Faimju un Arvīdu Turlajiem.

Preiļu novada TIC

Saldie galamērķi: konditorejas un deserti

Saldie galamērķi: konditorejas un deserti

Bauskas novada konditorejas un deserti – īsta paradīze saldummīļiem. Atklāj savu favorītu!

Bauskas TIC

Pavasara tirdziņš Tukumā

Pavasara tirdziņš Tukumā

Jau ikgadēji, pavasarī aicinām uz Tukuma novada mazo ražotāju tirdziņu, kas norisināsies 11.aprīlī no plkst. 10.00

Tukuma TIC

Skolēnu pavasara brīvlaiks Jūrmalā

Skolēnu pavasara brīvlaiks Jūrmalā

Pavasara brīvlaikā Jūrmala aicina ģimenes uz piedzīvojumiem – ekskursijām, radošām darbnīcām, audiogidu pastaigām, izstādēm, kino un ūdenspriekiem.

Jūrmalas TIC

⭐Vasara - tik karsta un burvīga!

⭐Vasara - tik karsta un burvīga!

Vai esi gatavs lēkt iekšā savā īstajā vasaras atpūtā? Agrā rezervēšana uz Turciju, Melnkalni, Grieķiju un Spāniju ir jau atklāta!

Coral Travel Latvia

Piedzīvojumi Ventspilī

Piedzīvojumi Ventspilī

Disku golfa parks, veloparks Reņķa dārzā, Bērnu pilsētiņa, bērnu parks "Fantāzija", Būšnieku ezera dabas taka, Dienvidu mola promenāde un citi piedzīvojumi...

Ventspils TIC

Tikšanās ar zāļu sievu Salaspilī

Tikšanās ar zāļu sievu Salaspilī

Salaspils novada TIC

Latvijas tūrisma informācijas tirgus 2026

Latvijas tūrisma informācijas tirgus 2026

Aicinām visus Latvijas tūrisma informācijas centrus un galamērķu pārstāvjus pieteikties dalībai “XI LATVIJAS TŪRISMA INFORMĀCIJAS TIRGŪ 2026”, 9. maijā!

Ventspils TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -