Grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos uzlabos ceļu satiksmes drošību un vides pieejamību

Sam.gov.lv | 2026.03.26

2026. gada 24.martā Ministru kabinets (MK) apstiprināja Satiksmes ministrijas (SM) virzītos grozījumus “Ceļu satiksmes noteikumos”, kas veicina drošāku, efektīvāku un sabiedrībai draudzīgāku ceļu satiksmi, ņemot vērā tehnoloģisko attīstību un dažādu satiksmes dalībnieku vajadzības. Viena no jomām, kur noteikts stingrāks regulējums ir velosipēdiem un elektroskrejriteņiem, tostarp aizliedzot pašgājēju velosipēdu pārvietošanos pa ietvēm.

Plānots, ka jaunais regulējums stājas spēkā š.g. 1.aprīlī.

MK 2015. gada 2. jūnija noteikumos Nr. 279 “Ceļu satiksmes noteikumi” paredzētas būtiskas izmaiņas, kuru mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību, pielāgojot noteikumus mūsdienu mikromobilitātes un citu pārvietošanās līdzekļu attīstībai, kā arī veicināt efektīvāku un plūstošāku satiksmes organizāciju.

Lai aizsargātu mazāk aizsargātos satiksmes dalībniekus, noteikti stingrāki nosacījumi velosipēdistiem un elektroskrejriteņu vadītājiem, kad tie pārvietojas pa ietvēm, pārejām un gājēju ceļiem, tostarp noteikts, ka pa ietvi nedrīkst pārvietoties pašgājēja velosipēdi. Pārvietošanās ierobežojumi mikromobilitātes rīkiem ir nozīmīgi gājēju drošībai, īpaši bērniem, senioriem un personām ar kustību traucējumiem. Tāpat, lai mazinātu konfliktus ar citiem satiksmes dalībniekiem, grozījumi paredz pārvietošanās kārtību ar sporta un atpūtas inventāru (skrituļslidām, monoriteņiem).

Ar grozījumiem uzlabos vides pieejamību personām ar invaliditāti – tiek paplašināts to personu loks, kuras var saņemt invalīdu stāvvietu izmantošanas karti, atbilstoši faktiskajām aprūpes vajadzībām, nevis tikai vecumam. Līdzšinējā redakcija nepamatoti ierobežoja tiesības saņemt karti personām, kurām pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas ir nemainīgas vai pat pieaugošas aprūpes, vajadzības līdz ar to tiek svītrots vecuma ierobežojums invalīdu stāvvietu kartes saņemšanai līdz 18 gadu vecumam.

Tāpat, lai uzlabotu vides pieejamību un mobilitāti personām ar invaliditāti, pašvaldībām tiek deleģētas tiesības izsniegt īpašas atļaujas, kas dos tiesības personām ar invaliditāti pārvietoties ar transportlīdzekli pa ietvēm, gājēju ceļiem, velosipēdu ceļiem, gājēju un velosipēdu ceļiem, kopīgiem gājēju un velosipēdu ceļiem, lai piekļūtu savai dzīvesvietai.

Grozījumi noteikumos precizē sabiedriskajam transportam paredzēto luksoforu konstrukciju atbilstoši aktuālajiem nozares standartiem, kas uzlabo tehnisko atbilstību un novērš neskaidrības signālu uztveršanā. Jaunais regulējumi paredz luksoforus ar baltiem signāliem, attiecināmus uz sabiedrisko transportu, kas ļaus sabiedriskajam transportam pārvietoties neatkarīgi no kopējās plūsmas, veicinot tā drošību un regularitāti.

Tāpat attiecībā uz sabiedrisko transportu grozījumi paredz, ka sabiedriskajam transportam tiek dota priekšroka tramvaja sliežu ceļu izmantošanā un manevru veikšanā. Tas nodrošina sabiedriskā transporta kustības plūsmu un samazina kavējumus. Papildus tam, noteikti atsevišķi aizliegumi traucēt sabiedriskajam transportam, kas palielina tā efektivitāti un samazina bīstamas situācijas krustojumos un pieturvietās.

Ar grozījumiem noteikts, ka apsardzes mobilā norīkojuma transportlīdzekļi varēs stāvēt pie apsargājamā objekta līdz trauksmes stāvokļa novēršanai, neievērojot  326. zīmes "Apstāties aizliegts" prasības, tādējādi uzlabojot drošību un ļaujot ātri reaģēt uz izsaukumiem.

Vienlaikus, precizējumi noteikumos nosaka arī lauksaimniecības mašīntraktora maksimālo braukšanas ātrumu ceļu satiksmē – tas nedrīkst pārsniegt 60 km/h. Minētā norma būs spēkā no 2026. gada 1. jūlija.

Avots: Sam.gov.lv



Muzeju nakts Ventspils muzejā

Muzeju nakts Ventspils muzejā

Ventspils Piejūras brīvdabas muzejs no plkst. 19.00 līdz plkst. 23.00 piedāvās "Nakts orientēšanās muzejā", kā arī Mazbānīša nakts braucienus.

Ventspils TIC

Ventspilī dzirkstīs strūklakas

Ventspilī dzirkstīs strūklakas

Lai pilsētas ikdienas ritmu papildinātu ar dzirkstoša un plūstoša ūdens skaņām, pakāpeniski tiek iedarbinātas Ventspils strūklakas.

Ventspils TIC

Virvju trases kokos

Virvju trases kokos

No 1. maija ir atvērtas Ventspils Piedzīvojuma parka virvju trases kokos „Kaķa taka” un bērnu virvju trase „Lācēns”. Gaidīsim ciemos!

Ventspils TIC

Ventavas pavasara gadatirgus

Ventavas pavasara gadatirgus

Ventavas pavasara gadatirgus Vārves pagastā notiks jau vienpadsmito reizi, un šogad tas norisināsies 23. maijā, sākums plkst. 12.

Ventspils TIC

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

3. jūlijā aicinām uz džeza nakti Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos!

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Zentenes pils dārzā, Tukuma novadā, norisināsies karstākais jaunās mūzikas festivāls “FĀZE ’26”, kas arī šogad pulcēs daudzveidīgus Latvijas mūzikas projektus.

Tukuma TIC

Tuvojas Ventspils pusmaratons 2026

Tuvojas Ventspils pusmaratons 2026

7.jūnijā, jau 15.reizi notiks Ventspils skriešanas svētki, kas pulcē gan ventspilniekus, gan viesus no Latvijas un tuvākajām kaimiņvalstīm.

Ventspils TIC

Muzeju nakts Zilākalnā

Muzeju nakts Zilākalnā

Aicinām apmeklēt Muzeju nakts norises Zilākalna Kultūrvēstures un apmeklētāju centrā, iepazīstot Zilākalna stāstu caur orientēšanās spēli

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

SKRODERDIENAS SILMAČOS. RĒZEKNĒ

SKRODERDIENAS SILMAČOS. RĒZEKNĒ

Varam droši apgalvot, ka Rūdolfs Blaumanis rakstot “Skroderdienas Silmačos” pat nenojauta, ka tieši šī viņa luga kļūs par fenomenu.

Rēzeknes pilsētas TIC

Muzeju nakts Strenču slimnīcā

Muzeju nakts Strenču slimnīcā

23. maijā no 18.00 līdz 21.00 Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca Starptautiskās muzeju dienas ietvaros aicina apmeklētājus uz pasākumu “Stabilitātes ritms"

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Otrie Latvijas vīndaru svētki Zemgalē

Otrie Latvijas vīndaru svētki Zemgalē

30. maijā Rundāles pils goda pagalmā norisināsies otrie Latvijas vīndaru svētki Rundāles pilī.

Bauskas TIC

“Auto-Moto-Velo 2026” Mūrmuižā

“Auto-Moto-Velo 2026” Mūrmuižā

30. maijā no plkst. 11.30 Mūrmuižas centrā notiks tradicionālās ģimeņu sporta spēles “Auto-Moto-Velo”

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

Leģendārās “Skroderdienas Silmačos” atgriežas ar īstu Jāņu sajūtu, humoru un latviskām tradīcijām

Rēzeknes pilsētas TIC

Velotūre Bānīša zemē

Velotūre Bānīša zemē

30.maijā aicinām ģimenes, draugu kompānijas un veloentuziastus doties neaizmirstamā pavasara piedzīvojumā, piedaloties pasākumā "Velotūre Bānīša zemē".

Gulbenes novada TIC

"Engure. Osta. Stīgu kvartets"

Kamermūzikas koncerts Engures ostas elingā piedāvās unikālu pieredzi, kur klasiskā mūzika sastapsies ar neierastu vidi. Telpā, kur parasti mājo laivas.

Tukuma TIC

Jau no 1. maija Piedzīvojuma parks gaida

Jau no 1. maija Piedzīvojuma parks gaida

Jau no 1. maija sezonu uzsāk Ventspils piedzīvojuma parks. Jautrības visai ģimenei garantēta. Gaisīsim ciemos!

Ventspils TIC

Bauskas novada svētki aicina uz Rundāli

Bauskas novada svētki aicina uz Rundāli

Bauskas novada svētki norisināsies Rundāles apvienības pārvaldes teritorijā, aicinot ceļot laikā, lai iepazītu ne tikai Rundāles pili, bet arī mazāk zināmas vēs

Bauskas TIC

Muzeju nakts 2026 Tukuma novadā

Muzeju nakts 2026 Tukuma novadā

Tukuma novads šajā naktī pārvērtīsies par īstu piedzīvojumu karti, kur senie mūri, muižas un pilsētas ielas atdzīvosies, aicinot ikvienu doties piedzīvojumos!

Tukuma TIC

XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss

XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss

30.maijā no plkst. 12.00 Mazsalacas Kultūras centrā notiks XI Mazpilsētu un lauku koru konkurss. Plkst. 18.00 “Līču skolā” R. Paula dziesmu koncerts

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Regnum piedāvājums ģimenēm - 2+2

Regnum piedāvājums ģimenēm - 2+2

Jūnija mēnesī Regnum viesnīcas (Carya & The Crown) piedāvā īpašu atlaidi 2+2 - otrajam bērnam izmitināšana bezmaksas!

Coral Travel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -