Melnkalne - kur slēpjas tās šarms, kas neizbēgami savaldzina katru tās viesi

Vidusjūras baseina pērle Melnkalne ir viena no senākajām Eiropas valstīm, kas lepojas ar brīnumainu dabu, Adrijas jūrā ienirstošajiem majestātiskajiem kalniem, bagātīgu vēstures mantojumu un viesmīlību. Tā tiek dēvēta par kalnu ieskautu dabas un vēstures dārgumu. Ilgi tā ir mitusi, ceļotāju nemanīta, taču pēdējos gados tā gūst arvien lielāku popularitāti. Un ne velti. Tie, kas tur viesojušies, iemīl to acumirklī un vēsta par to tālāk. Tūroperators un ceļošanas eksperts “Novatours” dalās interesantos faktos par Melnkalni.  

Valsts

Melnkalne ir viena no vecākajām un vienlaikus arī viena no jaunākajām Eiropas valstīm. Tā savu neatkarību no Serbijas ieguva 2006. gadā, ar kuru šobrīd tā robežojas ziemeļu daļā. Savukārt dienvidaustrumos robežojas ar Kosovu un Albāniju, dienvidos no Itālijas to atdala Adrijas jūra un rietumos tā robežojas ar Horvātiju un Bosniju un Hercegovinu.

Melnkalne savu nosaukumu iemantojusi pateicoties tumšajiem kalnu mežiem, kas to bagātīgi klāj un kas ir valsts lepnums. Nosaukums jau datēts 15. gadsimtā.

Daba

Melnkalnes daba ir iespaidīga un bagāta – tā ir kalnu un mežu valsts. Tajā izveidoti pieci nacionālie parki, bet visapmeklētākais atrodas pie lielākā valsts Skadaras ezera. Adrijas jūras apskalotajā piekrastē, kuras garums ir 294 km, ir ierīkotas 117 lieliskas pludmales. Garākā no tām atrodas Ulcinjas kūrortā, un tās garums sasniedz 13 km. Tālāk no jūras paceļas Dināru kalniene. Augstākā virsotne ir Zla Kolata, kas atrodas uz robežas starp Melnkalni un Albāniju, un tās augstums sasniedz 2534 metrus.

Melnkalne glabā Eiropā dziļāko un otru dziļāko kanjons pasaulē. Taras kanjons vijas cauri Durmitoru nacionālajam parkam, tas ir 82 kilometrus garš un dziļākajā vietā ir 1300 metrus dziļš. Tas iekļauts UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā. Iespējams, izcilākais veids, kā to iepazīt, ir doties izbraucienā pa gaisa trošu ceļu, kas ir Eiropā garākais šāda veida izklaides elements.

Viesojoties Melnkalnē, noteikti ir jāieplāno Skadaras ezera nacionālā parka apmeklējums. Vairāk nekā divas trešdaļas no lielākā ezera Balkānos – Skadaras, atrodas Melnkalnē, bet otra daļa – Albānijas teritorijā. Ezers ir kļuvis par lielāko purva putnu mājvietu, jo tur mīt vairāk nekā 250 putnu sugu, tā ūdeņos mīt 50 zivju sugas, bet ezera apkārtnē sastopami dažādi dzīvnieki – lapsas, vilki, zebiekstes, ūdri un citi zīdītāji. Šī ir lieliska vieta pārgājienu mīļotājiem. Šeit ir ierīkotas aptuveni 10 pārgājienu takas, pa kurām var nonākt līdz vēsturiskajiem ciematiem, alām, ūdenskritumiem, dabīgiem baseiniem, viensētām un medus saimniecībām. Ierīkoti ir arī velosipēdistu celiņi un trases kalnu velosipēdiem

Dzīves attieksme

Var šķist, ka melnklanieši ir nedaudz slinki, jo bieži redzami atpūšamies, taču tā īsti nav patiesība. Melnkalnieši ir strādīga tauta, bet no viņiem var mācīties vieglo dzīves uztveri, it īpaši attiecībā uz darbu - pirmā prioritāte ir personīgā labsajūta, viss pārējais var pagaidīt. “Mēs piedzimām noguruši, mūsu dzīve ir atpūtai”, “Atpūties dienas laikā, lai naktī vari gulēt” vai “No atpūtas neviens nav nomiris” - šiem līdzīgus teicienus Melnkalnē var dzirdēt ik uz soļa.

Melnkalne ir valsts, kur ikvienam ir laiks, un visi to labprāt izmanto. Šeit īsa pēcpusdienas kafijas pauze nemanāmi var pāraugt par vakariņām vai vakarīgu alus baudīšanu. Šeit grūti dzirdēt teicienu “piedod, man nav laika”.

Viesmīlība un ēdiens

Melnkalnē patiesa, sirsnīga un nesamākslota viesmīlība mijas ar dāsnumu. Tie visi ir sastopami ik uz soļa, bet visdāsnāk jūtami, viesojoties kādā ģimenē, saimniecībā, ģimenei piederošā veikaliņā vai ēstuvē. Līdzīgi kā ciemojoties pie vecmāmiņas, šeit nebeidz rimties ēdienu gardumi un tā vien šķiet, ka populārākais teiciens ir “vēl mazliet” - vēl mazliet kāda garduma, vēl mazliet pašu darinātas rakijas. Katrs viesis tiek sagaidīts, kā ilgi, ilgi gaidīts, un attiecīgi arī tiek godināts.

Valsts virtuvi ir ietekmējusi Balkānu reģiona kultūra, taču tajā ir arī virkne oriģinālu gardumu. Nobaudīšanas vērti ir kacamak – mīksti un sātīgi plāceņi, ko pasniedz ar sieru un skābpienu, kūpinātu šķiņķi vai pienā vārīto Melnkalnes jēra gaļu. Valsts lutina ar daudz dažādiem zivju, jūras velšu, sātīgu jēra gaļas un cūkgaļas ēdieniem, plašu siera izvēli. Valstī populārs ir vietējais vīns, alus un, protams, visā reģionā izplatītā rakija.

Labākais laiks ceļošanai

Lai iepazītu valsti, ceļotu un daudz kustētos, vislabāk ir turp doties maijā, jūnijā un septembrī vai oktobrī, kad ir daudz saules un gaisa temperatūra pārsniedz 20 grādus.

Visvairāk atpūtnieku valsti apmeklē jūlijā un augustā, populārākajā atvaļinājumu laikā. Šajā laikā valstī ir sauss laiks, temperatūra dienā sasniedz 30 grādus un vairāk, tāpēc laika apstākļi ir perfekti piemēroti atpūtai pludmalē pie Adrijas jūras. Bet pastaigas pa takām un pilsētu izpēte šajā laikā ir ieteicama tikai rītos vai vakarpusē, kad karstums norimst. Ziemā daudzas piekrastes kafejnīcas tiek slēgtas, taču tad slēpošanas mīļotājus sagaida kalni. Melnkalnē saule spīd gandrīz 240 dienas gadā. Apstākļi, lai peldētos jūrā, ir labvēlīgi vidēji 180 dienas gadā. Vidējā ūdens temperatūra vasarā ir vienāda ar gaisa temperatūru – sasniedz aptuveni 27 grādus.

Avots: Novatours.lv


turiba - 3666
Dzīvā mūzika un koncerti Liepājā

Dzīvā mūzika un koncerti Liepājā

Notver Liepājas šarmu, baudot mūziku un siltos vasaras vakarus. Koncerti brīvā dabā teju katru vakaru dažādās Liepājas vietās.

Liepājas reģiona TIB

Atpūta leģendārajā Olümpia

Atpūta leģendārajā Olümpia

Atpūta Radisson Blu Hotel Olumpia ar baseina un pirts apmeklējumu no 80 EUR (parasta cena līdz 163 EUR). Skatieties un veiciet rezervāciju šeit 👇

Hookusbookus.com

Izstāde “Baltie darbi

Izstāde “Baltie darbi" Bebrenes dzirnavās

Objektu un instalāciju izstāde “Baltie darbi” ir veidota īpaši Bebrenes dzirnavām.

TAKA

Izbraucieni ar kuģīti

Izbraucieni ar kuģīti "Dinaburga"

Atpūsties Daugavas lokos ir unikāla iespēja, jo šī vieta ir iekļauta UNESCO mantojumā. Visapkārt valda miers un klusums – īsta “miera osta”, bet arī aktīvās....

TAKA

Turcija augustā un septembrī!

Turcija augustā un septembrī!

Pagariniet savu vasaru!

EUR 559 | Join UP! Baltics

Tūrisma informācijas punkts Ilūkstē

Tūrisma informācijas punkts Ilūkstē

20. jūlijā Ilūkstes pilsētas administrācijas pārstāvji, ka arī ciemiņi no tuvākajiem pagastiem ieradās Ilūkstes Tūrisma informācijas punktā, lai piedalīties tā

TAKA

Apģērbies rudenim un skolai

Apģērbies rudenim un skolai

Via Jurmala Outlet Village dzimšanas dienas izpārdošana 12.08.-21.08.

ViaJurmala

Rudens ceļojumu izpārdošana

Rudens ceļojumu izpārdošana

Atlaižu kods rudens ceļojumiem uz Korfu, Kefaloniju, Tunisiju, Sicīliju un Madeiru. Spied un ceļo rudenī izdevīgāk kopā ar Novatours!

Novatours

Mājas kafejnīcu dienas Smiltenes novadā!

Mājas kafejnīcu dienas Smiltenes novadā!

Baudi ēdienus un atmosfēru Smiltenes novada Mājas kafejnīcās.

Smiltenes TIC

Club Med Michès Playa Esmeralda Dominikāna

Club Med Michès Playa Esmeralda Dominikāna

Lieliska izvēle gan ģimenēm ar bērniem, gan pieaugušajiem, kuri vēlas izbaudīt atpūtu paradīzes skaistumā.

EUR 1386 | Latvia Tours

Romantiska atpūta

Romantiska atpūta "Laimes taure"

Romantiskai atpūtai tiek piedāvāta vasaras brīvdienu māja “Laimes taure”. Vieta atrodas gleznaina ezera krastā, kur var baudīt mieru un palikt dabas klēpī.

TAKA

Atpūta viesnīcā ar akvaparku, Pērnava

Atpūta viesnīcā ar akvaparku, Pērnava

Viesnīca ar akvaparku - Tervise Paradiis, Pērnava // Atpūta 2 personām: ar vakariņām un spa procedūrām vienai personai

EUR 168 | Estravel Latvia

Soho Hotel, ģimenes atpūta Tartu

Soho Hotel, ģimenes atpūta Tartu

1 nakts Ģimenes numurā 2 pieaugušajiem un 2 bērniem, brokastis un atpūtas piedāvājums

EUR 158 | Estravel Latvia

Višķu pagasta svētki!

Višķu pagasta svētki!

19. un 20. augustā norisināsies Višķu pagasta svētki, uz kuriem ir aicināti visi interesenti.

TAKA

Breineigs garšu piedzīvojums Ziemeļlatgalē

Breineigs garšu piedzīvojums Ziemeļlatgalē

Breineigs garšu piedzīvojums Ziemeļlatgalē

Balvu TIC

Ģimenes 2-nakšu atpūta Meresuu SPA

Ģimenes 2-nakšu atpūta Meresuu SPA

Ģimenes 2-nakšu atpūta Meresuu SPA, Igaunijā no 178 EUR (parastā cena līdz 304 EUR).

Hookusbookus.com

Ekskursiju ceļojums uz Austrāliju!

Ekskursiju ceļojums uz Austrāliju!

Piepildiet sapni par ceļojumu uz Austrāliju! Austrālija - viena valsts, tūkstoš pasauļu, ar atpūtu pie Lielā Barjerrifa. Iesakām pieteikties līdz 15. oktobrim!

EUR 5275 | Latvia Tours

Kempings

Kempings "Daugavas lokos" aicina ciemos!

Atpūsties Daugavas lokos ir unikāla iespēja, jo šī vieta ir iekļauta UNESCO mantojumā.

TAKA

Spa atpūta ar vakariņām Viiking Spa!

Spa atpūta ar vakariņām Viiking Spa!

SPA atpūta diviem Viiking Spa Hotel ar ūdens un pirts centra apmeklējumu un vakariņām no 95 EUR (parastā cena līdz 140 EUR)!

Hookusbookus.com

2-nakšu ģimenes atpūta Puhajarve, Igaunijā

2-nakšu ģimenes atpūta Puhajarve, Igaunijā

2-nakšu jautras ģimenes brīvdienas ar spa, baseinu un boulingu viesnīcā Puhajarve Spa no 149 EUR (parastā cena līdz 322 EUR)

Hookusbookus.com

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -