Ko pārrunāt ar bērniem, lai brīvlaika aktivitātes nebeigtos ar traumām?

Arnita Beinaroviča | 2024.03.01

Tuvojoties skolēnu brīvlaikam, kad bērni pavadīs laiku dažādās aktivitātēs gan ārā, gan iekštelpās, ir vērts pārrunāt ar bērnu drošības noteikumus, lai brīvlaika aktivitātes nenovestu pie traumām.

Lai pavasara brīvlaiku bērni pavadītu aktīvi un aizraujoši, vecākiem ieteicams parūpēties par iespēju nodarboties ar dažādām vecumam un interesēm atbilstošām aktivitātēm – labvēlīgu laikapstākļu gadījumā var doties izbraucienos ar velosipēdu, skrejriteni vai citu braucamo, apmeklēt āra sporta laukumus vai skeitparkus. Savukārt tad, kad ārā laiks nav patīkams, var izmantot dažādas aktīvās atpūtas iespējas iekštelpās, piemēram, doties uz telpu skeitparku, batutu parku, baseinu, sporta zāli, izmēģināt bolderingu jeb kāpšanu pa klinšu sienām vai apmeklēt citas sporta nodarbības.

Taču jāatceras – lai gan visas šīs aktivitātes nes bērniem daudz prieka un attīsta fiziskās dotības, tās var radīt arī traumas. Tāpēc apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmums Balcia sadarbībā ar alternatīvo un ekstrēmo sporta veidu centru The Spot apkopojis ieteikumus, ko pārrunāt ar bērnu, lai brīvā laika aktivitātes tiktu veiktas drošā veidā:

    1. Atgādināt ceļu satiksmes noteikumus – par ielu šķērsošanu, drošu velo braukšanu, uzmanīšanos no automobiļiem un citus jautājumus. Te vecākiem noderēs CSDD izstrādātā vietne bērniem, kurā apkopoti svarīgākie noteikumi un pieejamas dažādas spēles, kas palīdzēs apgūt noteikumus jautrā veidā. Pat, ja bērns ir pietiekami liels, lai dotos izbraucienos ar velo vai skrejriteni patstāvīgi, sezonas sākumā nenāks par ļaunu kopīgi izbraukāt iecienītākos maršrutus un pārliecināties, vai kādā no vietām nav mainījusies satiksmes organizācija, sākti remontdarbi vai bijušas citas izmaiņas.

    2. Parūpēties par ekipējumu. The Spot vadītājs Einārs Lansmanis norāda, ka, braucot ar velosipēdu, skrejriteni, skrituļslidām vai citu braucamo, noteikti ir jāvelk ķivere, kas pasargās no bīstamākajām – galvas traumām. Savukārt ceļu un elkoņu sargi pasargās no nobrāzumiem un sasitumiem. Svarīgi ar bērniem pārrunāt, kāpēc ķivere un aizsargi ir nepieciešami, kā arī rādīt labu piemēru un ķiveri vilkt arī pašiem. Tāpat pirms sezonas sākšanas jāpārliecinās, vai braucamrīki ir labā kārtībā un nepieciešamības gadījumā jāveic apkope, kā arī ieteicams piemērīt ķiveri, lai pārliecinātos, ka tā nav kļuvusi par mazu un vai visi stiprinājumi darbojas.

    3. Atgādināt, kā rīkoties, ja noticis negadījums. Pastāstiet bērnam, kādos gadījumos jāzvana uz glābšanas dienestu, un palīdziet iegaumēt telefona numuru, kur zvanīt, ja noticis negadījums – 112. Tāpat bērnam jāzina, ka, zvanot uz glābšanas dienestu, būs jāpasaka trīs lietas – kur negadījums noticis, kas noticis un savs uzvārds. Ja bērnam nav līdzi telefona, tad jālūdz palīdzība citiem drošiem pieaugušajiem, piemēram, veikala pārdevējai, apsargam, policistam, ģimenēm ar bērniem.

    4. Iedrošināt bērnu vienmēr pastāstīt, ja atgadījies kas nelāgs, un neslēpt notikušo. To var panākt gan ar vārdiem, paskaidrojot, kāpēc ir svarīgi šādus gadījumus neslēpt, gan ar savu rīcību. Ja gadās situācija, kad bērns ir, piemēram, salauzis savu dārgo velosipēdu, savainojies vai nodarījis skādi kāda cita bērna braucamajam, svarīgi, lai vecāki ir saprotoši un atbalstoši, jo bērns, visticamāk, tāpat jau pārdzīvo par notikušo. Ja šādas situācijas radījušas zaudējumus, to visbiežāk var segt apdrošināšana, tāpēc tā vietā, lai rātu bērnu par slikto rīcību, labāk uzklausīt viņu, censties izprast viņa motivāciju un emocijas un izrunāt scenārijus, kā būtu bijis labāk rīkoties konkrētajā situācijā. Tas veicinās emocionālo drošību, savstarpējo uzticēšanos un problēmu risināšanas prasmes.

Avots: Balcia.com


b2b - 3993
Maldīvas! Cena sākot no 1839 eur!

Maldīvas! Cena sākot no 1839 eur!

EUR 1839 | Itaka Latvia

Austrālija! Cena sākot no 1749 eur!

Austrālija! Cena sākot no 1749 eur!

EUR 1749 | Itaka Latvia

Brīvdienu māja “Meijas nams”

Brīvdienu māja “Meijas nams”

Labiekārtota divstāvu guļbaļķu māja ar 3 guļamistabām, viesību telpu, virtuvi, iekštelpu pirti un āra baļļu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Spānijas pludmales. Barselona

Spānijas pludmales. Barselona

Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā, izvēlētā ēdināšanas programma // dažādi kūrorti

EUR 630 | Estravel Latvia

Vīru kora “Imanta” jubilejas koncerts

Vīru kora “Imanta” jubilejas koncerts

22.aprīlī plkst. 19.00 Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā Valmieras Kultūras centra vīru kora “Imanta” 74 gadu jubilejas koncerts.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Zelta Budas bambusa laivas-Taizeme 12.10.!

Zelta Budas bambusa laivas-Taizeme 12.10.!

EUR 1610 | Itaka Latvia

Viesu māja “Saules nams”

Viesu māja “Saules nams”

Viesu māja “Saules nams” piedāvā banketu zāli, visu nepieciešamo Jūsu prezentācijām, nakšņošanas iespējas 18 personām, pirti.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Viesu māja “Kalnu pūpoli”

Viesu māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli” atrodas pie Šenheidas ezera. Piedāvā nakšņošanu, svinību un semināru telpas, pavāra pakalpojumus, atpūtas iespējas u.c.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Amsterdama! Cena sākot no 549 eur!

Amsterdama! Cena sākot no 549 eur!

EUR 549 | Itaka Latvia

Andris Bērziņš | Svētvakars

Andris Bērziņš | Svētvakars

26.aprīlī Kultūrtelpa “Akustika” ielūdz uz dziedošā aktiera Andra Bērziņa solokoncertu “SVĒTVAKARS “.

EUR 25 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Skrien pie jūras: Jūrmalas skriešanas svēt

Skrien pie jūras: Jūrmalas skriešanas svēt

4. maijā skrien Jūrmalā gar jūras krastu – daudzveidīgas distances, OZOLA mūzika un aktivitātes visai ģimenei.

Jūrmalas TIC

Mālpils strawberry festival

Mālpils strawberry festival

Honoring the Latvian summer cult berry - strawberries in Mālpils. Various musical programs and attractions

Siguldas novada TIC

Albānija! Cena sākot no 359 eur!

Albānija! Cena sākot no 359 eur!

EUR 359 | Itaka Latvia

Ātrākais veids kā tikt ziņu jaunumos!

Ātrākais veids kā tikt ziņu jaunumos!

Tikai 24 stundu laikā par 130 eiro + PVN ir iespējams nokļūt tūrisma ziņu portāla Travelnews.lv un BalticTravelnews.com ziņu lentā.

TurismaBizness.lv

Melnkalne! Cena sākot no 429 eur!

Melnkalne! Cena sākot no 429 eur!

EUR 429 | Itaka Latvia

LVM MTB /Gravel Cēsis-Valmiera

LVM MTB /Gravel Cēsis-Valmiera

26. aprīlī tiks dots starts Latvijas valsts mežu MTB un Gravel maratona 1. posmam Cēsis-Valmiera.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Uzlādē enerģiju!

Uzlādē enerģiju!

Nepadodies vīrusiem! Uzņem saules enerģiju, dzen prom stresu un uzplauksti pavasarim! // Dažādi SPA un viesnīcu piedāvājumi!

EUR 135 | Estravel Latvia

LVM MTB /Gravel maratons Cēsis-Valmiera

LVM MTB /Gravel maratons Cēsis-Valmiera

26. aprīlī tiks dots starts Latvijas valsts mežu MTB un Gravel maratona 25. jubilejas sezonai! 1. posms Cēsis-Valmiera.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Īsais Sēnas upes kruīzs. Premium klase

Īsais Sēnas upes kruīzs. Premium klase

3 naktis elegantā kajītē, pilna pansija, tai skaitā gardēžu maltītes, dzērieni, krasta ekskursijas, wi-fi, apkalpošanas maksa

EUR 595 | CRUISEcentre

Viesu māja “Vintāža”

Viesu māja “Vintāža”

Viesu māja “Vintāža” piedāvā atpūtu pašā Dervanišķu ezera krastā, banketu zāli svinību rīkošanai (līdz 45 cilvēkiem), aprīkotu virtuvi.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -