20. novembris vēsturē: Meksikā atzīmē revolūcijas gadadienu

20. novembris vēsturē: Meksikā

Foto: Pixabay.com/RIGOYRBK/48 images | Autors: Jānis Pēteris Bērziņš | 2023.11.20

Meksikas revolūcija ir svarīgākais notikums Meksikas 20. gadsimta vēsturē, kas sākās 1910. gadā. Atšķirībā no Latīņamerikā ierastajiem apvērsumiem, pilsoņu kariem, diktatūrām un radikāļu režīmiem, Meksikas revolūcija izveidoja jaunu politisko sistēmu, kas Meksikā pastāv joprojām.

Par revolucionāro karu beigu posmu uzskata 1920. gadu, bet tās aktīvais politiskais posms turpinājās līdz 1940. gadam, kad jaunā vara veica plašu zemes reformu, nacionalizēja ārvalstu uzņēmumus un padarīja izglītību vispārēji pieejamu. Revolūcijas kara un trūkuma dēļ no 1910. līdz 1920. gadam Meksikas iedzīvotāju skaits kritās no 15 miljoniem uz 13 miljoniem.

Meksikas revolūcija kalpoja par iedvesmu citiem Latīņamerikas revolucionāriem, kas šeit meklēja patvērumu un atbalstu. Nikaragvas Augusto Sandino saņēma slepenus ieroču sūtījumus. Gvatemalas 1944.-1954. gada revolucionārais režīms sekoja Meksikas reformām. Vēlākais Kubas revolūcijas līderis Fidels Kastro šeit gatavoja savus partizānus.

Meksikas revolūcijas hronoloģija

1910. gada 8. jūlijā liberāļu partijas ģenerālis Porfirio Diazs uzvar vēlēšanās. 20. novembrī Francisko Madero atgriežas no ASV un sāk bruņotu sacelšanos.

1911. gada maijā dumpinieki ieņem Tihuanu un Huaresu. 21. maijā Diazs atsakās no amata. Oktobrī Madero uzvar prezidenta vēlēšanās un pieprasa Sapatas dumpinieku armijai atbruņoties.

1912. gada martā Madero atbalstītājs Paskāls Orozko sāk dumpi un dodas uz Mehiko. 24. martā viņš sakauj valdības armiju, bet 22. maijā viņu sakauj valdības armija ģenerāļa Viktoriano Huertas vadībā.

1913. gada 9.-18. februāra Desmit traģiskās dienas. Armijas daļas mēģinājums sagrābt varu izgāžas, un Viktoriano Huerta izmanto iespēju pats sagrābt varu, un nogalina Madero. Novembrī Pančo Viljas armija uzvar kaujā pret Huertas armiju un 8. decembrī sagrābj Čihuahas pilsētu.

1914. gada janvārī, martā un aprīlī Viljas armijas turpina uzvaras pret Huertas spēkiem. 22. jūnijā 20 000 kareivjus liela Viljas armija sāk uzbrukumu Sakatekas pilsētai, no kuras 12 000 aizstāvju 6000 krīt kaujās vai tiek nogalināti vēlāk. 8. jūlijā ģenerālis Alvaro Obregons ieņem Gvadalaharu. 17. jūlijā Huerta atsakās no amata un bēg no valsts. Obregona armija ieņem Mehiko un par prezidentu kļūst Venustiano Karanza. 23. septembrī Pančo Vilja sāk karu pret Karanzu. Oktobrī sākas konflikts starp Vilju un Sapatu no vienas puses un Karanzu un Obregonu no otras. Novembrī Obregons ieņem Mehiko. Decembrī Sapata un Vilja ieņem Mehiko, Karanza bēg uz Verakrusu.

1915. gads paiet kaujās starp Viljas un Obregona armijām, kurās Vilja zaudē lielu daļu armijas un turpmāk paliek valsts ziemeļu daļā. Oktobrī ASV oficiāli atzīst Karanzas valdību.

1916. gada martā Vilja iebrūk Ņūmeksikā, nogalinot 18 ASV pilsoņus. ASV ieved karaspēku Meksikas pierobežā, un tur paliek līdz 1917. gada janvārim.

1917. gadā
Karanzas valdība pieņem konstitūciju,kas izveido prezidentālu republiku, deva valdībai tiesības konfiscēt zemes īpašumus, nodrošināja strādnieku tiesības un ierobežoja katoļu baznīcas darbību.

1920. gadā
Obregona un Kaļjesa armijas dodas pret Karanzu un 21. maijā viņu nogalina, kad tas mēģina bēgt no galvaspilsētas. Oktobrī par prezidentu ievēl Obregonu.

Mūsdienās Meksika ir industriāli attīstīta valsts un ieņem vienu no vadošajām vietām Latīņamerikas valstu ekonomikā. Meksika ir vienā no pirmajām vietām pasaulē sudraba, grafīta un vairāku citu vērtīgu materiālu ieguvē, liela nozīme šīs zemes ekonomikā ir naftas ieguvei.

Avots: Baltictravelnews.com/wikipedia.orgAdventes laiks Siguldas Pils kvartālā

Adventes laiks Siguldas Pils kvartālā

Radošais Siguldas Pils kvartāls adventes laikā aicina izbaudīt īpašu aktivitāšu programmu.Laipni gaidīti no 3. līdz 23. decembrim Siguldas Pils kvartālā!

Siguldas novada TIC

Ziemassvētku egles iedegšana Valmierā

Ziemassvētku egles iedegšana Valmierā

3. decembrī plkst.17.00 Ziemassvētku egles iedegšanas svētki. Laukumā pie Valmieras Kultūras centra.

Valmieras TIC

Ziemassvētki Hotel Jūrmala Spa

Ziemassvētki Hotel Jūrmala Spa

Svētku vakariņas un nakšņošana, Atpūta jūrmalā - ar ģimeni vai romantiskā noskaņā // vietu skaits ierobežots.

EUR 231 | Estravel Latvia

SPA atpūta Itālijā, Abano Terme

SPA atpūta Itālijā, Abano Terme

Sākot no 3 naktīm // ar pamata spa pakalpojumiem // pilna pansija // Pieejamas specializētās spa programm

EUR 342 | Estravel Latvia

Kruīzs + lidojums. Karību salas

Kruīzs + lidojums. Karību salas

Lidojums no Eiropas un 7 vai 14 naktis uz MSC Seaside klāja. Pilna pansija, izklaides programmas // Pēdējā brīža piedāvājums

EUR 1133 | Estravel Latvia

Ziemas brīvdienas Sventes muižā!

Ziemas brīvdienas Sventes muižā!

Baudi ziemu omulīgā viesnīcā un ļaujies gastronomiskajam baudījumam, kā arī izstaigā blakus esošās dabas takas un aplūko Militārās tehnikas kolekciju!

TAKA

Ziemas ekskursijas Ungurmuižā

Ziemas ekskursijas Ungurmuižā

1h garumā ekskursijā ar karstu dzērienu un piparkūkām, pieejams arī fotostūris skaistām atmiņām

EUR 9 | Ungurmuiža

 Jaungada sagaidīšana Valensijā!

Jaungada sagaidīšana Valensijā!

Saule Valensijā spīd 300 dienas gadā un vidējā gaisa temperatūra ir +19 grādi. Labvēlīgo klimatu var lieliski izbaudīt 7 km garajās, zeltainu smilšu pludmalēs.

EUR 799 | Latvia Tours

Alūksnes pilsētas egles iedegšana

Alūksnes pilsētas egles iedegšana

Alūksnes pilsētas galveno egli šogad iedegs Bings ar Sullu, pie Alūksnes Tūrisma informācijas centra

Alūksnes TIC

Fiz-Kul-Tūre Valmieras novadā

Fiz-Kul-Tūre Valmieras novadā

15. novembrī aicinām piedalīties Valmieras novada aktīvā seriāla “Fiz-Kul-Tūre” rudens/ziemas sezonas 3. posmā Mazsalacā.

Valmieras TIC

Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi IX

Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi IX

1. līdz 2. decembrī Valmieras muzejā norisināsies starptautiskā konference “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi IX”.

Valmieras TIC

Izbaudi savu svētku stāstu Liepājā!

Izbaudi savu svētku stāstu Liepājā!

Īpaši krāšņu un daudzveidīgu programmu pilsētniekiem un viesiem decembrī sarūpējušas Liepājas kultūras organizācijas.

Liepājas reģiona TIB

Sagaidi Jauno gadu spoži!

Sagaidi Jauno gadu spoži!

Dāmas un kungi, ielūdzam Jūs uz spožākajām un līksmākajām gadumijas ballītēm. Jūsu izvēle, vai pavadīt šo nakti Džemsa Bonda, Getsbija vai Dona Korleones namā

Baltic Beach Hotel & SPA

Radošā darbnīca

Radošā darbnīca

2. decembrī plkst. 14.00 “Berga vīns” aicina uz radošo darbnīcu “Cits adventes vainags un vīns”. Vairāk informācijas un pieteikšanās, zvanot pa tālruni 27711931

EUR 30 | Valmieras TIC

Auto noma Austrijā

Auto noma Austrijā

Atklāj Austriju – valsti, kas pilna ar elpu aizraujošu skaistumu, dabu un aizraujošu kultūru. Austrija piedāvā dažādas pieredzes, kas Tevi apburs.

Europcar

Atklāj Ungāriju!

Atklāj Ungāriju!

Atklāj Ungāriju ziemas sezonā un saņem atlaides auto nomai ar Europcar!

Europcar

Jaunā gada sagaidīšana Taizemē!

Jaunā gada sagaidīšana Taizemē!

Kā gadu sāksi, tā gadu pavadīsi! Vēl ir pieejamas 4 vietas! Jaunā gada sagaidīšana Taizemē! ✈️30.12.-12.01. (+1)

EUR 1365 | Latvia Tours

Tūrisma maršruts “Sarunas ar vēsturi”

Tūrisma maršruts “Sarunas ar vēsturi”

Maršruts ir lieliski piemērots tiem, kas vēlas ienirt pagātnē, sajust pilsētas viduslaiku garu, iepazīt vietas, kas ir tieši saistītas ar pilsētas vēsturi.

Trakai TIC

Kameršļūkšana - Katiņaklanā!

Kameršļūkšana - Katiņaklanā!

Baudi ziemas priekus traucoties no Katiņkalna ar pūsli, pieejama arī silta vieta, kur padzert siltu tēju un kafiju!

Alūksnes TIC

Ziemassvētku ballīte Getsbija stilā

Ziemassvētku ballīte Getsbija stilā

Decembra sākumā aicinām Jūs uz tematiskām Ziemassvētku ballītēm. Mēs parūpēsimies par visu – svētku galdu, mūziku, šovu un izklaidēm. Jums atliek piedalīties!

Baltic Beach Hotel & SPA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -