Simtiem tirgotāju no 7. līdz 9. martam pulcēsies Viļņas Kaziukas gadatirgū

Simtiem tirgotāju no 7. līdz 9

Foto: Govilnius.lt | Autors: Kintija Rudaka | 2025.03.03

Kur sastapt trīsmetrīgas lelles, nogaršot “zaraino koka kūku” un iepazīt Baltijas modi vienuviet? To visu un vēl vairāk var piedzīvot Kaziukas gadatirgū Viļņā – vecākajā un lielākajā amatnieku tirgū Baltijā. No 7. līdz 9.martam Viļnas ielas pulsēs dzīvīgā rosībā un vilinās ar gardiem aromātiem, aicinot ikvienu iegrimt baltu kultūras bagātībā caur dzīvās mūzikas ritmiem, tradicionāliem ēdieniem un amatniecības meistardarbiem.   
 
Kaziukas gadatirgus pirmsākumi meklējami 1604. gadā, kad tika sākta Svētā Kazimira godināšanas tradīcija. Vēlāk, 1827. gadā, Viļņas tirgotāji  saņēma īpašu privilēģiju rīkot trīs dienu gadatirgu par godu Svētajam Kazimiram, Lietuvas aizbildnim. Pāris gadsimtus vēlāk  šī vēsturiskā tradīcija ir pārtapusi par dzīvīgu un mūsdienīgu notikumu, kurā satiekas senas tautas tradīcijas un laikmetīgs Baltijas dizains, piedāvājot apmeklētājiem bagātīgu kultūras pieredzi.
 
Arī šogad Kaziukas gadatirgus pulcēs simtiem amatnieku no Baltijas un tās kaimiņvalstīm, piedāvājot apmeklētājiem atklāt krāšņu amatniecības izstrādājumu pasauli – no smalkajiem tekstilizstrādājumiem un prasmīgajiem koka grebumiem līdz izsmalcinātai keramikai, rotaslietām un tradicionālajām lietuviešu verbām.  Keramikas zīmola "Vidurnakty" radītāja un tirgus dalībniece Egle Mačulksīte (Eglė Mačiulskytė)  skaidro tirgošanās tradīciju kā pieredzi, ko nevar aizstāt ar virtuālo iepirkšanos: “Satikt keramikas meistaru dzīvē, redzēt un pieskarties keramikai klātienē ir emocijām bagāta pieredze. Savus darbus veidoju tā, lai tie mudinātu cilvēkus izjust dažādas faktūras un virsmas, rosinot taktilu pieredzi. Manuprāt, gadatirgi ir maģiski – iepērkoties tiešsaistē, nevar sajust manu enerģiju vai emocijas, ko ielieku savos darbos. Piedaloties gadatirgos esmu sapratusi, ka cilvēki meklē ne tikai lietas, bet arī stāstus, sajūtas, emocijas un īpašo brīdi, kas rodas satiekoties.”
 
Ik gadu gadatirgū piedalās arī daudzi Latvijas amatnieki, un arī šogad sastopamas būs latviešiem labi pazīstamas garšas, piemēram, konfektes “Gotiņa”. Tāpat gardēžus priecēs iespēja nodegustēt lietuviešu leģendāro šakotis kūku, medus kūkas, kūpinātu gaļu un dažādas amatnieku sieru kolekcijas.  
 
Pasākuma atmosfēru bagātinās plaša kultūras programma ar ielu priekšnesumiem, dzīvo tautas mūziku un vēsturiskām izrādēm.  Īpaši izceļama būs mūsdienīgā dizaina telpa Dizaina kvartālā  (Dizaino Skveras), kur pulcēsies talantīgākie Baltijas dizaineri. “Dizaina kvartāls Kaziukas gadatirgū apvienos vairāk nekā 60 rūpīgi atlasītus radošo darbu autorus, demonstrējot autentisku dizainu tiem, kas novērtē unikalitāti un kvalitāti,” skaidro Tomas Urbonas, Dizaina kvartāla pārstāvis. "Apmeklētāji atradīs gan izsmalcinātas rotaslietas un keramiku, gan modernas apģērbu kolekcijas, aksesuārus, mājas smaržas un interjera priekšmetus, kas visi atspoguļo mūsdienu tendences ilgtspējā, dabiskos materiālos un funkcionālā dizainā. Šajā unikālajā telpā katram būs iespēja ne tikai iegādāties īpašus darinājumus, bet arī personīgi satikt dizainerus, ieklausīties viņu stāstos un gūt dziļāku izpratni par amatniecības procesiem."

Arī Egle Mačulksīte norāda, ka cilvēki arvien sāk apzināties ilgtspējas un apzināta patēriņa nozīmi, iegādājoties preces, kas nav masveidā ražotas vai daļa no “ātrās modes”. “Atbalstot vietējos ražotājus, cilvēki iegādājas izturīgākus mākslinieciskus darbus, kuriem ir liela pievienotā vērtība. “Radošajā procesā mani dabiski vada senču tradīcijas un Lietuvas dabas būtība. Lai gan es stingri nesekoju seno tradīciju teorētiskajiem aprakstiem, lietuviešu amatniecības elementi parādās manā keramikā. Tas ir redzams formās un tekstūrās, kuras, līdzīgi kā tradicionālā lietuviešu keramika, bieži vien smeļ iedvesmu no dabas formām,” norāda keramiķe.
 
Kaziukas gadatirgus tradicionāli notiek Viļņas pilsētas centrā, aptverot vairākas galvenās ielas. Plašāku informāciju par gadatirgus programmu var atrast šeit.

Avots: Govilnius.lt


celojumubode - 3881
Grieķijas kruīzs no Atēnam

Grieķijas kruīzs no Atēnam

MSC kruīzs no Atēnām — ceļojums pa Grieķijas zilganajiem ūdeņiem, kur katrs saulriets iekrāso debesis vēstures un Vidusjūras romantikas toņos

EUR 733.00 | Latvia Tours

Hurgada vai Tenerife - Skolas brīvlaikā

Hurgada vai Tenerife - Skolas brīvlaikā

PĒDĒJĀS VIETAS - 2+2 // SKOLAS PAVASARA BRĪVLAIKĀ // 7, 11 vai 14 naktīm // Cena norādīta 1 personai, ceļojot ģimenei

EUR 801 | Estravel Latvia

Autobusa tūre Itālijā

Autobusa tūre Itālijā

Izbraukšana 10. aprīlī no Milānas.

Dispo

Dana Ta - Artik & Asti tribute show

Dana Ta - Artik & Asti tribute show

Svinēsim 8. martu pie jūras! Dzīvā mūzika, lieliska atmosfēra un ekskluzīvs piedāvājums! Rezervē ar kodu DANA8TA un saņem 2 biļetes uz Tribute Show dāvanā!

EUR 25 | Baltic Beach Hotel & SPA

 AVIS – Tava mobilitāte bez ierobežojumiem

AVIS – Tava mobilitāte bez ierobežojumiem

✅ Elastīgi nomas risinājumi ikvienai vajadzībai ✅ Auto pieejami uzreiz – īstermiņam, ilgtermiņam un ceļojumiem ✅ Drošība un komforts ar 24/7 atbalstu

Avis

“Sensorium” randiņš tumsā

“Sensorium” randiņš tumsā

Šī muzeja noslēpums ir vienkāršs - tumsa. Īpašas emocijas, paļaušanās, uzticēšanās vienam otram un tumsai. Individuāla ekskursija jums diviem!

Neredzamā Pasaule

UZBEKISTĀNA - AUSTRUMU MOTĪVI

UZBEKISTĀNA - AUSTRUMU MOTĪVI

Jaunums! Aizbrauksim uz Čimganas kalniem, šī diena sniegs Jums unikālus iespaidus par Uzbekistānas kalnu dabu.

EUR 1615 | AL SVETS

ATPŪTA MALJORKĀ

ATPŪTA MALJORKĀ

Lidojumi no 18. maija līdz 28. septembrim!

EUR 724 | Atlantic Travel

Notiks garīgās mūzikas koncerts

Notiks garīgās mūzikas koncerts

1. martā Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē izskanēs Ešenvalda, Lūsēna un Kontauta jaundarbi.

Liepājas reģiona TIB

Balle ar brāļiem Puncuļiem

Balle ar brāļiem Puncuļiem

Puncuļi tā ir firmas zīme tadēļ esam pazīstami visā Latvijā kā mūziķi, piedaloties koncertos un ballēs. Koncertējam pa visu Latviju, jo esam radīti mūzikai.

EUR 10 | Līvānu TIC

Skolēnu brīvdienu galamērķis Alūksne

Skolēnu brīvdienu galamērķis Alūksne

Skolēni un vecāki, tuvojas pavasara brīvdienas, tās sāk sākties brīdī, kad rodas plāns! Laiks braukt uz Alūksni

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

Trīs Grieķijas pērles!

Trīs Grieķijas pērles!

Elpu aizraujošas ainavas, smilšainas pludmales un dzidra jūra — ideāla vieta bezrūpīgai atpūtai, baudot sauli, romantiskus saulrietus un gardas grieķu vakariņas

EUR 484 | Latvia Tours

Unikāla ārstnieciskā programma Narvā

Unikāla ārstnieciskā programma Narvā

Klasiskā ārstēšanas pakete vienā no Igaunijas labākajām sanatorijām. Labākais ieguldījums ir ieguldījums savā veselībā. Nekavējieties un pievienojieties.

EUR 595 | Nikos Travel

Koncerts Kocēnos

Koncerts Kocēnos

6.martā plkst.19.00 Kocēnu Kultūras namā uz koncertu “Dažādas mīlestības” ielūdz Vents Armands Krauklis un Līga Avota-Kraukle!

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ko atvest mājās no Rēzeknes?

Ko atvest mājās no Rēzeknes?

Esam apkopojuši idejas ar labākajiem suvenīriem, kas atgādinās par Rēzekni vēl kādu laiku pēc pilsētas apmeklējuma.

Rēzeknes pilsētas TIC

Atslodzei un enerģijai

Atslodzei un enerģijai

No 1.marta līdz 6.maijam spēkā pavasara īpašais piedāvājums - programma veselības uzlabošanai. Modinām spēkus un enerģiju ar procedūrām, nodarbībām, lai spēks!

EUR 290 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Pārsteidzoši skaista un pieejama!

Pārsteidzoši skaista un pieejama!

Nav tālu jālido, cenas draudzīgas, un viesnīcu izvēle plaša — no mājīgām brokastu viesnīcām līdz grezniem "viss iekļauts" kūrortiem

EUR 464.00 | Latvia Tours

KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

KIRGIZTĀNA - “Vidusāzijas Šveice”

Jauns ceļojums uz Kirgizstānu! Neskarta daba starp debesīm un zemi, krāsainas zaļas ainavas ar jurtām, nacionālā virtuve.

EUR 1260 | AL SVETS

Avis Leasing

Avis Leasing

✅ Tikai uzņēmumiem – stabilitāte un fiksētas izmaksas ✅ Pilns serviss – apdrošināšana, apkope un tehniskā palīdzība ✅ Bez sākotnējā ieguldījuma – vienkārši un ē

Avis

Latgales garšas martā,Rēzeknes piedāvājums

Latgales garšas martā,Rēzeknes piedāvājums

Martā, visa mēneša garumā Latgalē būs pieejama gastronomiskā akcija “Latgales garšu mēnesis”, kuras ietvaros būs pieejami īpaši piedāvājumi!Rēzeknes piedāvājums

Rēzeknes pilsētas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -