Ebreju kalendārā iezīmē 5784. gadu

Jānis Pēteris Bērziņš | 2023.09.18

Ebreju Jaunais gads Roš Hašana sākas saulrietā piektdien, 2023.gada 15. septembrī, un beidzas saulrietā svētdien, 17. septembrī.

Jaunais gads ar skaitli 5784 Izraēlai būs nozīmīgs ar faktu, ka valsts iedzīvotāju skaits pārsniegs 10 miljonu robežu, bet uz 2065.gadu iedzīvotāju skaits dubultosies. 2048.gadā iedzīvotāju skaits sasniegs 16 miljonus.
Ebreju 5783.gada beigās Izraēlā dzīvoja 9,795 miljoni iedzīvotāju, kur 7,181 miljoni (73%) bija ebreji, 2,065 miljoni (21%) arābi un 549 000 (5%) citas tautības. Ebreju vīriešu vidējais dzīves garums Izraēlā ir 80,7 gadi, bet sieviešu 84,8 gadi.

Ebreju 5783.gadā Izraēlā piedzima 172 000 bērnu, kur ebreju zēnu vidū populārākais vārds bija Dāvids, Ariels un Lavis, bet meiteņu – Abigaila, Tamāra un Miriama.

Izraēlas vēstniecība par Roš Hašana raksta: «Roš Hašana ir ebreju Jaunais gads. Tā saknes meklējamas Bībelē (Lev. 23:23-25): ‘’jums jātur piemiņas sabats, ar taures skaņām sasaucot svētu sapulci.’’ Termins Roš Hašana – ‘’gada sākums’’ – ir saistīts ar reliģisko praksi, gluži tāpat kā svētku pamattēmas: nožēla, gatavošanās Tiesas Dienai un lūgšana par nākamo ražīgo gadu. Divas dienas ilgie svētki svinami tišreja mēneša 1. – 2. dienā, kas pēc gregoriāņu kalendāra parasti sakrīt ar septembri, turklāt tie, kā visi ebreju svētki un rituāli, sākas no iepriekšējās dienas saulrieta. Roš Hašana galvenās tradīcijas ir šofara pūšana sinagogas garā dievkalpojuma, kas orientējas uz svētku tēmām, vidusdaļā, kā arī ēdiena gatavošana mājās, sagaidot Jauno gadu. Lūgšanu liturģiju pastiprina nožēlas lūgšanas.Daudzējādā ziņā Izraēlā Jaunais gads sākas ar Roš Hašana. Valdības korespondencē, laikrakstos un lielākajā daļa TV pārraižu vispirms tiek parādīts ‘’ebreju datums’’. Cilvēki viens otru apsveic lielākoties pirms Roš Hašanas.»

Avots: BalticTravelnews.com/israelheute.com


b2b - 3993
Saulainā Sicīlija 04.07.! Cena 1239 eur!

Saulainā Sicīlija 04.07.! Cena 1239 eur!

EUR 1239 | Itaka Latvia

Bulgārija! Cena sākot no 439 eur!

Bulgārija! Cena sākot no 439 eur!

EUR 439 | Itaka Latvia

Viesu māja “Jūras ērglis”

Viesu māja “Jūras ērglis”

Viesu māja “Jūras ērglis” piedāvā atpūsties priežu meža parka zonā Riču ezera krastā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Madeira. Portugāles pludmales

Madeira. Portugāles pludmales

RUDENS - ZIEMA 2026/2027 - ieplānojiet atvaļinājumu laikus // ceļošanas periods: 30.10.2026. - 26.03.2027. /7 naktis

EUR 885 | On-line ceļojumi Estravel

KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

Jauns ceļojums uz Kirgizstānu! Neskarta daba starp debesīm un zemi, krāsainas zaļas ainavas ar jurtām, nacionālā virtuve.

EUR 1480 | AL SVETS

Malaga. Andalūzija. Atpūta pludmalē

Malaga. Andalūzija. Atpūta pludmalē

ceļošanas periodI: 16.05. - 20.06. un 12.09. - 17.10.2026. // 7 naktis viesnīcā, aviobiļetes, transfēri, izvēlētā ēdināšana

EUR 849 | Estravel Latvia

Muzikālā komēdija | Pops, Roks un Laulība

Muzikālā komēdija | Pops, Roks un Laulība

17. maijā Kultūrtelpa "Akustika" ielūdz uz muzikālu komēdiju "Pops, Roks un Laulība". Lomās: Raimonda Vazdika, Guntis Veits un Jānis Jarāns

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Albānija! Cena sākot no 499 eur!

Albānija! Cena sākot no 499 eur!

EUR 499 | Itaka Latvia

Starptautiskā Muzeju nakts

Starptautiskā Muzeju nakts

Šogad starptautiskā Muzeju nakts akcija Liepājā notiks dienu agrāk nekā citur – 22. maijā

Liepājas reģiona TIB

Kempings “Krasti”

Kempings “Krasti”

Kempings “Krasti” atrodas pie Slutišķiem, dabas parkā Daugavas loki, ļoti skaistā vietā Daugavas krastā Daugavsargu lokā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Ekspedīciju kruīzi - Jubilejas akcija

Ekspedīciju kruīzi - Jubilejas akcija

Atlaides līdz 35% ekspedīciju kurīziem ar HX - Hurtigruten // 130 gadu pieredze, ekskluzīvi maršruti // pilna pansija // Deluxe klases piedzīvojums

EUR 2961 | Estravel Latvia

Kempings “Ozianna”

Kempings “Ozianna”

Kempings atrodas ainaviski skaistā vietā, blakus Daugavai pie Rozališķu loka, kas ir viens no astoņiem Daugavas senteces lokiem.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

Grieķija! Cena sākot no 379 eur!

EUR 379 | Itaka Latvia

Kipra! Cena sākot no 409 eur!

Kipra! Cena sākot no 409 eur!

EUR 409 | Itaka Latvia

Itālija - Roma! Cena sākot no 459 eur!

Itālija - Roma! Cena sākot no 459 eur!

EUR 459 | Itaka Latvia

Digitālas spēles - Pāris metrus virs zemes

Digitālas spēles - Pāris metrus virs zemes

Jaunās "Roadgames" spēles aicina interaktīvā veidā iepazīt skaistās Vidzemes augstienes pilsētas - Madonu un Cesvaini.

EUR 16.00 | Madonas TIC

Japāna! Cena sākot no 1429 eur!

Japāna! Cena sākot no 1429 eur!

EUR 1429 | Itaka Latvia

Ko tu nezini par Rēzekni

Ko tu nezini par Rēzekni

7 pakalni, iespaidīgi fakti un citi pārsteigumi – kuri fakti tevi visvairāk izbrīnīs?

Rēzeknes pilsētas TIC

Maldīvas! Cena sākot no 1839 eur!

Maldīvas! Cena sākot no 1839 eur!

EUR 1839 | Itaka Latvia

Norvēģija 14.08.! Cena 1539 eur!

Norvēģija 14.08.! Cena 1539 eur!

EUR 1539 | Itaka Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -