Zane Bulmeistare | 2024.12.04
“Valmieras arheoloģiskajā materiālā ir daudz kaula un briežraga, kā arī ziloņkaula priekšmetu. Vairāki no tiem attiecināmi uz samērā vēlu laiku, ar ko arheologi bieži nesastopas, t.i., 18., 19. gadsimtu. Mans uzdevums ir tos un kopskaitā ap 170 kaula materiāla priekšmetu izpētīt, lai palielinātu zināšanu apjomu par to, ko stāsta kaula un raga materiāls. Tas ļauj mums pa mazu lodziņu ielūkoties Valmieras pilī – uzzināt jaunus stāstus.”
Tā skaidro Viesturs Āboltiņš, arheoloģisko kaula un raga priekšmetu pētnieks, amatnieks, vēsturisko rekonstrukciju meistars, kurš specializējies no kaula un raga darināto arheoloģisko senlietu pētniecībā un repliku izgatavošanā, izmantojot senās metodes. Pētnieka sadarbība ar Valmieras muzeju sākās, kad, gatavojot video ekspozīcijai “de Woldemer”, Viesturs Āboltiņš demonstrējis, kā senatnē ticis izgatavots kāds Valmierā iegūts naža spals. Apzinoties, ka viņš ir viens no retajiem šīs jomas pētniekiem Latvijā, Valmieras muzejs aicinājis Viesturu Āboltiņu izpētīt visu muzeja krājumā esošo apstrādāto dzīvnieku kaulu materiālu, tādējādi tapis informatīvi vērtīgs pētījums.
Īpaši labas cenas pēdējām vietām! Taizeme, Vjetnama, Dominikāna
Atlantic Travel
“Pētu, kā dzīvnieku skeleta materiāli (ne tikai kauli, bet arī ragi) iegūti, apstrādāti un pielietoti. Katra senlieta atklāj stāstu, bet, lai līdz tam tiktu, pa mazam gabaliņam jāliek kopā zināšanas par dažādām viduslaiku sadzīves sfērām. Katrs atklājuma posms un atziņa ved atkal pie jauniem jautājumiem. Runājot par 18.–19. gadsimtu, izpētei tas ir sarežģītāks posms, salīdzinot ar 14.–16.gadsimtu, jo pieaugusi priekšmetu, ko cilvēki lietoja sadzīvē, daudzveidība. Iztēlojamies, ka arheologi pēc 200 gadiem atradīs mūslaiku podziņu. Tā var būt datora, telefona, kondicioniera podziņa – iespēju ir daudz, līdzīgi ir ar 18. un 19. gadsimta atradumiem. Arī arheoloģiskās literatūras atbalsts vairs nav tik liels. Bieži ir jāmeklē kolekcionāru literatūrā, izsoļu katalogos, lai atrastu līdzīgu priekšmetu un izvirzītu ticamu hipotēzi.”
Viesturs Āboltiņš stāsta, ka kaula un raga izmantošanas sadzīves priekšmetos izpēte Latvijā un arī Eiropā ir salīdzinoši reta pētniecības joma. Galvenokārt tāpēc, ka cilvēki 19. gadsimta beigās, kad parādījās pirmie plastmasas izstrādājumi, dzīvnieku izcelsmes materiālus aizstājuši ar tiem. “Šādi skatoties, kauls mūsdienu cilvēkam ir maz pazīstams materiāls. Mana metode ir apvienot akadēmiskās zināšanas ar praktiskā darbā šo materiālu apstrādē gūtām atziņām un novērojumiem. Sāku ar katra priekšmeta apskati, izmēru, nofotografēju un novēroju. Ja tas ir tipveida priekšmets, nav jautājumu, kam ticis izmantots, bet ir priekšmeti vai pat priekšmetu sagataves, kuru pielietojums nav uzreiz saprotams. Tad var palīdzēt izpratne par to, kā priekšmets darināts. Pievēršu uzmanību arī izrakumu datējumam, kas nosaka, kādā slānī priekšmets atrasts. Protams, jāņem vērā, ka pārrakšanas un uzbērumu dēļ slānī var atrast šim laikam neatbilstošu priekšmetu. Kauls tika pielietots dažādos veidos un sadzīves jomās, tāpēc, protams, ir arī priekšmeti ar nenosakāmu funkciju. Daļai priekšmetu ir neatbilstoši interpretēts izmantošanas veids. Piemēram, kāds kaula priekšmets, kas sākotnēji tika uzskatīts par adatu, patiesībā izrādījies esam vēdekļa muguriņa.”
Pētnieks stāsta, ka šāda sadarbība, veicot padziļinātu izpēti par arheoloģiskos izrakumos atrasto, ir ļoti vērtīga, tā palielina zināšanu apjomu par muzejā glabātajiem priekšmetiem. “Kauli var atklāt ļoti daudz. Dažādu iemeslu dēļ ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā izrakumos atrastais nereti gadu desmitus neizvērtēts guļ muzeju krājumos. Pirmais uzdevums būtu priekšmetu “nopratināt”, t.i., izpētīt, kā izgatavots, kā izskatās, kura ir nodilusī puse – tā būs bijusi priekšmeta virspuse, kāds ir tā platums, biezums, garums… Padziļināta atradumu izpēte, iesaistot šaurāku jomu speciālistus, allaž ir vēlams vidusposms starp izrakumu laukumu un vitrīnu muzeja ekspozīcijā. Precīzākas un pamatotākas ziņas par katru no atradumiem, par to senatnē pildīto lomu paver tālākas iespējas arī skaidrāk un plašāk uzzināt par to agrāko īpašnieku sadzīvi, dzīves apstākļiem, kopīgajām laikmeta iezīmēm un kā tās ietekmējušas dzīvi Valmieras pilī.”
Lai uzzinātu plašāk par atklājumiem, Viesturam Āboltiņam pētot Valmieras muzeja krājumā esošos kaula priekšmetus, ikviens aicināts uz Viestura Āboltiņa lekciju “Kaula priekšmeti Valmieras muzeja krājumā un ekspozīcijā” 6. decembrī plkst. 16.00 Valmieras muzeja ekspozīcijas “de Woldemer” mācību telpā. Klātesošie būs aicināti arī kopīgi apskatīt ekspozīcijā “de Woldemer” esošos kaula priekšmetus, noskaidrojot, kādus stāstus tie atklāj (norise ir bezmaksas, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama).
Ziema Liepājā – tas ir laiks, kad pilsēta piedāvā mierīgu atpūtu un daudzveidīgas ziemas aktivitātes.
Liepājas reģiona TIB
Liepāja 2025. gadā svinēs savu 400 gadu jubileju, un visa gada garumā pilsētā norisināsies daudzveidīgi svētku pasākumi.
Liepājas reģiona TIB
17. janvārī Liepājas 400. jubilejas ieskaņā muzejā atvērs 18. gs. birģermeistara rakstītu Liepājas hroniku.
Liepājas reģiona TIB
- Virtuļu apgleznošanas meistarklase 🍩 - Bērnu uzlīmju tetovējumi - Atrakcijas bērnu laukumā 🎠 - Diplomi visiem bērniem! 🏅
ViaJurmala
No 25. decembra līdz 26. janvārim aicinām ceļot ziemas brīnumzemē, kurā dalībnieki ar šķipsniņu mākslīgā intelekta tiks aizvesti neparastā ceļojumā!
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
25.janvārī Valmieras Kultūras centrā norisināsies XXIV Jaunrades deju konkurss.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Pasākumi Krāslavas novadā Decembrī un Janvārī
Krāslavas TIC
Liepājas Dāvanu karte ir izcils veids kā iepriecināt gan Liepājas iedzīvotāju, gan pilsētas viesi lieliskai laika pavadīšanai kopā ar sev tuvajiem cilvēkiem.
Liepājas reģiona TIB
12. janvārī plkst. 17.00 Valmiermuižas alus viesistabā norisināsies aizraujoša erudīcijas spēle “Prātu mežģis”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Maurīcijas salas atpūtai piedāvā brīnišķīgas viesnīcas, viesmīlīgu apkalpošanu, ūdens sporta aktivitātes, pasaules līmeņa SPA un daudz patīkamu pārsteigumu
EUR 1715 | Latvia Tours
Lidojums no Rīgas, transfēri, 4* un 5* viesnīcas, puspansija un iekļauta ekskursiju programma // Ir laiks kravāt koferus, doties uz Kubu, izbaudīt rumu, salsu
EUR 3555 | Estravel Latvia
Brauciens uz Hāpsalu ar SPA apmeklējumu un alpaku barošanu, skaista dāvana svētkos. Relaksācija un atpūta divu diienu garumā- 08.03.-09.03.25, tikai 115 EUR
EUR 115 | Nikos Travel
Liepājas visu laiku ievērojamākais arhitekts Pauls Makss Berči veidojis pilsētas tēlu vairāk nekā 30 gadus, un viņa atstātais mantojums redzams Liepājas ielās.
Liepājas reģiona TIB
Brauciens uz Hāpsalu ar SPA apmeklējumu un alpaku barošanu, skaista dāvana svētkos. Relaksācija un atpūta divu diienu garumā- 08.03.-09.03.25, tikai 115 EUR
EUR 115 | Nikos Travel
24. janvārī plkst. 19.00 Valmiermuižas alus viesistabā norisināsies Etnovakars, kurā uzstāsies duets Stanislav Yudin & Asnate Rancāne.
EUR 20 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Ziemas atpūta Rēzeknē ir ne tikai aktīva, bet arī relaksējoša pieredze, kas ļauj izbaudīt Latgales dabu un kultūru vienuviet.
Rēzeknes pilsētas TIC
Atpūta 69 ekskluzīvās pilsētiņās, 5 kontinentos ar īpaši izstrādātiem, vairāk nekā All Inclusive pakalpojumiem, gleznainākajās un ekoloģiski tīrākajās vietās
Latvia Tours
Skaistas pludmales, bagātīgu kultūru un tropisku dabu. Tā ir lieliska izvēle gan romantiskai atpūtai, gan ģimenes ceļojumiem❤️
Latvia Tours
Tiņģeres muiža ir lieliska izvēle, kur pavadīt laiku gan ģimenēm ar bērniem, gan radu vai draugu pulkā. Ikviens atradīs sev piemērotu un radošu nodarbi.
Talsu novada TIC
23. janvārī plkst. 19.00 aicinām uz Katrīnas Gupalo mīlestību dziesmu koncertu “Orhideja” Kocēnu Kultūras namā.
EUR 15 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde