Cik daudz Latvijā ir Līgas un Jāņi?

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.06.23

Vasaras saulgrieži ir laiks, kad bez ierastajām tradīcijām daudzinām arī Līgas un Jāņus. Daiļais dzimums savu vārda dienu svin 23. jūnijā, bet Jāņi šo svinību stafeti pārņem 24. jūnijā.

Lai arī lielu daļu Līgas un Jāņus Līgo svētku dunā piemirstam sumināt, šie ir vieni no populārākajiem vārdiem Latvijā. Pēc Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PLMP) datiem, Latvijā 2025. gadā Jāņa vārdu nes 44 257 (2024. gadā: 45 109) vīrieši, bet Līgas kopskaitā ir 10 284 (2024.gadā: 10 314).

Jānis starp vīriešu vārdiem bijis vispopulārākais ļoti ilgu laiku – no 1918. līdz pat 2000. gadam. Ap 2005. gadu līderpozīcijā izvirzījās Daniels. Bet kopš 2010. gada vispopulārākais jaundzimušo zēnu vārds Latvijā ir Roberts (Centrālās statistikas pārvaldes dati).

Vārda "Jānis" izcelsme ir līdzīga vārda "jāt" izcelsmei. Vārda nozīmes pamatā ir jēdziens "nācējs, gājējs", un tas mitoloģiski ir saistīts ar kosmisko kustību, gadskārtu ritu.

Savukārt ieviešot Latvijā kristīgo ticību, Bībeles tulkojumos Johanāns (ebreju valodā "Dievs ir žēlīgs") tika pārdēvēts par Jāni. Pirmajos tulkojumos vēl tika lietots vāciskais rakstījums "Johans" vai "Johanness", bet Georgs Mancelis pirmais sāka šo vārdu pielīdzināt Jānim. 1654. gadā rakstītās sprediķu grāmatas pirmajā daļā tiek lietots "Johanness", otrajā daļā jau konsekventi "Jānis".

Pēc kristīgās tradīcijas Jānis Kristītājs ir pusgadu vecāks nekā Jēzus, tāpēc kristīgajām tautām 24. jūnijs ir reģistrēts kā Jāņa Kristītāja piemiņas diena.

Savukārt Līgas vārds populārākais bijis 1990. gadā un tas ierindojās 4. vietā Latvijā.

Travelnews.lv sveic vārda dienā visas Līgas un Jāņus! Līgo!

Avots: Baltictravelnews.com/vardi.csb.gov.lv/pmlp.gov.lv


celojumubode - 3972
Meteņu svinības

Meteņu svinības

Jau 6. februārī no plkst. 12.00-14.00 Piejūras brīvdabas muzejā notiks ziemas pavadīšana un pavasara gaidīšana, maskošanās, rituāli un jautra kopā būšana

Ventspils TIC

Suņu izstādes Valmierā

Suņu izstādes Valmierā

14. un 15. februārī Valmierā, Valmieras Olimpiskajā centrā norisināsies nacionālās suņu izstādes “Valmieras Uzvarētājs 2026” un “Valmieras Kauss 2026”.

EUR 3 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

BOŅUKS. Latgaliešu kultūras gada balva

BOŅUKS. Latgaliešu kultūras gada balva

Latgalīšu kulturys goda bolva “Boņuks 2025” – ceremoneja, satikšona i īsadvasmuošona, vadeituojs Lauris Zalāns. 14.03.2025

Rēzeknes pilsētas TIC

Ziemas pastaigas

Ziemas pastaigas

Aicinām izbaudīt ziemu, pastaigājoties Ventspilī un Ventspils novadā.

Ventspils TIC

Dainis Grūbe, Mārcis Auziņš “Bīstamā zona

Dainis Grūbe, Mārcis Auziņš “Bīstamā zona"

10.februārī plkst. 18.30 Valmieras teātra Lielajā zālē Dainis Grūbe un Mārcis Auziņš muzikāli komiskā pieaugšanas meistarklase divos cēlienos "Bīstamā zona"

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ērģeļmūzika koncertzāle “Lielais dzintars”

Ērģeļmūzika koncertzāle “Lielais dzintars”

Kamerons Kārpenters (Cameron Carpenter) ir viens no ekstravagantākajiem ērģelniekiem pasaulē. 7. februārī, plkst. 18.00 viņš atgriezīsies uz “Lielais dzintars”.

Liepājas reģiona TIB

Jūrmalas lielākie pasākumi 2026

Jūrmalas lielākie pasākumi 2026

No operas un džeza līdz festivāliem, sportam un svētkiem – Dzintaru koncertzāle, pludmales un parki veido Jūrmalas kultūras gadu 2026.

Jūrmalas TIC

Ziemas pasaka Briežkalnā

Ziemas pasaka Briežkalnā

Aicinām visus uz sirsnīgu, aktīvu un iedvesmojošu ziemu Madonas novadā.

Madonas TIC

Ziema uz kalna

Ziema uz kalna

Kalns "Lemberga hūte" iepriecinās gan slēpotājus, gan snovotājus, gan arī mazos ragaviņu braucējus!

Ventspils TIC

Salaspilī izrāde

Salaspilī izrāde "Melnās pērles dziesma"

Salaspils novada TIC

 Izstāde Ārsts kūrortā 19.gadsimtā Jūrmalā

Izstāde Ārsts kūrortā 19.gadsimtā Jūrmalā

Jūrmalas muzejā izstāde Arsts kurortā 19.gadsimtā atklāj medicīnas, higiēnas un kūrortu lomu modernās veselības kultūras veidošanā 19.gs. kūrortu vēsturē senā

Jūrmalas TIC

Ko darīt ziemā Jūrmalā?

Ko darīt ziemā Jūrmalā?

Ziema Jūrmalā piedāvā pastaigas liedagā un mežos, slēpošanu, arhitektūras maršrutus, izstādes, koncertus un siltas atpūtas vietas nesteidzīgai baudīšanai.

Jūrmalas TIC

Gadatirgi un svētku tirgi Ventspils tirgū

Gadatirgi un svētku tirgi Ventspils tirgū

Ieplāno atmeklēt, kādu no Ventspils gadatirgiem 2026. gadā!

Ventspils TIC

Ceļojumu Festivāls ir sācies!

Ceļojumu Festivāls ir sācies!

Rezervē ceļojumu uz populārākajiem galamērķiem ar atlaidi līdz pat -200EUR 😲

Coral Travel Latvia

Izklaides bērniem

Izklaides bērniem

Bērnu izklaidēm iekštelpās lieliska vieta būs atrakciju parks “Sapņu zeme Ventspils”, bet aktivitātēm svaigā gaisā - Bērnu pilsētiņa un bērnu parks "Fantāzija"

Ventspils TIC

Liepājas Simfoniskais orķestris

Liepājas Simfoniskais orķestris

14. februārī pulksten 18.00 igauņu diriģenta Risto Josta vadībā Liepājas Simfoniskais orķestris atskaņos Bēlas Bartoka Koncertu orķestrim.

Liepājas reģiona TIB

Kas notiek Jūrmalas izstāžu zālēs?

Kas notiek Jūrmalas izstāžu zālēs?

Jūrmalas izstāžu telpās skatāma daudzveidīga programma – no laikmetīgās mākslas un tekstila līdz modernisma klasikai un pilsētas vēstures stāstiem.

Jūrmalas TIC

Ar ragavām pretī pavasaris- Meteņi Alūksnē

Ar ragavām pretī pavasaris- Meteņi Alūksnē

Meteņu svinības Alūksnes novadā, Viktora Ķirpa Ates muzejā – tradīcijas, ragavas un pavasara gaidīšana.

Alūksnes TIC

Tūrisma jaunumi Bauskas novadā

Tūrisma jaunumi Bauskas novadā

Uzsākot 2026. gada tūrisma sezonu, Bauskas novads piedāvā virkni jaunu un pilnveidotu tūrisma objektu.

Bauskas TIC

Tūrisma jaunumi uzsākot 2026.gadu

Tūrisma jaunumi uzsākot 2026.gadu

Uzsākot 2026. gada tūrisma sezonu, Bauskas novads piedāvā virkni jaunu tūrisma objektu.

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -