Veikts pētījums par Latvijas pievilcību kā tūrisma galamērķim

Liaa.gov.lv | 2023.06.19

Līdz kara sākumam Ukrainā aptuveni 30% tūristu, kas apmeklēja Latviju bija no Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas. Lai atgrieztos pie 2019. gada rādītājiem piesaistīto tūristu skaita ziņā, šis apjoms jākompensē ar viesiem no citām valstīm, tādēļ Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) veikusi pētījumu “Ceļotāju asociācijas par Latviju kā ceļojuma galamērķi prioritārajos tūrisma tirgos – Vācija, Somija, Zviedrija, Norvēģija, Lielbritānija”.

Pētījumu veicis uzņēmums “RAIT Custom Research Baltic”.

“Redzam, ka tūrisma industrija sāk atkopties, tiek atvērtas iepriekš slēgtās un no jauna izveidotās viesnīcas, kā arī plānoti jauni tūrisma infrastruktūras attīstības projekti, tostarp ārpus Rīgas. Atsevišķos tūrisma segmentos audzis arī vidējais viesu maksātspējas līmenis un ar mazāku viesu skaitu varam nopelnīt vairāk. Veiktais pētījums apliecina, ka interese par Latviju mūsu definētajās mērķa valstīs ir pietiekami liela, tomēr mums jādomā par nozares attīstību un digitalizāciju, lai varam piedāvāt laikmetam atbilstošu servisu par konkurētspējīgu cenu,” stāsta LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava.

Pētījumā iegūtos datus LIAA izmantos tūrisma mārketinga un komunikācijas pasākumu plānošanai prioritārajās valstīs. Pētījums būs noderīgs arī Latvijas tūrisma uzņēmumiem un galamērķiem, kas vēlas piesaistīt tūristus no nozīmīgiem tūrisma eksporta tirgiem.

Pētījuma ietvaros noskaidroti prioritāro tūrisma tirgu iedzīvotāju ceļošanas ieradumi – pēdējo trīs gadu ceļošanas biežums, apmeklētie reģioni, vai ir bijusi pieredze ceļot Baltijā, t.sk., Latvijā kā arī tas vai tie respondenti, kuri nav apmeklējuši Latviju, zina par valsti. Asociācijas par Latviju kā ceļojuma galamērķi tika jautātas divos līmeņos – spontānās asociācijas un iemesli, kas pamudinātu apmeklēt Latviju.

Galvenie pētījuma secinājumi

Lielbritānija

Kopumā ceļojumu uz Latviju vairāk apsver strādājoši un turīgi Lielbritānijas lielo pilsētu iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem, ar bērniem un augstāko izglītību. Viņus interesētu daudzveidīgs piedāvājums – no Art Nouveau arhitektūras līdz ģimenes un aktīvās atpūtas aktivitātēm (turīgākajiem iedzīvotājiem vairāk interesē arī daudzveidīga naktsdzīve, kvalitatīvi medicīnas pakalpojumi un modes nedēļas).

Lielbritānijas lielo pilsētu iedzīvotāji, kuri apsvērtu Latviju kā sava ceļojuma galamērķi, norādīja, kas viņus šeit varētu interesēt. Kopumā, apskatot atbildes kategorijās, primāri interesi veicina arhitektūra (94%), un par priekšrocību tiek uzskatīti arī aspekti saistīti ar izdevumiem (94%). Tāpat interesi izraisa restorāni, bāri un gastronomija (93%), klimats (93%), atpūta dabā (92%) un luksusa ceļojumi (92%).

Vaicājot, kāpēc aptaujātie Lielbritānijas lielo pilsētu iedzīvotāji nevēlētos apmeklēt Latviju, puse (50%) norāda intereses trūkumu, bet trešdaļai (33%) trūkst zināšanu par Latviju. Vēl apmēram katru piekto (22%) biedē politiskā situācija sakarā ar Krievijas un Ukrainas attālumu no Latvijas.

Lai arī gados vecāki Lielbritānijas lielāko pilsētu iedzīvotāji (50-75 gadi) kopumā izrāda mazāku interesi ceļot uz Latviju, viņu skatījumā Latvijas priekšrocība un faktors, kas nostiprina interesi par valsti, ir Vecrīga.

Norvēģija

Jauni cilvēki (20-29 gadi) būtu ieinteresēti ceļot uz Latviju arī ziemā, bet viņi arī labprātāk kā citi brauktu kompānijā kopā ar kādu citu. Vienlaikus, šo mērķa grupu interesē ļoti daudzveidīgs piedāvājums – gan māksla un kultūra (opera un balets vairāk kā citus), gan aktīvā un ģimenes atpūta (arī pārgājienu maršruti reģionos), kvalitatīvi medicīnas pakalpojumi un luksusa ceļojumi.

Ceļojumu uz Latviju apsver ļoti dažādi Norvēģijas lielāko pilsētu un metropoļu iedzīvotāji. Interese ir par tām jomām, ar kurām respondentiem ir asociācijas ar Latviju - gan bagātīgais kultūras mantojums (noteikti – Vecrīga un vēsturiski apskates objekti), restorānu un ēdienu daudzveidība, iespējas atpūsties pie Baltijas jūras, kā arī SPA un labsajūtas pakalpojumi.

No visiem aptaujātajiem Norvēģijas lielo pilsētu iedzīvotājiem 11% Latvija asociējas ar restorāniem un gastronomiju, pamatā (8%) ar ēdieniem un virtuvi vispārīgā kontekstā.

Gandrīz katrs desmitais aptaujātais Norvēģijas iedzīvotājs norāda, ka viņiem nepieciešams vairāk informācijas par valsti (9%), lai būtu lielāka interese to apmeklēt. Tāpat starp dažādiem aspektiem, saistītiem ar piedāvājumu, iespējām un informāciju, tiek minēts, ka jābūt labām naktsmītnēm un interesantiem ceļojuma un ekskursiju piedāvājumiem (4%), kā arī labiem lidojuma savienojumiem ar Latviju un tiešajiem reisiem

Somija

Somijas lielo pilsētu iedzīvotāju vidū spontānās asociācijas ar Latviju kā ceļojuma galamērķi primāri veidojas saistībā ar izdevumiem (36%). Viņiem Latvija asociējas ar zemām, pieņemamām produktu un pakalpojumu cenām, arhitektūru un pilsētām (32%). Piektdaļa aptaujāto minējuši vispārīgas pozitīvas asociācijas, piemēram, vērtējot Latviju kā interesantu, skaistu valsti, ko ir vēlme apmeklēt (20%), kā arī klimatu un ģeogrāfiju (19%).

Aptuveni trešdaļa aptaujāto Somijas iedzīvotāju (31%) spontānā veidā izteikuši ar piedāvājumu, iespējām un informāciju saistītus iemeslus, kas viņus mudinātu ceļojuma nolūkā apmeklēt Latviju, 20% minējuši izdevumus un 19% dažādus vispārīgus iemeslus, piemēram, attīstītu infrastruktūru, ērtu iespēju atbraukt, interesi par valsti u.c.

95% aptaujāto Somijas iedzīvotāju Latvija asociējas ar arhitektūru un visvairāk – tieši ar Vecrīgu (79%). Trešdaļai ir asociācijas ar Art Nouveau arhitektūru (33%) un daudzveidīgām pilsētām (29%).

Patiku pret silto vasaras klimatu biežāk izrādījuši nestrādājošie respondenti (51%), tāpat viņi (50%) un arī respondenti vecumā no 60 līdz 75 gadiem (56%) vairāk kā citi norāda, ka Latvija ir pievilcīgs ceļojuma galamērķis vasarā. To, ka pa Latviju var ceļot jebkurā gadalaikā vairāk atzīmējušas sievietes (40%). Patiku pret auksto ziemu un sniegu biežāk izrādījuši jaunieši vecumā no 20 līdz 29 gadiem (14%).

Vācija

Ceļojumu uz Latviju vairāk apsver jauni cilvēki vecumā no 20 līdz 39 gadiem. Viņus interesētu māksla un kultūra (20 līdz 29 gadu grupā opera un balets vairāk kā citiem), tradīcijas un vēsture, restorāni un gastronomija, atpūta Latvijā ziemā, ģimenes aktivitātes (īpaši 30 līdz 39 gadu grupā uzskata, ka Latvijā ir labs piedāvājums ģimenēm ar bērniem).

Vislielāko interesi ceļojumam uz Latviju rosina vietējā arhitektūra un atpūta dabā.

Lai arī gados vecāki cilvēki (50-75 gadi) kopumā izrāda mazāku interesi ceļot uz Latviju, viņu skatījumā Latvijas priekšrocība un faktors, kas nostiprina interesi par valsti, ir Baltijas jūras piekraste un iespēja pie tās atpūsties.

Vecāka gadagājuma ceļotāji sagaida mierīgu, nesteidzīgu atpūtu vasarā, kad ir iespējams izbaudīt piekrasti, kultūras pasākumus un Vecrīgu.

Jauniešiem 20 līdz 29 gadu vecumā, kuri ceļojumu uz Latviju neapsvērtu, biežāk kā citās grupās iemesls ir iepriekšēja nepatīkama pieredze Latvijā. Tātad, lai arī interese šajā mērķa grupā ir augsta, jāpārliecinās, ka piedāvājums kopumā atbilst gaidām

Zviedrija

Ceļojumu uz Latviju vairāk apsver vīrieši, iedzīvotāji vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem, strādājošie, ar augstiem ienākumiem un augstāko izglītību. Piemēram, 30 līdz 39 gadus veco mērķauditoriju Latvijā interesētu aktīvā atpūta dabā (bez tam, viņus vairāk kā citus interesētu apmeklēt Latviju ziemā), kvalitatīvi medicīnas pakalpojumi un ģimenes aktivitātes. Liela daļa šo respondentu kopā ar ģimeni ceļo reizi gadā vai biežāk.

Lielākā daļa aptaujāto Zviedrijas iedzīvotāju pēdējo trīs gadu laikā nav apmeklējuši Baltijas valstis. No tiem, kuri pēdējo trīs gadu laikā ir ceļojuši uz Eiropu, 22% ir bijuši Latvijā, 14% Lietuvā un 20% - Igaunijā

Kopumā Zviedrijas lielo pilsētu iedzīvotāju vidū spontānās asociācijas ar Latviju kā ceļojuma galamērķi primāri veidojas saistībā ar klimatu, ģeogrāfiju (26%) un arhitektūru un pilsētām (23%).

Latviju ar Vecrīgu biežāk asociē respondenti vecuma grupā no 50 līdz 75 gadiem (79-80%), ar augstāko izglītību (81%) un no divu cilvēku mājsaimniecībām (77%), bet daudzveidīgas pilsētas biežāk atzīmē jaunieši vecumā no 20 līdz 29 gadiem (34%).

Latviju ar restorāniem un gastronomiju biežāk kā citi saista aptaujātie vecumā no 20 līdz 29 gadiem (94%),

83% Zviedrijas lielāko pilsētu un metropoļu iedzīvotāju Latvija kā ceļojuma galamērķis asociējas ar atpūtu dabā, lielākoties, ar pieejamu Baltijas jūras piekrasti ar smilšainām pludmalēm un iespējām peldēties un atpūsties pie jūras (48%). Trešdaļa atzīmē, ka Latvijā ir daudz iespēju aktīvai atpūtai dabā, pateicoties pārgājienu maršrutiem, dabas takām, aktīvās atpūtas parkiem u.c.

Ar LIAA veiktajiem pētījumiem tūrisma jomā var iepazīties šeit: Tūrisma nozares pētījumi

Pētījums īstenots ar ERAF projekta programma “Latvijas starptautiskās konkurētspējas veicināšana tūrismā” atbalstu. Pētījuma kopīgās izmaksas sasniedza  26 345 eiro bez PVN.

Avots: Liaa.gov.lv"Padegas" aicina uz mājas kafejnīcu dienu

Saimniecība "Padegas" aicina uz mājas kafejnīcu dienām!

Bauskas TIC

Rundāles dzirnavas aicina!

Rundāles dzirnavas aicina!

Rundāles ūdensdzirnavas aicina uz mājas kafejnīcu dienām!

Bauskas TIC

īpašs ģimenes piedāvājums

īpašs ģimenes piedāvājums

Īpašais ģimenes piedāvājums!

EUR 150 | Bellevue Park Hotel Riga

 Gulbenes pilsētas svētki - 25.-27.jūlijā

Gulbenes pilsētas svētki - 25.-27.jūlijā

Jūlija pēdējā nedēļas nogalē no 25. līdz 27. jūlijam Gulbene svinēs Pilsētas svētkus, aicinot nākt kopā lielus un mazus un piedzīvot īstenu paaudžu satikšanos.

Gulbenes novada TIC

Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024

Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024

27.-28. jūlijā norisināsies vasaras baudpilnais pasākums - Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024!

Bauskas TIC

Mājas kafejnīcu dienas tūrisma maršruti!

Mājas kafejnīcu dienas tūrisma maršruti!

Dodoties uz kādu no Mājas kafejnīcām, ieplāno arī apskates objekta apmeklējumu! Apskati praktisku karti!

Bauskas TIC

Atpūties Junior Suite 304 ar skatu uz Domu

Atpūties Junior Suite 304 ar skatu uz Domu

Atpūties Junior Suite 304. 🗝️ ar vannu un skatu uz Doma katedrāli. ✨

Dome Hotel

Ieturi gardu Maltīti Zemgalē

Ieturi gardu Maltīti Zemgalē

Piestāj un ieturi gardu maltīti kādā no Zemgales restorāniem vai kafejnīcām

Zemgales Tūrisma asociācija

KANDAVAS GAISA BALONU FESTIVĀLS 2024

KANDAVAS GAISA BALONU FESTIVĀLS 2024

Kandavas gaisa balonu festivāls būs no 9.līdz 11.augustam. Precīzāka svētku programma vēl sekos.

Tukuma TIC

Iepazīsti Zemgali - Aizkraukles novadu!

Iepazīsti Zemgali - Aizkraukles novadu!

Iepazīsti Aizkraukles novada daudzveidīgo piedāvājumu!

Zemgales Tūrisma asociācija

Izbaudi vasaras sauli Skrundā!

Izbaudi vasaras sauli Skrundā!

Viena no skaistākajām Latvijas muižām – Skrundas muiža – atrodas Kurzemē, stāvā Ventas krastā.

Skrundas muiža

Brunavas mālotava aicina!

Brunavas mālotava aicina!

Apmeklē "Brunavas mālotavu" mājas kafejnīcu dienu ietvaros!

Bauskas TIC

Naktsmītnes Zemgalē mierpilnai atpūtai

Naktsmītnes Zemgalē mierpilnai atpūtai

Ieskaties un izvēlies sev piemērotāko naktsmītni ceļojot pa Zemgali

Zemgales Tūrisma asociācija

Aizvadi vasaru

Aizvadi vasaru "SAULI TVEROT" Cēsu novadā!

Jaunajā Cēsu novada vasaras ceļvedī ir apkopotas idejas neaizmirstamiem piedzīvojumiem, jautrām aktivitātēm un daudz kā cita noderīga!

Cēsu TIC

Iedvesmojies Latvijas-Lietuvas apceļošanai

Iedvesmojies Latvijas-Lietuvas apceļošanai

Iedvesmojies no Gardānu ģimenes brīvdienu ceļojuma ģimenēm ar bērniem Bauskas, Biržu, Pasvales, Pakrojas un Jonišķu apkārtnē!

Bauskas TIC

Apmeklē mājas kafejnīcas!

Apmeklē mājas kafejnīcas!

Apmeklē mājas kafejnīcas Vidusdaugavā - baudi 23 mājas kafejnīcu piedāvājumu Aizkrauklē, Skrīveros, Jaunjelgavā, Pļaviņās un Koknesē!

Aizkraukles novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -