Foto: Daina Roze | Autors: Anete Enikova | 2025.03.11
Latvijas Nacionālajā botāniskajā dārzā (LNBD) Salaspilī sākuši ziedēt koki. Vienas no pirmajām plašajos kokaugu stādījumos plaukst lazdu spurdzes. Lai pievērstu uzmanību lazdu lomai dabā un dārzā, Latvijas Nacionālā botāniskā dārza izglītības centrā “Botania” 15. martā notiks šiem vērtīgajiem augiem veltīts pasākums “Lazdu diena”. Tajā ikviens dārza apmeklētājs varēs izzināt lazdu daudzveidību, iepazīt lazdu susuri un citus radījumus, kuri mitinās lazdās, pētīt un modelēt lazdu ziedkopas, kā arī spēlēt spēles un klausīties pasakas. Šī ir otrā aktivitāšu diena ģimeņu izglītības programmā “Daba dārzā”, kas veltīta dārziem kā nozīmīgai Latvijas kultūrvēstures un dabas daudzveidības uzturēšanas vietai.
Marts un aprīlis ir lazdu zeltaino un purpursārto spurdžu ziedēšanas laiks. Pirmā sāk ziedēt Latvijas dabā sastopamā parastā lazda un tās kultivāri. Bet tas ir tikai sākums: Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs lepojas ar lazdu kolekciju, kuru veido vairāk nekā 40 lazdu dažādības - sugas, hibrīdi, formas, varietātes un šķirnes. Kolekcijai ir gadsimtu sena vēsture: dažas senākās šķirnes saglabājušās no Šoha dārzniecības laikiem. Gadu gaitā lazdu kolekcija papildināta sadarbībā gan ar Latvijas selekcionāriem, gan Ziemeļamerikas, Eiropas un Āzijas botāniskajiem dārziem un stādaudzētavām. Kolekcijā ir Dienvidaustrumeiropā augošā kokveida lazda, dekoratīvā snuķveida lazda no Ziemeļamerikas, Zībolda lazda no Japānas un savdabīgā dažādlapu lazda no Tālajiem Austrumiem. Kuplāko kolekcijas daļu veido Latvijā, Lielbritānijā un Vācijā atlasīti dižlazdu kultivāri ar dekoratīvu lapotni un vērtīgiem riekstiem.
“Mums ir prieks jaunās vides izziņas programmas “Daba dārzā” ietvaros iepazīstināt apmeklētājus ar lazdām. Tās ir nozīmīga meža daļa un vērtīgi kultūraugi. Neskaitāmām būtnēm lazdās ir mājas =virtuves, guļamistabas un bērnistabas. Lazdās mīt vesela pameža stāvam raksturīgā dabas pasaule. Dārzos lazdas tiek audzētas kā vērtīgs pārtikas un dekoratīvais augs jau vairākus gadsimtus. Tautas dziedniecībā lazdas izsenis ir dēvētas par “zelta kokiem”, jo dažādu kaišu ārstēšanai tiek izmantots teju viss: mizas, lapas, spurdzes, putekšņi, pumpuri, rieksti un pat riekstu čaulas. Turklāt lazdas sargā dārzu: tajās vairojas plēsējērces - dabiskie augļu koku kaitēkļu ienaidnieki”, stāsta LNBD vides izglītības centra “Botania” izglītības speciāliste Dace Miezīte.
“Lazdu diena” 15. martā vides izglītības centrā “Botania” būs iespēja jēgpilni pavadīt sestdienu kopā ar ģimeni un draugiem.
Viens no pasākuma galvenajiem varoņiem būs lazdu susuris. Kopā ar susuru pētnieku, zoologu Valdi Pilātu būs iespēja iepazīt susura dzīvesveidu un iemācīties gatavot mazajai “miega pelei” būrīti. Notiks susuru būra meistarklase. Savukārt Botāniskā dārza dendrofloras nodaļas speciālisti iepazīstinās ar lazdām un citiem to radiniekiem, kas zied agri pavasarī. Pasākuma laikā kā allaž darbosies pētnieciski izzinošā darbnīca, kurā varēs izprast lazdu ziedēšanas noslēpumus: mēģināt saskaitīt cik tad ziedu ir vienā spurdzē un uzzināt, kas tie par pumpuriem, no kuriem laukā lūkojas karmīnsarkani dzīpariņi. Lai iegūtu lielāku izpratni par ziedkopām, būs iespēja piedalīties to modelēšanas darbnīcā. Pašus mazākos dabaspētniekus gaidīs “Botania” pasaku stāstniece un pasakas par brīnumu riekstiem.
Izglītojošo pasākumu cikls “Daba dārzā” paredzēts ģimenēm ar bērniem un ikvienam augu mīļotājam. Pasākuma aktivitātes notiek Latvijas Nacionālā botāniskā dārza vides izglītības centrā “Botania” un brīvdabas teritorijā Salaspilī, Miera ielā 1. Papildu informāciju par pasākumu norisi var meklēt mājas lapā botania.lv un “Botania” sociālo mediju kontos.
Latvijas Nacionālā botāniskā dārza “Botania” ir vieta, kur stāsti un spēles, smaržas un skaņas aicina ar aizrautību iepazīt augus un dabas vērtības. Šeit mostas interese par augiem, vairāk nekā 100 stāsti stendos, vitrīnās un digitālās spēlēs ataino notikumus augu valstībā. Kopš atvēršanas 2024. gada 1. februārī, centru apmeklējuši jau 31 000 zinātkāru apmeklētāju. Ieeja Latvijas Nacionālajā botāniskajā dārzā saskaņā ar cenrādi.
Ineta Rudzīte aicina uz savu jauno romantisko franču solo programmu – La Vie En Rose Mazmežotnes muižā 29.martā plkst.19.00.
Bauskas TIC
2025. gadā vienu reizi mēnesī tiek organizētas atvērtās ekskursijas Kodolraķešu bāzē Zeltiņos kopā ar gidu! Piesakies, atklāj, uzzini!
Alūksnes TIC
Visa mēneša garumā Preiļu novadā norisināsies akcija - “Latgales garšu mēnesis”, kurā piedalīsies desmit Preiļu novada kafejnīcas un kulinārā mantojuma vietas
Preiļu novada TIC
21. februārī atzīmējam starptautisko gidu dienu, kuras ietvaros vēlamies teikt lielu paldies mūsu novada gidiem par ieguldīto darbu Preiļu novada popularizēšanā
Preiļu novada TIC
Piedzīvojumu cienītāji aicināti uz unikālu vakaru Jaunpils pilī, kur norisināsies īsts viduslaiku rauts un kur ikviens varēs sajust autentisko seno auru.
Tukuma TIC
Elizabete un Pjērs rīko vakariņas, kuru laikā rodas pārpratums pēc pārpratuma, kad pārējiem tiek paziņots gaidāmajam dēlam izvēlētais vārdiņš
Tukuma TIC
Aicinām Jūs uz Nurmuižas pils organizēto vienas dienas Mākslas retrītu, kurš norisināsies šī gada 5.aprīlī!
Nurmuižas pils
Teatrāls, dzīvespriecīgs, labdabīgi ironisks uzvedums, R. Paula mūzika, asprātīgi dialogi. Uzvedumā piedalās Latvijā zināmi un iemīļoti aktieri un mūziķi.
EUR 12 | Līvānu TIC
Izbaudiet radošas, garšīgas, viesmīlīgas un aktīvas jaunas vietas Tukuma pusē
Tukuma TIC
Apvienojoties Kandžas Laboratorijai un Pļavas darbnīcām, Madonas apkārtnē ir radies jauns zīmols - darināTAVA. Tā ir iespēja smelties iedvesmu un atpūsties
Madonas TIC
Aicināti bērni kopā ar vecākiem uz aizraujošu orientēšanās spēli “Atrodi pavasari Rundāles pils muzejā”.
Bauskas TIC
Cēsu novads piedāvā aizraujošas iespējas katrai gaumei – no izglītojošām aktivitātēm līdz piedzīvojumiem dabā!
Cēsu TIC
15.martā - Atvērtā ekskursija Bauskas alus darītavā plkst. 13:00 un 15:00.
Bauskas TIC
Bauskas novadā atrodami vairāk nekā 30 unikāli labjūtes pakalpojumu sniedzēji, kas piedāvā iespēju relaksēties un uzkrāt enerģiju ikdienai.
Bauskas TIC
11.maijā, starts Lidostā "Jūrmala". Aiciniet līdzi draugus, radus un kaimiņus, izdekorējiet auto un dodieties ceļā.
Tukuma TIC
Koncertā piedalīsies - TDA Svīta, VPDK Mārupieši, VPDK Dzīpars, VPDK Vēlreiz, JDK Luste, TDK Laisma, TDA Drīziņš un TDA Drīziņš studija.
Tukuma TIC
Koncerts “Uz Tukumu pēc smukuma” kurā būs iespēja dzirdēt Edvarda lielākos hitus no albuma “Lauku dzīves miera osta”.
Tukuma TIC
Aicinām kultūras un mākslas cienītājus apmeklēt dažādas izstādes Tukumā un apkārtnē
Tukuma TIC
Rudzātu saieta namā koncertēs televīzijas šovos popularitāti ieguvušie brāļi Atis un Jānis Auzāni, Oranžā kora dziedātāji un Latvijas mūziķi.
EUR 15 | Līvānu TIC
Latgales kultūras balva atceļojusi uz Lubānas puses Broņislavas Martuževas Dzejas klēti. Dižens mazums ved uz diženu lielumu/B.Martuževa
Madonas TIC