Olīvija Zeta Survillo | 2026.01.24
Atzīmējot 70 gadus kopš dibināšanas, Dabas aizsardzības pārvaldes Nacionālā botāniskā dārza administrācija (pārvaldes NBDA) interesentus aicina uz īpašu jubilejas pasākumu ciklu “Daba dārzā”, kas visa gada garumā stāstīs par botāniskā dārza unikālo bagātību – augu kolekcijām. Jubilejas svinības tiks atklātas šo sestdien, 24. janvārī, no plkst. 11.00 līdz 15.00 ar pasākumu “Dzīvība tuksnesī: sukulentu noslēpumi”.
Apmeklētāji pasākumā aicināti iepazīt dārza “sirdi” – Oranžēriju un tās sukulentu kolekciju, kuras veidošana tika aizsākta līdz ar botāniskā dārza dibināšanu 1956. gadā. Šeit vienkopus skatāmi vairāk nekā 600 dažādi kaktusi, Baltijā bagātīgākā aloju kolekcija, agaves ar gigantiskajām lapu rozetēm un garajiem ziedkātiem līdz pat siltumnīcas stiklotajiem griestiem un virkne citu sukulentu.

Ventspils koncertzāle “Latvija” piesaka jaunās sezonas pirmos notikumus.
Ventspils TIC
Apmeklētājus sagaidīs stāsti par dārza vēsturi izstādē “Pacietīgais dekors”, dabas darbnīca “Sukulentu pētnieki”, kas rosinās izzināt, kā sukulenti meistarīgi pielāgojušies dzīvei sausā un karstā klimatā, praktiska stādīšanas meistarklase, kā arī aizraujošas ekskursijas cauri Oranžērijas sukulentu valstībai, atklājot sukulentu pasaules neparastākos rekordus. Sīkāka pasākuma programma pieejama https://www.botania.lv/dziviba-tuksnesi-sukulentu-noslepumi/. Pasākums norisināsies Pārvaldes NBDA Oranžērijā un dabas izglītības centrā “Botania”, Miera ielā 1, Salaspilī. Ieeja maksa – atbilstoši dārza cenrādim.
“Ja ozols 70 gados no zīles izaug par brangu koku, tad Nacionālais botāniskais dārzs šādā laika nogrieznī ir kļuvis par vienu no krāšņākajiem un svarīgākajiem Latvijas simboliem – unikālu dabas vērtību krātuvi 129 hektāru platībā, apvienojot ap 14 000 augu taksonu un kalpojot par tiltu starp zinātni un sabiedrību. Mēs lepojamies, ka no savulaik ražošanā balstītas stādaudzētavas esam transformējušies par modernu Eiropas līmeņa institūciju,” pauž pārvaldes NBDA direktors Artis Vītiņš.
Viņš uzsver, ka līdz ar jaunās Oranžērijas atklāšanu 2015. gadā un vides izglītības centra “Botania” izveidi aizpērn, ir radīta vide, kurā ikviens var kļūt par dabas pētnieku. Pasākumu cikls, kas veltīts dārza 70 gadiem un visa gada garumā izcels tā unikālās kolekcijas un stāstus, ir veltījums darbinieku paaudzēm un apmeklētājiem, kuri kopīgi ir lolojuši šo dārzu.
Lai iegūtu sīkāku informāciju par jubilejas cikla “Daba dārzā” pasākumiem, interesenti aicināti sekot līdzi pasākumu kalendāram www.botania.lv un www.tiekamiesdaba.lv, kā arī informācijai sociālajos tīklos. Visos pasākumos tiks veikta filmēšana un fotografēšana pārvaldes NBDA publicitātes vajadzībām.
Nacionālā botāniskā dārza pirmsākumi meklējami 1798. gadā dibinātajā dārznieka Johana Hermaņa Cigras stādaudzētavā, kas vēlāk nonāca Šohu dzimtas īpašumā. Uz tagadējo mājvietu Salaspilī stādaudzētava tika pārcelta 1898. gadā, kļūstot par lielāko un modernāko kokaudzētavu Baltijā. Oficiāli kā Zinātņu akadēmijas Botāniskais dārzs tas tika dibināts 1956. gadā, pārņemot vēsturiskās augu kolekcijas zinātniskai izpētei un sabiedrības izglītošanai.
Kopš 1992. gada dārzs ir valsts nozīmes izglītības, kultūras un zinātnes objekts. Tā pamatuzdevumi ir bioloģiskās daudzveidības saglabāšana ex situ, pētniecība un sabiedrības dabas izglītība. Tas glabā Baltijā bagātāko augu kolekciju. Kopš šī gada botāniskais dārzs ir pievienots pārvaldei kā NBDA.

Izvēlies kādu no laivošanas maršrutiem – no nesteidzīga ģimenes brauciena līdz īstam piedzīvojumam draugu kompānijā!
Bauskas TIC
Šī diena būs lieliska iespēja ne vien pabūt vienā no skaistākajiem peoniju dārziem Kurzemē, bet arī piedalīties sarunās
Tukuma TIC

Atpūties pašā pilsētas sirdī pie Kovšu ezera un izbaudi mieru ar visām ērtībām, saunu un privātu pludmali!
Rēzeknes pilsētas TIC

No 4. līdz 6. jūnijam Latgales Kultūrvēstures muzejā būs apskatāma tradicionālā rožu izstāde, iespēja saņemt rožu kopšanas padomus un iegādāties stādus.
Rēzeknes pilsētas TIC

Disku golfs ir lielisks veids, kā apvienot pastaigu dabā ar aizraujošu sporta aktivitāti. Priežu mežā izvietoti 18 grozi, kas pieejami bez maksas visu gadu!
Ventspils TIC
Tukuma novadā, norisināsies karstākais jaunās mūzikas festivāls “FĀZE ’26”
Tukuma TIC
Dziesmas, gaisma un senču spēks, kas uzplaukst gada maģiskākajā brīdī - vasaras saulgriežos!
Tukuma TIC

GRANDIOZAS BALVAS akcijā "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē": 8 velosipēdi, 8 ceļojuma somas, 8 tūristu klases teltis, 8 nūjošanas nūju komplekti.
Bauskas TIC

3. jūlijā aicinām uz džeza nakti Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos!
EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Aicinām izbaudīt ziedēšanas krāšņumu 13. un 14. jūnijā no plkst. 11.00 līdz plkst. 19.00 peoniju kolekcijas dārzā “Silezeru peonijas”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Šī būs diena, kurā satiksies elegance, daba un nesteidzīga noskaņa. Te sagaidīs ziedu pilni celiņi, mierpilna atmosfēra, skaistas foto vietas u.c. aktivitātes!
Tukuma TIC
Iespējams, grūtākais maratons Latvijā: 42 km, 2000+ augstuma metri, 13 apļi, 7 stundas.
Tukuma TIC
Zentenes pils dārzā, Tukuma novadā, norisināsies karstākais jaunās mūzikas festivāls “FĀZE ’26”, kas arī šogad pulcēs daudzveidīgus Latvijas mūzikas projektus.
Tukuma TIC

Ventspils koncertzāle “Latvija” piesaka jaunās sezonas pirmos notikumus.
Ventspils TIC
Kas gan tie par Jāņiem, bez lustīgas teātra spēlēšanas ar dziesmām un dejām?!
Tukuma TIC
Rūdolfa Blaumaņa komēdija “No saldenās pudeles” atdzīvosies uz skatuves ar īsti latvisku humoru, kaislībām un dzīvesprieku.
Tukuma TIC

Deju skolas “Dzirnas” sadarbībā ar Burtnieku apkaimes bērniem un jauniešiem 8.augustā plkst. 21:30 aicina uz muzikālu dejas fantāziju “Mana Daba”.
EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

“KABATA” piedāvā vietējo dizaineru darbus, dāvanas, amatnieku izstrādājumus un garšīgu KUUP kafiju.
Rēzeknes pilsētas TIC

Sestdien, 6. jūnijā aicinām Tevi uz šīs sezonas noslēdzošo POP-UP RESTORĀNU, kur par garšu bagātību un daudzveidību rūpēsies šefpavārs Matīss Aleksandrovs.
EUR 55 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Lai apmeklējums būtu izdevies un nesteidzīgs, esam sagatavojuši ceļvedi, ko apskatīt un darīt Rundālē svētku dienās 30.05.-06.06.
Bauskas TIC