11. oktobris vēsturē: Stokholmā atklāj pasaulē pirmo brīvdabas muzeju

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.10.11

Skansens ir pasaulē pirmais brīvdabas etnogrāfijas muzejs un zooloģiskais dārzs, kas dibināts 1891. gada 11. oktobrī un atrodas Stokholmā, Jūrgordenā.

Muzeju izveidoja un dibināja Arturs Hazēliuss, ar mērķi parādīt arvien industriālākai un urbānākai sabiedrībai, kā agrāk dzīvojuši cilvēki. Mērķa realizēšanai no visas Zviedrijas tika sameklētas, atlasītas un uz muzeja teritoriju pārvestas aptuveni 150 dzīvojamās mājas un saimnieciskās ēkas, kas raksturo zemes īpašnieku, zemnieku, zviedru un sāmu kultūru un dzīvesveidu.

Atsevišķs sektors bija atvēlēts pilsētas kvartālam, kurā tika izvietotas no koka būvētas mājas un darbnīcas, kā arī tipogrāfija un stikla pūtēju darbnīca, ievērojot pilsētas vides īpatnības.

Skansenā apmeklētāji var apskatīt Zviedrijas kādreizējās muižnieku mājas, zemnieku saimniecības ēkas, pilsētas kvartālu. Iedzīvojoties ainās no pilsētnieku dzīves un apmeklējot amatnieku darbnīcas, muzeja apmeklētāji var iepazīt kādreizējo laiku dzīvesveidu, sadzīvi, tradīcijas un kultūru. Līdzās etnogrāfisko ēku apskatei, iespējams arī iepazīties ar ziemeļu dzīvnieku un augu pasauli.

Muzejā tiek svinēti arī dažādi svētki. Galvenā svētku norises vieta ir Tingsvallena un Bolnes laukums. Katru gadu tiek organizēti un sarīkoti sekojoši tradicionāli svētki, kurus muzeja darbinieki svin kopā ar apmeklētājiem:

- Valpurģu nakts svinības 30. aprīlī , kuros piedalās daudzi karognesēji, norisinās lāpu gājiens uz iecerēto ugunskura vietu, tiek dejotas tautas dejas, dzied studentu kori, norisinās uguņošana, kā arī tiek uz ugunskura vārīta nātru zupa;

- Neatkarības diena 6. jūnijā, kas tiek atzīmēta ar dejām un dziesmām, šajās svinībās piedalās arī karaliskā ģimene;

- Vasaras saulgriežu vakars nākamajā dienā pēc pēdējās jūnija sestdienas, ļoti nozīmīgi zviedru tautas svētki, kuri muzejā tiek svinēti trīs dienas, sākot divos pēcpusdienā saulgriežu pēcpusdienā ar tradicionālu ziedu vītnēm rotāta staba pacelšanu un apļa dejām;

- Lūcijas kronēšanas svētki 13, decembrī, kad Gaismas karaliene - Lūcija ar savu svītu ierodas muzejā un svin svētkus, dziedot tradicionālās dziesmas pie ugunskura vietas muzejā;

- Ziemassvētku svinības 24.-26. decembrī; Ziemassvētku tirdziņš, kas sākas decembra sākumā un ilgst līdz Ziemassvētkiem. Tajā ir iespējams iegādāties tautas meistaru darinājumus, sasildīties ar karstvīnu un piedalīties rotaļās un dejās; Jaungada sagaidīšanas svinības vecgada vakarā, kad tieši pusnaktī tiek lasīts Tenisona dzejolis "Atskan skaņi zvani", pēc kura sāk zvanīt muzeja Segloras baznīcas zvani un sākas uguņošana.

Avots: Baltictravelnews.com/wikipedia.org


celojumubode - 3951
Aušanas darbnīca “Mare”

Aušanas darbnīca “Mare”

Bebrenes audēju darināto audeklu apskate, audumu iegāde un aušanas pamatu apguve.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Kokgriešanas meistara Vilcāna darbnīca

Kokgriešanas meistara Vilcāna darbnīca

Varis Vilcāns ir koktelnieks un metālkalējs, kas sevi dēvē par dīvaino lietu meistaru.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Mākslinieka Māra Čačkas izstāde Valmierā

Mākslinieka Māra Čačkas izstāde Valmierā

No 12. decembra līdz 2026. gada 11. februārim Valmieras muzeja Izstāžu namā pirmo reizi varēs aplūkot mākslinieka Māra Čačkas personālizstādi “Satelīti”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Uzdāvini sev Ziemassvētku brīnumu

Uzdāvini sev Ziemassvētku brīnumu

Līdz pat 31. decembrim Ventspilī iespējams doties mūzikas un gaismu pilnā 20 minūšu piedzīvojumā pa svētku rotā tērpto pilsētu ar Ziemassvētku vilcieniņu.

Ventspils TIC

Ceļojumi Tūres Aviobiļetes Viesnīcas Vīzas

Ceļojumi Tūres Aviobiļetes Viesnīcas Vīzas

Atklājam pasauli kopā! Sazinies ar ceļojumu konsultantu! Ēģipte, Turcija, Grieķija, Bulgārija, Melnkalne, Albānija, Spānija, Portugāle, Itālija, Malta...

WOOPS

Paula Sukatnieka mājas “Apsītes”

Paula Sukatnieka mājas “Apsītes”

Latvijas vīnogu tēvs – Pauls Sukatnieks – meistars, kas spēja pakļaut vīnogu, dienvidu saules mīluli.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Parīze!Cena sākot no 519 eur!

Parīze!Cena sākot no 519 eur!

EUR 519 | Itaka Latvia

Dvietes novadpētniecības materiālu krātuve

Dvietes novadpētniecības materiālu krātuve

Dvietes pagasta novadpētniecības materiālu krātuve atrodas Dvietes pagasta centrā „Pīlādžu” mājas 1.stāvā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Neskaidras galvassāpes?

Neskaidras galvassāpes?

Galvassāpes ir viens no visizplatītākajiem veselības traucējumiem pasaulē. Pieraksties neriologa konsultācijai, ja sastopies ar biežām galvassāpēm.

Republikas laukuma klīnika

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Trakai TIC

Dvietes muižas komplekss

Dvietes muižas komplekss

Dvietes muižas komplekss veidojās 19. gs. un tā īpašnieki bija grāfu Plāteru-Zībergu dzimta.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Brazīlija,Riodežaneiro, cena no 2019 eur!

Brazīlija,Riodežaneiro, cena no 2019 eur!

EUR 2019 | Itaka Latvia

Horvātija! Cena sākot no 469 eur!

Horvātija! Cena sākot no 469 eur!

EUR 469 | Itaka Latvia

Osvalds Skromāns

Osvalds Skromāns

Osvalds Skromāns nodarbojas ar klūgu pīšanu jau vairāk kā 20 gadus. Veido dažāda veida un izmēra klūgu pinumus, gan no apaļajām klūgām, gan no klūgu sloksnītēm.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Jaungada Afterparty

Jaungada Afterparty

01.01.26. ir nakts, kas nebeidzas! 🔥 DJ Sasha Kovriga, dejas līdz rītausmai, kokteiļi un salūts pie jūras – Jaungada Afterpārtijs 2026 Jūrmalā!

EUR 100 | Baltic Beach Hotel & SPA

Albānija! Cena sākot no 369 eur!

Albānija! Cena sākot no 369 eur!

EUR 369 | Itaka Latvia

Seno lietu krātuve “Sēļu istaba”

Seno lietu krātuve “Sēļu istaba”

Ilūkstes Bērnu un jauniešu centra seno lietu krātuve “Sēļu istaba” tapusi daudzu gadu garumā, krājot un apkopojot Sēlijas un Ilūkstes kultūrvēsturisko mantojumu

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Teātra izrāde “Tēvs klusums”

Teātra izrāde “Tēvs klusums”

Šodien, Ventspils teātra namā "Jūras vārti" viesosies Liepājas teātris ar izrādi "Tēvs klusums". Tiekamies!

Ventspils TIC

Aktuālās izstādes Liepājā

Aktuālās izstādes Liepājā

Iepazīsties ar šī brīža aktuālajām izstādēm Liepājā – ieplāno un iedvesmojies!

Liepājas reģiona TIB

Menopauze - kas jāzina katrai sievietei?

Menopauze - kas jāzina katrai sievietei?

Menopauze ir dabisks dzīves posms, kad sievietei beidzas menstruācijas un olnīcas pārstāj ražot hormonus estrogēnu un progesteronu.

Republikas laukuma klīnika

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -