Lūznavas muiža kā vienīgais objekts no Latvijas izraudzīta starptautiskai Eiropas tūrisma labās prakses piemēru izstādei

Lūznavas muiža kā vienīgais ob

Foto: Luznavasmuiza.lv | Autors: Iveta Balčūne | 2026.01.29

Šajā nedēļā, no 2026. gada 26. līdz 30. janvārim, Eiropas Parlamentā apskatāma izstāde “Tūrisms Eiropai, Eiropa tūrismam” (Tourism for Europe, Europe to Tourism), kurā 35 izcilu labās prakses piemēru vidū, kas parāda, kā tūrisms var aktīvi veicināt vides atjaunošanu, kopienu labklājību un vietējās ekonomikas noturību, kā vienīgais objekts no Latvijas ir iekļauta Lūznavas muiža.

Izstādes “Tourism for Europe, Europe to Tourism” mērķis ir uzsvērt Eiropas, kas ir populārākais tūrisma galamērķis pasaulē, tūrisma labvēlīgo nozīmi un ietekmi – tā ir ne vien svarīga ekonomikas nozare un nozīmīgs valstu ienākumu avots, bet reizē tūrisms palīdz stiprināt vietējās kopienas, amatnieku un mazo ģimenes uzņēmu darbošanos, lauksaimniecības aktivitātes, kā arī veicina lokālos stāstus, atjauno līdzsvaru dabā un ilgtermiņā palīdz reģionu attīstībai un uzplaukumam. Kā vēsta izstādes pamatdoma – tūrisma nozare nav tikai ņemējā, tūrisms var aktīvi veicināt vides atjaunošanu, kopienu labklājību un vietējās ekonomikas noturību, ka tas ir stratēģisks instruments Eiropas ilgtspējīgai un atjaunojošai attīstībai.

Izstādē 35 labās prakses piemēri no 34 valstīm sadalīti trīs kategorijās – “Cilvēki”, “Daba” un “Ekonomika”. Lūznavas muiža ir vienīgais tūrisma objekts no Latvijas, kas iekļauts izstādes labo prakšu piemēru vidū, un tās stāsts ar devīzi “Mantojums, kas vieno reģionu” skatāms kategorijā “Ekonomika” kopā ar piemēriem no Austrijas, Horvātijas, Somijas, Francijas, Nīderlandes, Serbijas un Slovākijas. Atsaucoties "Eiropas Ceļošanas komisijas" aicinājumam piedalīties labo prakšu izstādē, muiža uzsvēra, ka 20. gadsimta sākumā celtā muiža var būt ar aktīvu kultūras mantojuma pārvaldības potenciālu lauku teritoriju atjaunošanā fiziskajā, vides, sociālajā, ekonomiskajā dimensijā. Atrodoties aptuveni 250 km attālumā no Rīgas un 100 km no Krievijas robežas, objekts parāda, kā uz mantojumu balstīta attīstība var uzlabot vietas kvalitāti.

Pirmdien, 26. janvārī, kad tiek svinēta Eiropas tūrisma diena, izstādes atklāšanas pasākumā Briselē klāt bija arī Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. “Būt par  “Eiropas Tūrisma komisijas” izraudzītu piemēru no Latvijas ilgtspējīga tūrisma jomā ir patiess pagodinājums. Prieks, ka Lūznavas muiža, kas izstādes priekšizpētē tika skatīta kā aktīva kultūras mantojuma vieta, kas veicina lauku teritorijas reğenerāciju un piesaista tūristus, ir ierindota ekonomikas sadaļā! Tas ir kārtējais apliecinājums, ka kultūrvietām ir svarīga loma, lai apkārtējā kopiena, vide, uzņēmējdarbība attīstītos un to sociāli ekonomiskā ietekme būtu padziļināti jāpēta. Izstādes atklāšanā, sarunā ar Eiropas ilgtspējīga tūrisma komisāru Apostolu Dzidzikostu (Apostolos Tzitzikostas) minēju, ka šī brīža situācijā, esot Eiropas austrumu pierobežā, Lūznavas muiža kā kultūras un tūrisma objekts pilda arī “tūrisma drošības” funkciju, ar savu darbību apliecinot, ka šī teritorija ir droša un draudzīga tūristiem, jo statistikas rādītāji diemžēl liecina par ieceļotāju skaita samazināšanos Latgales reğionā,” atzīst Iveta Balčūne. Muižas pārvaldniece uzsver, ka šī izstāde skaidri iezīmē masu tūrisma (pārpildītas vecpilsētas, pludmales u. c.) prizmas maiņu ilgtspējīga tūrisma  virzienā – nesteidzīgumā, cilvēka un dabas harmoniskā līdzās būšanā, vietējās unikalitātes izcelšanā un sociāli atbildīgas ekonomikas stiprināšanā, videi draudzīgā ceļošanā, iekļaujošumā.

Muižas pārvaldniece I. Balčūne saka: “Aktīvs kultūras mantojums ieņem būtisku lomu lauku teritorijās, kuras saskaras ar sociālekonomisko lejupslīdi. Latvijas Latgales reģions, kam raksturīgi demogrāfiskie izaicinājumi, augsts bezdarba līmenis un iedzīvotāju aizplūšana, izmanto savus kultūras resursus, lai veicinātu teritoriju atjaunošanu, kopienu attīstību, sociālo uzņēmējdarbību un reģionālās identitātes stiprināšanu. Pēdējo divu gadu laikā muiža kā sociālās ekonomikas piemērs tika aktīvi pētīta projektā “SEA4NEB” (sea4neb.eu) “Diesis network” organizācijas vadībā. Tas palīdzēja tikt digitāli pamanītiem un šāda nokļūšana Eiropas tūrisma labo prakšu piemēru vidū apliecina arī starptautisko projektu darba devumu un ietekmi ilgtermiņā. Tāpat, citējot Eiropas ilgtspējīga tūrisma komisāru, gribas teikt, ka tūrisms nav tikai par ātru peļņu, bet par par savstarpēju sadarbību, kas atmaksājas ilgtermiņā.”
Visu valstu  piemēri izstādē runā par “ārpus masu tūrisma” apzinātas ceļošanas iespējām, tā piemēram, “Stārķis jeb putns, kas mainīja ciemata dzīvi” (Ungārija), “Jūra visiem” jeb piekļuve pludmalei cilvēkiem ar kustību traucējumiem (Grieķija), “No armijas bāzes uz savvaļu jeb atklāj dzīvi ārpus Prāgas” (Čehija), “Noplūc un izgaršo mandarīnus no koka” (Horvātija), “Ieelpo jūras gaisu Sāremā" (Igaunija), “Atklāj dzīvo sajūtu muzeju jeb Sicīliju aiz pastkartēm” (Itālija), “Palīdzi nosargāt kultūras mantojumu – izvēlies brīvdienas vēsturiskā ēkā” (Šveice) u. c.

Februārī platformā “Tourism for Europe” (https://tourism4europe.eu/) ikvienam interesentam būs pieejama informācija un video stāsti par visiem 35 labās prakses piemēriem. Kā uzsver Lūznavas muižas pārvaldniece, būšana daļai no lielākas platformas reizē ir cerība, ka tūristi, kas meklēs atbildīgas ceļošanas veidus, šādā veidā varbūt pamanīs arī Rēzeknes novadu un Lūznavas muižu.

Izstādes rīkotāji ir “Eiropas Ceļojumu komisija”, kas ir bezpeļnas organizācija, kuras atbildība ir Eiropas kā tūrisma galamērķa popularizēšana trešo valstu tirgos. Organizācijas biedri – 32 nacionālās tūrisma organizācijas – sadarbojas, lai stiprinātu tūrisma nozīmi un vērtību visās Eiropas valstīs, īpašu uzmanību pievēršot sadarbībai labās prakses apmaiņā, tirgus izpētes un datu analīzē, kā arī kopīgās mārketinga un veicināšanas aktivitātēs.
Fiziskā izstāde “Tūrisms Eiropai, Eiropa tūrismam” (Tourism for Europe, Europe to Tourism) līdz 30. janvārim (ieskaitot) skatāma Briselē, Eiropas Parlamenta Jozefa Antala ēkas 3. stāvā.

Avots: Luznavasmuiza.lv


celojumubode - 3972
Stendera muzejs

Stendera muzejs

Lašu pagastā (tagad Eglaines pagasts) 1714. gada 27. augustā dzimis Gothards Frīdrihs Stenders – vācu tautības mācītājs, apgaismotājs.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Subates senlietu krātuve-muzejs

Subates senlietu krātuve-muzejs

Krātuve piedāvā aplūkot informāciju un senlietas, kas ir savāktas Subates pilsētas un Prodes pagasta teritorijā, iepazīties ar Subates pilsētas attīstību.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Jezupovas (Juzefovas) muižas parks

Jezupovas (Juzefovas) muižas parks

Jezupovas (Juzefovas) parks ir veidots 19. gadsimtā holandiešu stilā, mūsdienās ir saglabājusies tikai neliela daļa no muižas parka.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Dvietes muižas komplekss

Dvietes muižas komplekss

Dvietes muižas komplekss veidojās 19. gs. un tā īpašnieki bija grāfu Plāteru-Zībergu dzimta.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Z/S “Egles” senlietu privātkolekcija

Z/S “Egles” senlietu privātkolekcija

Z/S „Egles” guļbaļķu klētiņā ierīkota senlietu privātkolekcija. Te apskatāmi dažādi senie lauksaimniecības darbarīki.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

 Raiņa māja Berķenelē

Raiņa māja Berķenelē

Berķeneles pusmuižā ir pagājusi Latvijas izcilā dzejnieka, tulkotāja, drāmas meistara, politiskā un sabiedriskā darbinieka Raiņa (1865 – 1929) bērnība.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Bebrenes muižas parks

Bebrenes muižas parks

Parks ir izcils dārzu un parku mākslas piemineklis, viens no vizuāli izteiksmīgākajiem ainavu parkiem Latvijā, tā platība 7,9 hektāri.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Dvietes novadpētniecības materiālu krātuve

Dvietes novadpētniecības materiālu krātuve

Dvietes pagasta novadpētniecības materiālu krātuve atrodas Dvietes pagasta centrā „Pīlādžu” mājas 1.stāvā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Aija Andrejeva | Tagadne

Aija Andrejeva | Tagadne

Dziedātāja Aija Andrejeva aicina savus klausītājus uz īpašu koncertsēriju “Tagadne”, ar kuru viņa atzīmē 20 gadu jubileju uz skatuves.

Līvānu TIC

Ziema - SPA viesnīca Ezeri, Siguldā

Ziema - SPA viesnīca Ezeri, Siguldā

1 nakts 2 personām standarta numurā, brokastis, vakariņas un atpūtas piedāvājums

EUR 99 | Estravel Latvia - A/S Estravel Group filiāle

"Barikādēm 35" pasākumi Aizkraukles novadā

Šogad aprit 35 gadi kopš 1991. gada barikādēm. Aicinām piedalīties barikāžu aizstāvju atceres dienai veltītajos pasākumos Aizkraukles novadā.

Aizkraukles novada TIC

Medumu parks un taka

Medumu parks un taka

XX gs. sākumā pie Medumu ezera Sanktpēterburgas botāniskā dārza pārzinis Lackis iekārtoja Medumu parku.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

PRP injekcijas ceļa locītavās

PRP injekcijas ceļa locītavās

Mūsdienās arvien vairāk pacientu meklē efektīvas un drošas metodes, kā mazināt ceļa locītavu sāpes un uzlabot dzīves kvalitāti.

Republikas laukuma klīnika

Seno amatu darbnīca “Klēts”

Seno amatu darbnīca “Klēts”

Seno amatu darbnīca “Klēts” izveidota Raiņa mājā Berķenelē. Tajā ierīkota dažādu seno amatu ekspozīcija un daudzfunkcionāla telpa dažādu pasākumu rīkošanai.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Baudi ziemas priekus Augšdaugavas novadā!

Baudi ziemas priekus Augšdaugavas novadā!

Kamēr ziema mūs priecē ar skaistu sniegu, aicinām ikvienu aktīvi pavadīt neaizmirstamus ziemas brīžus Augšdaugavas novadā!

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Muorys dīna Ondrupinis lauku sātā

Muorys dīna Ondrupinis lauku sātā

Ar prieku aicinām uz šī gada pirmo sadziedāšanās pēcpusdienu - 1. februārī plkst. 13.00 kopā ar muzikāli radošo apvienību “Upes māsas”!

Krāslavas TIC

Apvienotie Arābu Emitrāti

Apvienotie Arābu Emitrāti

Sezona tuvojas noslēgumam! Pēdējās vietas - lieliskas cenas. Atpūtas piedāvājumi

EUR 655 | Estravel Latvia - A/S Estravel Group filiāle

Prāmju rezervēšanas sistēma

Prāmju rezervēšanas sistēma

Ērta, vienkārša prāmju rezervēšanas platforma. Vietu pieejamība reālajā laikā. Klientu atbalsta centra pakalpojumi darba laikā.

EUR 39 | FerryTickets

Meteņi Klajumos

Meteņi Klajumos

8.februārī, zirgu sētā "Klajumi" norisināsies "Augšdaugavas garšas Meteņi". Zirgi, ēdieni, ugunskurs, izjādes... Plaša un daudzveidīga pasākuma programma!

Krāslavas TIC

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Katru sestdienu un svētdienu plkst. 12.00, gids ar Liepājas karodziņu rokās gaidīs pie koncertzāles “Lielais dzintars”.

Liepājas reģiona TIB

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -