Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.09.21
Stonhendža ir piemineklis Lielbritānijā, kas celts neolīta un bronzas laikmetos (6000 - 2000 gadus p.m.ē), kas nozīmē, ka piemineklis ir aptuveni 4000 gadu vecs un tas ir viens no aizvēsturiskākajiem objektiem pasaulē. Stounhendža atrodas Viltšīras grāfistē, aptuveni 130 kilometrus uz dienvidrietumiem no Londonas.
Īpatnējais objekts, kas arī ir viens no pasaulē populārākajiem pieminekļiem, veidots no riņķa veidā izvietotiem milzīgiem akmeņiem. Tā īpašās auras un arī vēsturiskuma dēļ, tas ir viens no populārākajiem apskates objektiem pasaulē, ik gadu pulcējot ārkārtīgi daudz tūristu (aptuveni miljonu tūristu gadā). Arheologi domā, ka šie stāvošie akmeņi tika uzcelti starp 2500. un 2000. gadu p.m.ē., kaut gan apkārtējais zemes valnis un grāvis ir veidoti ap 3100. gadu p.m.ē. Pēc zinātnieku un astronomu domām, akmeņu piemineklis ir veidots kā senais Mēness un Saules kalendārs. Šo akmeņu izvietojums pieļauj, ka noteiktā laikā Saule spīd caur noteiktiem akmeņiem. Ir arī versija, ka sākotnēji monuments atradies Velsas teritorijā, bet aptuveni 500 gadus vēlāk, akmeņi pārvietoti uz to šā brīža atrašanās vietu. Šāda versija radusies, meklējot akmeņu izcelsmes vietu - kas, visdrīzāk, ir kāda 400 kilometru attālumā esoša klints. Tomēr pierādīts, ka klints izcirsta aptuveni 500 gadu pirms vēl akmeņi parādījās to esošajā atrašanās vietā.

Atpūtas komplekss “Beļmonti” piedāvā naktsmītnes 3 viesu mājās (kopā 20 guļvietas), pirti, ugunskura vietas.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa
Stounhendžas nosaukums veidojies no angļu vārdiem "stone" un "hange" jeb "uzkārtie akmeņi." Senie briti kompleksu sauca vienkārši par "Milžu danci".
Jebkurā gadījumā, 1915.gadā kāds brits šo, četrus tūkstošus gadu veco objektu nopirka savai sievai izsolē par 6600 mārciņām (kas šā brīža inflācijas un naudas vērtības kritumu rezultātā varētu būt ap 600 000 britu mārciņām). Lai arī viņa sieva bija aizsūtījusi viņu iegādāties krēslus vakariņu galdam, misters Cecils Čubs izsolē iegādājās Stonhendžu, ļoti pārsteidzot savu sievu. Tā kā Čubs bija gana turīgs un pazīstams advokāts, lai arī summa liekas liela, viņš to varēja atļauties. Izsolē Stonhendža tika ievietota, jo bija miris pēdējais zemes īpašnieks - Sers Edmunds Antrobus, neatstājot nevienu mantinieku pēc sevis.
Tiek vēstīts, ka sieva gan īpaši priecīga par šo pirkumu nebija, kas bija viens no iemesliem, kāpēc Čubs trīs gadus vēlāk Stonhendžu atdāvināja Anglijai. Ņemot vērā drīzo pieminekļa atdāvināšanu, pastāv arī spekulācijas, ka Čubs vienkārši nav vēlējies, lai ievērojamo objektu iegādātos kāds cilvēks no ārzemēm. Atdāvinot pieminekli, Čubs arī noteica, ka apkārtnē dzīvojošajiem nevajadzētu maksāt par objekta apskati, kamēr cilvēkiem no citām zemēm, "pienāktos piemest kādu šiliņu". Šobrīd ieeja Stonhendžā maksā 14,50 mārciņas, kas, spriežot pēc inflācijas datiem, ir mazāk nekā viens šiliņš.

Lielais vasaras piedzīvojums ģimenēm jau 27. jūnijā Kovšu pludmalē - Rēzeknē!
Rēzeknes pilsētas TIC

...jo brīdī, kad tā nonāk uz galda, pasaule uz mirkli kļūst vienkārši laba.
Domino`s Pizza

Agrās rezervēšanas piedāvājums atpūtai Vjetnamā // 11 naktis, no Rīgas, brokastis
EUR 1409 | Estravel Latvia

Turkish Airlines Ekonomiskās klases aviobiļešu piedāvājums Pārdošanas periods: līdz 06.07. Ceļošanas periods: 01.09.2026. - 31.03.2027.
EUR 449 | SKY24.LV

🏨 Diani Sea Resort 4*- Atrodas vienā no skaistākajām Kenijas pludmalēm 13.11.2026 | 10 naktis
EUR 2549 | Atlantic Travel

Liepājā top muzikāls starpkultūru performanču cikls "(ne)miera gari: divas saules". Divas kultūras, viens ritms, viena kopiena.
Liepājas reģiona TIB

Apskati pasākumu plānu un apmeklē sev interesējošus pasākumus Bauskas novadā!
Bauskas TIC

Trušu saimniecībā saimnieko Inesīte Skrauča un Māris Keršteins. Viņu saimniecībā sastopamas 30 dažādas trušu šķirnes - katra ar savu izskatu un stāstu.
Madonas TIC
 (7).png)
Atrodi savu jauno telefonu internetveikalā zauers.lv un iemūžini katru piedzīvojumu nepārspējamā kvalitātē!
Zauers.lv

Viesu māja “Rudzupuķes” piedāvā izmitināšanu 9 komfortablos numuros, krievu pirti, kafejnīcas-bāra pakalpojumus.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Jaunmoku pils piedāvā vēsturisku pili ar muzeju, plašu ainavu parku pastaigām, kā arī stilīgas telpas pasākumiem, kāzām un atpūtai ģimenēm...
Jaunmoku pils

Brīvdienu māja “Beibuki” piedāvā atpūtas un izmitināšanas pakalpojumus līdz 40 personām Daugavas krastā, Daugavas loku teritorijā, 14 km attālumā no Daugavpils.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Prāmis Baltic Queen vai Romantika // no Tallinas // 2 naktis // 3 - 6 reisi nedēļā
EUR 48 | FerryTickets

Šovasar Alūksnes iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja ieraudzīt pilsētu no pavisam cita skatupunkta publiskajā ekskursijā ar trīs vietējām gidēm
Alūksnes TIC

Nacionālā līmeņa sacensības šķēršļu pārvarēšanā, paraugdemonstrējumi, iepazīstināšana ar jātnieku sportu
Siguldas novada TIC

18. jūlijā Augšdaugavas novada Ilūkstē notiks X tautas mākslas svētki “Sēlija rotā”.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

RIU PALACE - Šis ir viens no veiksmīgākajiem variantiem Le Morne reģionā cenas un kvalitātes attiecības ziņā. ✈️02-11-2026 uz 9 naktīm
EUR 2975 | Atlantic Travel

Vērienīgākais un tradīcijām bagātākais riteņbraukšanas masu pasākums Baltijas valstīs
Siguldas novada TIC