Bez mammas palikušais lācēns dodas uz Franciju

Bez mammas palikušais lācēns d

Foto: Daba.gov.lv | Autors: Santa Biseniece | 2023.05.26

2023. gada 25.maijā mazais lācēns, kas aprīlī pēc dažu dienu klīšanas bez mammas gar Alojas-Limbažu ceļu tika nogādāts Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā (turpmāk – Rīgas zoodārzs), dodas uz savu jauno mājvietu La Taniere zoodārzu-patversmi Francijā.

Tā kā Latvijā visi lāčiem piemērotie voljeri jau ir aizņemti un jaunu voljeru būvniecība augsto izmaksu dēļ nedz Rīgas zoodārzā, nedz Līgatnes dabas takās nav plānota, šim lācēnam tika meklēta jauna dzīvesvieta ārpus Latvijas. Kopumā pieteicās trīs interesenti – Francijā, Itālijā un Grieķijā. Tos izvērtējot, priekšroka tika dota La Taniere zoodārzam-patversmei, kam ir nepieciešamā insfrastruktūra, kompetents personāls, kā arī iepriekšēja pieredze darbā ar dzīvnieku rehabilitāciju.

“Karantīnas laikā noskaidrojām, ka šī ir lācenīte. Kopumā viņa jūtas ļoti labi, veselības problēmas vai netipiska uzvedība netika novērota. Lācenītei līdz minimumam samazinājām saskarsmi ar cilvēkiem, tostarp zvērkopjiem, lai tā nepierastu pie cilvēku aprūpes. Taču, vai lācenīte atgriezīsies savvaļā, atkarīgs no Francijas kolēģu sekmēm, strādājot ar šo lācīti”, skaidro Rīgas zoodārza dzīvnieku kolekcijas departamenta vadītāja Guna Vītola.

La Taniere zoodārzs-patversme kopš tā izveides 2015.gadā jau ir uzņēmis 3000 dažādu dzīvnieku, nodrošinot tiem maksimāli dabiskus apstākļus un nepieciešamo aprūpi. Te daļa nožogojumu atrodas slēgtā zonā un nav pieejami publikai, kas dod iespēju bez problēmām izveidot piemērotus apstākļus dzīvnieka turēšanai un rehabilitācijas novietnei. Zoodārzam ir speciālistu komanda, kas labi pazīst lāčus, līdz ar to iespējams gūt panākumus šī lāča rehabilitācijā dabiskajā vidē.

“2019.gadā veiksmīgi īstenoju Francijas vadošās dabas aizsardzības institūcijas doto uzdevumu, kura laikā trīs mēnešu vecu bez mammas palikušu lācēnu izaudzināju un palaidu savvaļā. Nesen atrastais apspalvojums un tā DNS pārbaudes rezultāti apliecina, ka mūsu lācis ir veiksmīgi iedzīvojies savvaļā,” par savu pieredzi stāsta La Teniere direktors Sebastien Muller.

Latvijā brūnie lāči (Ursus arctos) ir īpaši aizsargājami dzīvnieki, turklāt tie iekļauti arī CITES (Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām) apdraudēto sugu sarakstā. Lai lācenīte varētu doties uz jauno mājvietu, Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – pārvalde) pirms atļaujas izsniegšanas tās pārvietošanai, ir sazinājusies ar Francijas CITES zinātnisko iestādi un saņēmusi apstiprinājumu piemērotiem turēšanas apstākļiem La Taniere zoodārzā-patversmē.

“Šāds gadījums, kad no Latvijas dodas prom kādas aizsargājamas sugas īpatņi, nav unikāls, jo valstu robežas pastāv tikai cilvēku pasaulē. Dzīvnieku un augu valstī sugu izplatības areāli ir daudz plašāki, tāpēc valstis savstarpēji sadarbojas, gan meklējot jaunu mājvietu kādas sugas īpatnim, gan arī palīdzot īstenot reintrodukcijas projektus. Piemēram, 2010.gadā 15 mazo ērgļu mazuļi devās uz Vāciju, lai palīdzētu tur atjaunot šo putnu kritiski sarukušo populāciju,” stāsta pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Lācenīte uz jauno mājvietu dosies ar lidmašīnu. Tai līdzi tiek sūtīti uzņemošajai pusei saistoši pavaddokumenti – noteikumi labturībai, apraksts par ēdienkarti un veselības stāvokli, lai jaunajā mājvietā viņa saņemtu kvalitatīvu un piemērotu aprūpi.

Avots: Daba.gov.lv


celojumubode - 3762
Ekskursijā uz Medumiem!

Ekskursijā uz Medumiem!

Ekspozīcija 113 kv.m. platībā un sastāv no diviem tematiskiem blokiem. Pirmā daļa veltīta Pirmā pasaules kara notikumiem Eiropā un Latvijā.

TAKA

Ģimenes atpūta Igaunijā - Jaunumi

Ģimenes atpūta Igaunijā - Jaunumi

Hei, vasaras brīvlaikā - aktīvajiem un zinātkārajiem!! Jauni piedāvājumi ģimenes atūtai Igaunijā ar nakšņošanu Tartu. Ieejas biļetes.

EUR 120 | Estravel Latvia

Aktuālās izstādes Liepājā

Aktuālās izstādes Liepājā

Iepazīsties ar šī brīža aktuālajām izstādēm Liepājā – ieplāno un iedvesmojies!

Liepājas reģiona TIB

Zanzibāras pludmales - rudenī un ziemā

Zanzibāras pludmales - rudenī un ziemā

Zanzibāra - Tanzānijas lepnums. // Atpūta pludmalē // Lidojums no Rīgas, transfēri un 10 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu

EUR 1559 | Estravel Latvia

Pēdējā brīža izpārdošana!

Pēdējā brīža izpārdošana!

Pēdējā brīža ceļojumi par izdevīgu cenu! Ieskaties un ķer labāko piedāvājumu!

Novatours

Kruīzi Vidusjūrā un Ziemeļeiropā ar MSC

Kruīzi Vidusjūrā un Ziemeļeiropā ar MSC

Kruīzi ar MSC Poesia šajā gadā no Kopenhāgenas, Varnemundes, Stambulas, Reikjavīkas, Romas ...

EUR 338 | Estravel Latvia

VII Vēsturiskie ērģeļmūzikas svētki!

VII Vēsturiskie ērģeļmūzikas svētki!

14.jūnijā plkst. 18.00 Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā VII Vēsturiskie ērģeļmūzikas svētki Valmierā – ērģelniece Ilona Birģele, vijolniece Paula Šūmane.

Valmieras TIC

Velo sacensības

Velo sacensības "Līkloči papardēs"

Alūksnes TIC

Hošiminas pludmales. Agrā izpārdošana

Hošiminas pludmales. Agrā izpārdošana

Vjetnama - Āzijas eksotika, unikāla daba un vēsture /// 12 naktis izvēlētajā Akabas līča piekrastes viesnīcā, lidojums no Rīgas, transfēri, izvēlētā ēdināšana

EUR 1405 | Estravel Latvia

Liepāja gatavojas Jūras svētkiem

Liepāja gatavojas Jūras svētkiem

8. jūlijā Jūrmalas parkā Jūras svētku programmā būs baudāma laba mūzika, amatnieku un mājražotāju tirgus un aizraujošas aktivitātes.

Liepājas reģiona TIB

Zīmolu medības outlet ciematā

Zīmolu medības outlet ciematā

No 9.-18. jūnijam atlaides līdz pat -70%! Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Guess, Karl Lagerfeld, Ecco, Adidas, Nike, u.c. Iemīļotākie zīmoli par outlet cenām!

ViaJurmala

Atpūtas un izklaides vietas Liepājā

Atpūtas un izklaides vietas Liepājā

Liepājā ir vairākas lieliskas vietas, kur labi pavadīt laiku, baudīt pozitīvas emocijas un atpūtu no ikdienas skrējiena. Ieplāno atpūtu Liepājā!

Liepājas reģiona TIB

Jūnija labākie piedāvājumi no 59 EUR!

Jūnija labākie piedāvājumi no 59 EUR!

HOOKUSBOOKUS.COM jūnija labākie piedāvājumi populārākajās viesnīcās no 59 EUR! Skatīties un veiciet rezervāciju šeit👇

Hookusbookus.com

2 nakšu atpūtas piedāvājumi Igaunijā

2 nakšu atpūtas piedāvājumi Igaunijā

Atpūta Igaunijas labākajās viesnīcās dažādām gaumēm - spa atpūta, romantiski piedāvājumi un laiks kopā ar ģimeni. // Rezervējiet savlaicīgi!

EUR 215 | Estravel Latvia

Latvija - spa, īsā atpūta un atpūta muižās

Latvija - spa, īsā atpūta un atpūta muižās

Idejas īsajai atpūtai Latvijā - viesnīcu piedāvājumi, spa un telpas grezniem svētkiem.

EUR 135 | Estravel Latvia

Atklāta Liepājas pludmales sezona

Atklāta Liepājas pludmales sezona

Liepājā sakārtots pludmales inventārs: koka laipas, pārģērbšanās kabīnes, atkritumu urnas, soliņi, norādes zīmes. Dežūras uzsākuši glābēji.

Liepājas reģiona TIB

Pārgājienu seriāls

Pārgājienu seriāls "Izpēdo Dienvidkurzemi"

Labākais veids kā atklāt Liepājas apkārtnes dabas skaistumu ir doties pārgājienā! Aicinām piedalīties pārgājienu seriālā “izPēDO Dienvidkurzemi”.

Liepājas reģiona TIB

10. jūnijā

10. jūnijā "Sūnu izziņas pārgājiens"

Sestdien, 10. jūnijā, tiekamies Lubāna mitrāja informācijas centra un Dabas aizsardzības pārvaldes rīkotajā pārgājienā pa mežu. Pārgājiens sāksies no Gaigalavas pagasta kapu stāvlaukuma (56.740914, 27.053593 ) un vedīs p...

Madonas TIC

Nedēļas nogalē tiksimies Skrīveros

Nedēļas nogalē tiksimies Skrīveros

Aizkraukles novada svētkus un Dziesmu un deju svētkus 10. un 11. jūnijā ieskandināsim Skrīveros. Te paredzēta svētku programma dažādām paaudzēm.

Aizkraukles novada TIC

Azerbaidžānas paklāju izstāde Liepāja

Azerbaidžānas paklāju izstāde Liepāja

Trešdien, 31. maijā, plkst. 17 Liepājas muzeja mazajā zālē Kūrmājas prospektā 16/18 atklās Azerbaidžānas paklāju izstādi

Liepājas reģiona TIB

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -