5. decembris vēsturē: Roalds Amundsens pirmais sasniedz Dienvidpolu

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.12.05

Roalds Engelbregts Gravnings Amundsens bija norvēģu polārpētnieks, kurš dzimis 1872. gada 16. jūlijā Borgā. Kuģu būvētavas īpašnieka un kapteiņa ģimenē Roalds bija ceturtais dēls un māte, vēlēdamās dēlu nevirzīt pa jūrniecības ceļu, lika tam kļūt par ārstu.

Pēc 3 gadu studijām Kristiānijas Universitātes Medicīnas fakultātē, viņš nolēma iet savu ceļu un sekoja lolotajiem sapņiem - jau no 15 gadu vecuma viņš sapņoja kļūt par ceļotāju. Jūrnieku romantiskās dzīves vilināts, Roalds sāka strādāt par matrozi, bet vēlāk - par stūrmani uz dažādiem kuģiem.

Viņš kļuva par vienu no kaislīgākajiem un neatlaidīgākajiem Arktikas pētniekiem. Angļu polārpētnieka Džona Frenklina ceļojumu aprakstu iespaidots, Roalds vēlējās turpināt un realizēt Frenklina iesākto Arktikas izpēti. 1897. gadā viņš bija komandā, kurā pirmo reizi kāds apceļoja Arktiku ziemā. Vēlāk sekoja vēlme doties paša veidotā ekspedīcijā – Ziemeļu magnētiskā pola noteikšanā, tādēļ viņš devās uz Vāciju un tur ieguva izglītību ģeogrāfiskajā observatorijā.

Laikā no 1903. līdz 1906. gadam Roalds kļuva par pirmo, kas šķērsoja Ziemeļrietumu jūras ceļu starp Atlantijas okeānu un Kluso okeānu.

1909. gadā Amundsens gatavojās sasniegt Ziemeļpolu. Tomēr viņu apsteidza amerikānis Roberts Pīrijs. Uzreiz pēc tam Amundsens nolēma doties uz dienvidpolu, taču, baidoties no konkurentiem, ka atkal varētu ciest neveiksmi, savus plānus turēja slepenībā. Tajā pašā laikā sasniegt Dienvidpolu mēģināja arī angļu polārpētnieks Roberts Skots. Cenšoties viņu apsteigt Roalds, kuram bija liela polāro ceļojumu pieredze, savu maršrutu izplānoja par 100 kilometriem īsāku, nekā Skota ekspedīcijai. Transportam viņš izmantoja suņu pajūgus.

Viņš sasniedza galamērķi 5. decembrī, apsteidzot Skotu par 35 dienām. Viņš bija arī pirmais cilvēks, kas sasniedza abus zemes ģeogrāfiskos polus — gan Dienvidpolu, gan Ziemeļpolu.

Avots: Baltictravelnews.com/wikipedia.org



Augstas kvalitātes šautuves pakalpojums!

Augstas kvalitātes šautuves pakalpojums!

Profesionāli instruktori, droša vide un pieredze. Uzdāvini adrenalīnu un neaizmirstamas emocijas sev un draugiem!

GunRange.lv

Ģimenes atpūta Otepē

Ģimenes atpūta Otepē

2 naktis 2 pieaugušajiem un 2 bērniem līdz 17 g.v. - nakšņošana un atpūtas piedāvājums

EUR 419 | Estravel Latvia

Minibusa noma Minhenē

Minibusa noma Minhenē

Vietu skaits 16+1+1, iebūvētie galdiņi, papildus vieta kājām, privāts šoferis, viss jūsu ērtībām ceļojumiem pa Eiropu.

EUR 450 | OsaBus

Superior Double numuri ar skatu uz Vecrīgu

Superior Double numuri ar skatu uz Vecrīgu

Līdz 30. augustam izmantojiet kodu SUMMER2026, veicot rezervāciju rixwell.com, un saņemiet līdz pat 25% atlaidi. Nepalaidiet garām!

Rixwell Old Riga Palace Hotel

Jauns izmērs picām ar atlaidi!

Jauns izmērs picām ar atlaidi!

Akciju jaunumus skaties Domino’s Pizza interneta vietnē. Šobrīd Rīgā jau darbojas 6 restorāni.

Domino`s Pizza

Botania uzzināts – Salaspilī ieraudzīts!

Botania uzzināts – Salaspilī ieraudzīts!

Dodies aizraujošā aptuveni 4,5 km garā pastaigu maršrutā, kas aicina iepazīt augu pasaules daudzveidību pilsētvidē.

Salaspils novada TIC

Vīza uz Lielbritāniju

Vīza uz Lielbritāniju

Bezmaksas konsultācijas, zvaniet 28454547

AL SVETS

Maroka - Club Med kūrorti

Maroka - Club Med kūrorti

Club Med piedāvā "viss iekļauts" konceptu // Iekļautas 7 naktis viesnīcā, pilna pansija - ēdināšana un dzērieni, aktīvās atpūtas un izklaides programma viesnīcā

EUR 1195 | Estravel Latvia

Mājas kafejnīcu dienas “MadonĒšana 2026”

Mājas kafejnīcu dienas “MadonĒšana 2026”

Madonas novadā šogad gardēžus ciemos gaidīs 28 mājas kafejnīcas – cita par citu gardākas, radošākas un interesantākas.

Madonas TIC

Sicīlija Rudenī // 12.09. - 17.10.

Sicīlija Rudenī // 12.09. - 17.10.

Atpūtas ceļojums // Lidojums no Rīgas uz Katāniju, transfērs, 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu // Vietu skaits ierobežots

EUR 635 | Estravel Latvia

Viesu māja “Elernes muiža”

Viesu māja “Elernes muiža”

Viesu māja ir domāta atpūtai vai dažādiem pasākumiem. Atrodas 17 km no Daugavpils.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Atspīdumi laikā

Atspīdumi laikā

Muzikāls veltījums ērģeļu eksperta Tālivalda Dekšņa astoņdesmitās jubilejas atcerei

Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Valmieras skrējiens 2026

Valmieras skrējiens 2026

6. septembrī Valmierā notiks “Valmieras skrējiens 2026”, kas atgriež pilsētā rudens skriešanas svētkus.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Viesu māja “Priedes”

Viesu māja “Priedes”

Viesu māja “Priedes” piedāvā ērtas naktsmītnes, saunu, atpūtu lapenē un makšķerēšanas iespējas Dubnas upē vai Luknas ezerā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Uz Eiropu un Tuvajiem Austrumiem!

Uz Eiropu un Tuvajiem Austrumiem!

Mēs lidojam uz vairāk nekā 80 galamērķiem Baltijas valstīs, Eiropā un Tuvajos Austrumos.

airBaltic

Izmantojiet kodu SUMMER2026

Izmantojiet kodu SUMMER2026

Rezervējiet savu Tallinas uzturēšanos Superior numurā jau šodien: izmantojiet kodu SUMMER2026 un saņemiet līdz pat 25% atlaidi.

Rixwell Collection Savoy Boutique Hotel 5* (Tallina)

Horvātija! Cena sākot no 549 eur!

Horvātija! Cena sākot no 549 eur!

Horvātija ir slavena ar savām daudzajām burvīgajām pludmalēm, kas piesaista tūristus no visas pasaules.

EUR 549 | Itaka Latvia

Centara Mirage Muine Resort (5) Vjetnama

Centara Mirage Muine Resort (5) Vjetnama

Mūsdienīgs kūrorta komplekss ar plašiem, elegantiem numuriem un villām. Viesiem pieejami vairāki baseini,dārzi, restorāni un atpūtas iespējas visai ģimenei.

EUR 1615 | Atlantic Travel

Programma

Programma "Antistress

Laiks atpūtināt nervus un sarūpēt ķermenim pelnītu atpūtu! Baudiet 10 dienas ar procedūrām un nodarbībām, kas palīdzēs atjaunot spēkus.

EUR 801 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Atpūta Melnkalnē

Atpūta Melnkalnē

Lidojums no Rīgas, transfēri , 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu

EUR 479 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -