
Foto: Pixabay.com | Autors: Zelma Strupka | 2026.08.05
Vasara daudziem asociējas ar atvaļinājumiem, koncertiem, nedēļas nogales izbraucieniem un spontānām izklaidēm. Pat neskatoties uz ziemas rēķinu neesamību, tieši šajā laikā tēriņi var pieaugt ļoti strauji, un nepārdomāti finanšu lēmumi var būtiski ietekmēt ikmēneša budžetu. Kā pārskatīt tēriņus un saplānot atlikušo vasaru, lai varētu pilnvērtīgi baudīt atpūtu, saglabājot finansiālo stabilitāti, skaidro Luminor bankas finanšu eksperte Jekaterina Ziniča.
Vasarā nereti vairāk līdzekļu novirzām atpūtai, ceļojumiem un dažādām brīvā laika aktivitātēm, tāpēc tēriņu plānošana kļūst īpaši svarīga. Ja šos izdevumus neizvērtējam jau iepriekš, mēneša beigās tie var kļūt par nepatīkamu pārsteigumu.

Tā ir atvērta dzērieniem, vakariņām, garām sarunām ar draugiem, ģimeni vai kolēģiem un ar skatu uz VEF kvartālu un Brīvības ielu.
Rija VEF Hotel
Pārskati vasaras budžetu
Ja vasarā līdz šim izdevumi izrādījušies lielāki, nekā plānots, ir vērts pārskatīt budžetu un izvērtēt atlikušos tēriņus. Tas palīdz vieglāk sadalīt lielākus izdevumus un izvairīties no situācijām, kad vienā mēnesī tiek iztērēts ievērojami vairāk nekā sākotnēji plānots. Tas vasarā ir arī īpaši aktuāli vecākiem ar bērniem, kuriem jādomā par izklaidēm, piemēram, nometnēm, garākiem braucieniem. Piemēram, ja vasaras noslēgumā iecerēts viens lielāks ceļojums un vairāki nedēļas nogales izbraucieni, ir vērts aprēķināt to kopējās izmaksas. Apkopojot jau veiktos un vēl plānotos tēriņus, iespējams izvērtēt kopējās vasaras izmaksas un nepieciešamības gadījumā pielāgot atlikušās vasaras budžetu.
"Savlaicīga plānošana palīdz arī izvairīties no nepieciešamības aizņemties vai izmantot uzkrājumus, kas paredzēti citiem mērķiem. Viens no risinājumiem ir izveidot atsevišķu kontu vai uzkrājuma mērķi vasaras aktivitātēm. Ļoti populāra metode budžeta plānošanā ir 50/30/20, kad ne vairāk kā 50 % ienākumu novirza ikdienas neatliekamajām vajadzībām, 30 % apģērbam, izklaidei, dāvanām, utt., bet ideālā gadījumā no 10 % līdz pat 20 % – uzkrājumu veidošanai. Tādējādi tēriņus būtu vieglāk prognozēt, un tie neradītu lieku spriedzi. Sagatavoties šiem izdevumiem ir būtiski, jo atpūta un vaļasprieki daudziem veido būtisku gada budžeta daļu. Luminor aptaujas dati* liecina, ka teju katrs trešais iedzīvotājs hobijiem gada laikā velta vairāk nekā 1000 eiro, savukārt ceļošana ir hobijs, kam Latvijas iedzīvotāji visbiežāk atvēl visvairāk līdzekļu," norāda Jekaterina Ziniča, Luminor bankas finanšu eksperte.
Arī spontanitātei ir sava vieta
Lai gan plānošana ir svarīga, pilnībā atteikties no spontānām izklaidēm nevajadzētu. Vasara bieži vien sniedz negaidītas iespējas – koncertus, pasākumus vai izbraucienus, kas iepriekš nav ieplānoti. Tāpēc budžetā ir vērts paredzēt nelielu rezervi arī šādiem gadījumiem, piemēram, 50 līdz 100 eiro mēnesī, izrietot no savām iespējām un prioritātēm. Tas ļauj izmantot negaidītas pieredzes, vienlaikus nepārsniedzot savas finansiālās iespējas un mācoties arī savu finanšu disciplīnu, attiecīgi varbūt uz brīdi atsakoties no cita mazāk prioritāra pirkuma.
Vasarā mēdz pieaugt arī ikdienas tēriņi, kurus ne vienmēr pamanām. Biežāk ēdam ārpus mājām, pērkam dzērienus, saldējumu vai atļaujamies vairāk ikdienas tēriņus atpūtai. Atsevišķi šie pirkumi var šķist nenozīmīgi, taču mēneša beigās tie veido būtisku summu. Piemēram, katru dienu papildus iztērējot piecus eiro, mēneša laikā tie jau ir aptuveni 150 eiro. Risinājums var būt dienas kabatas naudas, nosakot sev maksimālo naudas summu, kuru esi gatavs iztērēt, kā arī paredzot kādu summu, ko retu reizi var iztērēt vairāk.
Balanss starp “gribu” un “varu”
Svarīgākais nav pilnībā atteikties no izklaidēm, bet atrast līdzsvaru starp vēlmēm un iespējām. Tas nozīmē apzināti izvēlēties, kur tērēt vairāk un kur iespējams ietaupīt, lai kopējie tēriņi nepārsniegtu plānoto budžetu. Piemēram, ja plānots dārgāks ceļojums, citās jomās iespējams nedaudz ietaupīt, izvēloties bezmaksas pasākumus, izbraucienus dabā vai vienkāršākus brīvā laika pavadīšanas veidus.
Iepriekš saplānots budžets ļauj justies drošāk par savām finansēm. Zinot, cik daudz varam atļauties tērēt, nav nepārtraukti jādomā par katru pirkumu vai jāuztraucas par neplānotiem izdevumiem. Vieglāk arī saprast, kam vēlamies atvēlēt vairāk līdzekļu – ceļojumam, koncertam vai laikam kopā ar tuviniekiem.
*Luminor bankas aptauja veikta 2026. gada aprīlī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, kopumā aptaujājot 1010 respondentus Latvijā vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Ziemas sezona ir atvērta! Atklāj savu brīvdienu galamērķi ar mūsu plašo viesnīcu piedāvājumu
Coral Travel Latvia

Atklāj Bauskas novadu vietējo acīm! Iedvesmojies no baušķenieku ieteikumiem par apskates vietām, kafejnīcām un īpašām pieturām.
Bauskas TIC

Kur māksla un kultūra satiekas – ceļvedis iedvesmojošām brīvdienām Cēsīs!
Cēsu TIC

Kad kūrorta ritms pieklust, Jūrmala atklājas citādi – ar dramatiskiem dabas skatiem, nesteidzīgām maltītēm, mākslu, SPA un izklaidēm zem jumta.
Jūrmalas TIC

Jūrmalas izstāžu zālēs un brīvdabas telpās skatāma plaša vasaras programma – laikmetīgā māksla, fotogrāfija, vēsture, arhitektūra un personību stāsti Jūrmalā.
Jūrmalas TIC

8. un 9. augustā Evertos satiec vairāk nekā 250 meistarus labsajūtas un garīgās izaugsmes festivālā ar lekcijām, meistarklasēm un tirdziņu.
Bauskas TIC
.png)
Rēzekne gatavo vasaras iespaidīgākos svētkus! Trīs dienas ar koncertiem, svētku gājienu, amatniekiem, salūtu, putu šovu un īpašiem notikumiem visai ģimenei!
Rēzeknes pilsētas TIC

No 1. jūlija līdz 28. augustam Sēļu muižā skatāma Vijas Meisteres mākslas darbu izstāde “Ar kafijas lāsi”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Slutišķu gravu taka Naujenes pagastā kļuvusi vēl interesantāka apmeklētājiem.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Gaidot Valmieras vasaras teātra festivālu, ikviens interesents no 24. jūlija līdz 5. augustam aicināts piedalīties orientēšanās spēlē pilsētvidē “TILTI”
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

14. augustā plkst. 21.00 Valmiermuižas alus dārzā smagās mūzikas vakars ar vietējām grupām – “Hope Dies Last”, “Ilonas Maska” un “as.always”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ventspils valstspilsētas pašvaldība izdod jauno fotoalbumu “Ventspils 700+35”. Fotoalbumā iekļauti 316 fotoattēli, ko radījuši 67 autori.
Ventspils TIC

Atgriežoties mājās pēc šīs programmas, arī turpmāk vēlēsieties gatavot un ēst veselīgāk, neatteikties no vingrošanas un turpināt jaunos dzīvesveida paradumus.
EUR 378 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

12. augustā Rēzekne kļūs par vietu, kur satiekas jauniešu enerģija, idejas un nākotnes iespējas – Jauniešu iespēju festivālā “Kopums”
Rēzeknes pilsētas TIC

No 10. līdz 16. augustam Ventspilī norisināsies starptautiskie jauno pianistu meistarkursi Ventspils Piano 2026.
Ventspils TIC

Atklāj Bauskas vecpilsētu, pili, rātslaukumu un gleznainās upju ainavas, dodoties tematiskajā pastaigu maršrutā pa pilsētu.
Bauskas TIC

6. augustā VAS “Latvijas pasts” izdos Latvijā pirmo hologrāfisko pastmarku, kas būs veltīta Ventspils zinātnes centram VIZIUM.
Ventspils TIC

Izvēlies kādu no četriem velo maršrutiem Bauskas novadā un iepazīsti pilis, muižas, dabas ainavas un vietējos tūrisma objektus, minot pedāļus.
Bauskas TIC

15. augustā Dzintaru mežaparkā bērnus gaidīs pasaku tēli, radošās darbnīcas, cirka priekšnesumi un “Carnival Youth” koncerts. Ieeja bez maksas.
Jūrmalas TIC

Šovasar koncertzāles GORS jumta terase atkal pārtaps par īpašu brīvdabas kino vietu, kur satiekas filmas un ēdiens.
Rēzeknes pilsētas TIC