Video: Igauņu “ātrā”, bet pamatīgi veiktā Tallinas centra atjaunošana

Santa Rudze | 2023.09.18

Otrā pasaules kara laikā tika iznīcināta liela daļa visas Eiropas vēsturisko pilsētu centru. Vācijā un Polijā diezgan liela daļa vecpilsētu patiesībā ir uzceltas no jaunas kā kopijas iznīcinātajam. Tieši tāpat kā to izdarīja ar Rīgas Melngalvju namu. Igauņi ar saviem ne tik ātrajiem apgriezieniem, šim jautājumam ķērušies klāt tikai tagad.

Taču lēnumam ir arī savi plusi, proti, tas ļauj pieķerties lietām pamatīgāk. Atjaunošanas projekti vienmēr raisa jautājumu, kuru no vēsturiskajiem periodiem atjaunot? Vai svarīgāk ir iedzīvināt viduslaikus, brīdi prims sagraušanas, vai brīdi pēc sagraušanas, jo arī gruvešiem ir savs stāsts.

Pēc gandrīz 80 gadus ilgušām pārdomām, Tallinā nonāca pie lēmuma atjaunot gan 1939.gada realitāti, gan rītu pēc lielās bombardēšanas. Lēni, bet pamatīgi ir atjaunoti visi 1939.gada marta mēnesī vēl esošie skatlogi, pulksteņi, telefonu būdiņas un citas pilsētu raksturojošas detaļas. Tas pats attiecas uz 1944. gada bombardēšanai sekojošo rītu. Atjaunotās realitātes precizitāte mērāma līdz pat konkrētiem gruvešu akmeņiem, augstumam un citām detaļām.
VR Tallina 1939/1944, uzliekot VR brilles, piedāvā iespēju ielūkoties gan Tallinas vecpilsētas 1939.gada pirmskara idillē, gan redzēt to, kā tā pati vieta izskatījās 1944.gadā, uzreiz pēc bumbvedēju uzlidojuma.

Varbūt, ka tieši šis ir labākais veids, lai atjaunotu vēsturisko pilsētas centru un dotos tālāk? Jo šodien Tallinas vecpilsētas vissāpīgākā rēta ziemās kļūst par mīlētu slidotavu, bet vasarā par atpūtas vietu, bez kuras zustu liela daļa no Tallinas vecpilsētas cilvēcīgās sejas.

Uz tikšanos pagātnē!

Video 2 - https://youtu.be/U71ZzyuP224

Vairāk informācijas: https://vrhistory.blueray.ee/time-portal-vr-tallinn-1939-44/

Avots: contentarea.lv



Madeira. Portugāles pludmales

Madeira. Portugāles pludmales

RUDENS - ZIEMA 2026/2027 - ieplānojiet atvaļinājumu laikus // ceļošanas periods: 30.10.2026. - 26.03.2027. /7 naktis

EUR 885 | On-line ceļojumi Estravel

Liepāja – kā pa notīm!

Liepāja – kā pa notīm!

Maršruts „Liepāja – kā pa notīm!” ir vienkāršākais veids, kā apskatīt Liepāju un iepazīt ievērojamākās vēstures, kultūras un arhitektūras vērtības.

Liepājas reģiona TIB

Viesu māja “Kaķis krūzē”

Viesu māja “Kaķis krūzē”

Viesu māja “Kaķis krūzē” atrodas Daugavpils – Rīga šosejas ceļa malā, netālu no neogotikas stilā būvētās skaistās Līksnas Svētās Jēzus Sirds katoļu baznīcas.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Autofotoorientēšanās brauciens

Autofotoorientēšanās brauciens

Nepieradināti ceļi un ainavas – no Ērgļu līkumotajiem pauguriem līdz pat plašajam Lubāna līdzenumam.

Madonas TIC

Kanāriju salas! Cena sākot no 629 eur!

Kanāriju salas! Cena sākot no 629 eur!

EUR 629 | Itaka Latvia

Muzikālā komēdija | Pops, Roks un Laulība

Muzikālā komēdija | Pops, Roks un Laulība

17. maijā Kultūrtelpa "Akustika" ielūdz uz muzikālu komēdiju "Pops, Roks un Laulība". Lomās: Raimonda Vazdika, Guntis Veits un Jānis Jarāns

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Dienvidamerikas un Patagonijas kruīzs

Dienvidamerikas un Patagonijas kruīzs

✨ Dienvidamerikas kontrasti un Patagonijas savvaļas daba 🏔️ Ledāji, fjordi, Magelāna šaurums un leģendārais Horna rags 🐧 Ušuaja un Portstanlija – pasaules ma

EUR 1899 | CRUISEcentre

Nevari sagaidīt vasaru?

Nevari sagaidīt vasaru?

Vairāk kā 15 valstis, vairāk kā 30 lidojumu galamēki, vairāk desmiti kūrortu// Brīvdieanas ikviena gaumei // Meklē ĒRTĀKAJĀ PLATFORMĀ

EUR 399 | On-line ceļojumi Estravel

Albānija! Cena sākot no 499 eur!

Albānija! Cena sākot no 499 eur!

EUR 499 | Itaka Latvia

Viesu māja

Viesu māja "Pie Torņa"

Viesu mājas pirmajā stāvā ir banketa zāle ar kamīnu, virtuve ar traukiem un virtuves tehniku, sauna, duša, tualete, garderobe.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Karīna Tatarinova monoizrādē | ISADORA DUN

Karīna Tatarinova monoizrādē | ISADORA DUN

30. maijā Kultūrtelpa "Akustika" ielūdz uz aktrises Karīnas Tatarinovas monoizrādi “ISADORA DUNCAN” . Izrāde pēc Ala Vainera (Al Wainer) lugas motīviem.

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Azerbaidžāna - 6 naktis, no Rīgas

Azerbaidžāna - 6 naktis, no Rīgas

Azerbaidžāna - no debesskrāpjiem līdz dubļu vulkāniem // ar lidojumu no Rīgas // ar grupas vadītāju

EUR 930 | Estravel Latvia

Starptautiskā Muzeju nakts

Starptautiskā Muzeju nakts

Šogad starptautiskā Muzeju nakts akcija Liepājā notiks dienu agrāk nekā citur – 22. maijā

Liepājas reģiona TIB

Maijs Smiltenes novada muzejā

Maijs Smiltenes novada muzejā

Maija saule, ziedi, svētki un pavasar’s gan mākslā, gan kultūrvēsturiska rakstura notikumos – šādi muzejs maijā sagaidīs savus apmeklētājus.

Smiltenes TIC

Andrejs Osokins | Klaviermūzikas kods

Andrejs Osokins | Klaviermūzikas kods

23. maijā Kultūrtelpa "Akustika" ielūdz uz pianista Andreja Osokina jaunāko koncertprogrammu.

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Glempings

Glempings "Daugavas lokos"

Vienā no skaistākajām vietām Latvijā, pašas likteņupes krastā atrodas jaunais Glempings Daugavas lokos.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Līvas ciema svētki

Līvas ciema svētki

23. un 24. maijā Liepāja aicina uz tradicionālajiem Līvas ciema svētkiem, Līvas tirgu un II Jauniešu Deju svētkiem

Liepājas reģiona TIB

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi” atrodas Tabores pagastā, 7 km attālumā no Daugavpils pilsētas centra.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Viesu māja “Rozes”

Viesu māja “Rozes”

Viesu mājā tiek piedāvāta banketu zāle dažādām svinībām līdz 90 personām. Vasaras sezonā var izmitināt līdz 50 personām.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Ātra rezervēšana - ērta atcelšana

Ātra rezervēšana - ērta atcelšana

VĒRTĪGI! Idejas ceļojumam, garantētas ekskursijas, pat esot jau ceļā, ieejas biļetes bez rindas! // bezmaksas atcelšana 24 h pirms plānotā notikuma

EUR 9 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -