Igaunijas HoReCa sektorā pieaug slēgto uzņēmumu skaits un nodokļu parādi

Igaunijas HoReCa sektorā pieau

Foto: Pixabay.com | Autors: Jānis Pēteris Bērziņš | 2026.06.16

HoReCa nozare Igaunijā 2026. gada pavasarī nonākusi situācijā, kas pārsniedz viena neveiksmīga restorāna stāstu. Nozares dati rāda, ka gada laikā durvis slēguši vairāk nekā 25 restorāni, tostarp vairāki Michelin ceļveža uzņēmumi, un vairāk nekā 1100 ēdināšanas un izmitināšanas uzņēmumiem uzkrājušies nodokļu parādi 14,5 miljonu eiro apmērā. EHRL (Eesti Hotellide ja Restoranide Liit – Igaunijas viesnīcu un restorānu asociācija) aptauja liecina, ka 42% no aptaujātajiem uzņēmumiem strādā ar zaudējumiem, un sektora peļņas marža turpina samazināties. Nozares pārstāvji norāda, ka situāciju saasina pieaugošās izmaksas, proti, darbaspēks, izejvielas, enerģija, kā arī pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšana līdz 24%, kas ir vairāk nekā divkārt virs Eiropas Savienības vidējā līmeņa. 

Pieprasījums saglabājas, taču tas ir kļūst plānots un cenu jutīgs, kas ierobežo iespējas kompensēt izmaksu kāpumu ar cenu korekcijām. EHRL brīdina, ka pirms uzņēmumu slēgšanas tirgū jau pazūd investīcijas, attīstības plāni un sadarbība ar vietējiem piegādātājiem, kas ietekmē visu piegādes ķēdi, proti, no zemniekiem līdz pārtikas ražotājiem. Šī tendence īpaši skar reģionus, kur ēdināšanas un viesmīlības uzņēmumi ir būtiska nodarbinātības un vietējās ekonomikas daļa.

Igaunijas reģionu kontekstā HoReCa nav tikai pakalpojums, bet pilsētas funkcionēšanas elements, proti, tas nodrošina darba vietas, piesaista viesus un veido pilsētas vai novada tēlu. Ja nozares stabilitāte turpinās vājināties, pirmie to izjūt tieši pierobežas un mazākie tirgi. Nozares eksperti norāda, ka attīstība nav iespējama bez prognozējamas nodokļu politikas un izmaksu vides, kas ļauj uzņēmējiem strādāt ar ilgtspējīgu peļņas modeli, nevis pastāvīgi balansēt uz izdzīvošanas robežas.

EHRL uzsver, ka Igaunijas konkurenti Eiropā rīkojas pretēji, piemēram, Vācija 2026. gadā samazināja PVN restorānu ēdieniem no 19% līdz 7%, lai aizsargātu nozares dzīvotspēju un nodarbinātību. Igaunijā savukārt nodokļu slogs ir pieaudzis gan ēdināšanai, gan izmitināšanai, kas vēl vairāk saasina spiedienu uz uzņēmumu rentabilitāti. Šādos apstākļos jautājums vairs nav par to, cik restorāni spēs iekļūt starptautiskos ceļvežos, bet gan par to, cik profesionālu uzņēmumu spēs turpināt darbu.

Avots: BalticTravelnews.com/Toiduari.ee



Šrilnaka! Cena sākot no 1129 eur!

Šrilnaka! Cena sākot no 1129 eur!

EUR 1129 | Itaka Latvia

Eiropas arheoloģijas dienas

Eiropas arheoloģijas dienas

2026. gada 15.,16. un 17. jūnijā Augšdaugavas novadā Višķu, Naujenes un Ilūkstes bibliotēkās notiks Eiropas arheoloģijas dienu pasākumi.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Ģimeņu diena Kovšu ezera pludmalē

Ģimeņu diena Kovšu ezera pludmalē

Lielais vasaras piedzīvojums ģimenēm jau 27. jūnijā Kovšu pludmalē - Rēzeknē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Maroka! Cena sākot no 469 eur!

Maroka! Cena sākot no 469 eur!

EUR 469 | Itaka Latvia

Valmieras Vasaras teātra festivāls

Valmieras Vasaras teātra festivāls

Valmieras vasaras teātra festivāls šogad norisināsies no 7. līdz 9. augustam. Biļetes uz festivālu pieejamas valmierasfestivals.lv.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Vasaras saulgrieži pludmalē

Vasaras saulgrieži pludmalē

Ēst Jāņu sieru Kipras, Turcijas Melnkalnes vai Bulgārijas pludmalē? - Kāpēc gan ne!

EUR 606 | On-line ceļojumi Estravel

Līgošana Jūrmalas parkā

Līgošana Jūrmalas parkā

23. jūnijā liepājnieki un pilsētas viesi aicināti uz kopīgu līgošanu Jūrmalas parkā.

Liepājas reģiona TIB

Mombasa. Kenija - pludmales atpūta

Mombasa. Kenija - pludmales atpūta

JAUNUMS! Lidojums no Rīgas, transfēri un 9 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu

EUR 1425 | Estravel Latvia

Home Cafe days

Home Cafe days

A tour of the region, enjoying dishes prepared especially for this event in homes, farms and other places in Sigulda region

Siguldas novada TIC

Madeira! Cena sākot no 639 eur!

Madeira! Cena sākot no 639 eur!

EUR 639 | Itaka Latvia

Slēpošana- sākam izpārdošanu. Ruka, Somija

Slēpošana- sākam izpārdošanu. Ruka, Somija

Gudrie rezervē laikus! Labākie kūrorti, ieplānots atvaļoinājums, izmantotas iespējas! Sākot no 3 naktīm, aviobiļetes un viesnīcas

EUR 549 | Estravel Latvia

Saulgriežu rīts ar skaņas meditāciju

Saulgriežu rīts ar skaņas meditāciju

Meditācijas laikā piedzīvosiet dziedošo trauku, gongu, lietus koka un citu instrumentu radītās vibrācijas, kas palīdzēs iegrimt dziļā mierā un iekšējā līdzsvarā

Madonas TIC

Rezervējiet galdiņu restorānā jau šodien!

Rezervējiet galdiņu restorānā jau šodien!

Vistas gaļas nageti, siera kroketes ar čili pipariem, ķiploku grauzdiņi, Spring rolls, Latvijas sieru izlase, ķiploku mērce un brūkleņu-ābolu mērce! Nāciet un n

Melnā Bite

Norvēģija 14.08.! Cena 1539 eur!

Norvēģija 14.08.! Cena 1539 eur!

EUR 1539 | Itaka Latvia

Portugāle! Cena sākot no 469 eur!

Portugāle! Cena sākot no 469 eur!

EUR 469 | Itaka Latvia

Lielākie pasākumi Krāslavas novadā

Lielākie pasākumi Krāslavas novadā

Ieskaties afišās, iepazīsties ar pasākumu klāstu un tiekamies Krāslavas novadā, Latgalē!

Krāslavas TIC

Bali! Cena sākot no 1299 eur!

Bali! Cena sākot no 1299 eur!

EUR 1299 | Itaka Latvia

Trīs Alūksnes gidi - trīs stāsti

Trīs Alūksnes gidi - trīs stāsti

Šovasar Alūksnes iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja ieraudzīt pilsētu no pavisam cita skatupunkta publiskajā ekskursijā ar trīs vietējām gidēm

Alūksnes TIC

Negaidījāt?

Negaidījāt?

Vasarā labo slēpes, ziemā - ratus! Ir laiks sākt pētīt un rezervēt ziemas ceļojumus! Aviobiļetes un visnīcas jau ir nopērkamas! Lai Jums ir LABĀKAIS!

EUR 310 | Estravel Latvia

Āfrika - zeme, kas jāatklāj!

Āfrika - zeme, kas jāatklāj!

Estravel Latvia organizētā ekskursija nelielā grupā // 10 naktis // No Rīgas // ēdināšanas pakalpojumi un ekskursijas iekļauti cenā // 20. - 30.09.

EUR 4700 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -