Rundāles pilī atklāta papildināta hercoga bibliotēkas ekspozīcija

Ilze Kusiņa | 2026.02.18

2026. gada 15. februārī, Kurzemes-Zemgales hercoga Pētera 302. dzimšanas dienā, Rundāles pils muzejā tika atklāta būtiski papildināta hercoga bibliotēkas ekspozīcija.

Pagājušā gada nogalē muzejs savā īpašumā ieguva apjomīgu un vēsturiski nozīmīgu 17.–19. gadsimta aristokrātu privātbibliotēkas paraugu, kas sastāv no vairākiem tūkstošiem izdevumu. To 17 gadu garumā (2004–2021) veidojis rīdzinieks, jurists un bibliofils Konstantīns Tihomirnijs, pētot vēsturisko bibliotēku katalogus un mērķtiecīgi komplektējot izdevumus par Baltijas, īpaši Kurzemes, vēsturi un Eiropas lasīšanas tradīcijām. Muzejam īpaši nozīmīgas ir aptuveni 100 grāmatas, kas saistītas ar Bīronu dzimtas vēsturi.

Starp jauniegūtajiem izdevumiem īpaši izceļami divi 1786. gadā Boloņā izdoti sējumi, kas tapuši pēc hercoga Pētera iniciatīvas un ir veltīti itāļu medaļu un monētu mākslai. Vienā no tiem atrodams hercogam Pēterim adresēts veltījums ar pateicību par atbalstu izdevuma tapšanā.

Bibliotēkas telpa atrodas pils centrālajā korpusā, hercoga parādes apartamentu austrumu galā. Telpa restaurēta 2014. gadā ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu. Tagad tajā apskatāms arī oriģinālais 18. gadsimta ozolkoka grāmatu skapis, ko muzejam dāvinājis Bīronu dzimtas pēctecis Gerhards Vulfiuss un kas līdz šim atradās dekoratīvās mākslas izstādē pils pirmajā stāvā.

Oriģinālajā skapī goda vietā izvietotas vairāk nekā 60 grāmatas no kādreizējās hercoga Pētera bibliotēkas. 18. gadsimta beigās daļa no tās tika aizvesta uz Zāganas pili Silēzijā un vēlāk kā mantojums nonāca Kurzemes princešu Katrīnas Vilhelmīnes un Paulīnes īpašumā. Tagad šie izdevumi nonākuši Rundāles pilī un papildina pils pastāvīgo ekspozīciju.

Ekspozīcijas atklāšanas dienā Baltajā zālē izskanēja Antonio Vivaldi mūzikas koncerts, iezīmējot jauna koncertcikla “Sarunas pilī ar mūziku” sākumu un simboliski savienojot grāmatu un mūzikas pasauli hercoga rezidencē.

Avots: Rundale.net



Piedalies Saulgriežu pārgājienā Rēzeknes p

Piedalies Saulgriežu pārgājienā Rēzeknes p

Svētdien, 21. jūnijā plkst. 9.00, startējot no Rēzeknes TIC, dosimies Saulgriežu pārgājienā. Maršruts: Rēzekne – Pīterkolns

Rēzeknes pilsētas TIC

Ko piedzīvot jūnijā Balvu novadā?

Ko piedzīvot jūnijā Balvu novadā?

Jūnijs Balvu novadā - ko apmeklēt un izbaudīt?

Balvu TIC

Piesakies Līgo tirdziņam Rēzeknē!

Piesakies Līgo tirdziņam Rēzeknē!

Aicināti mājražotāji, amatnieki un tirgotāji pieteikties dalībai Rēzeknes Līgo tirdziņā, kas norisināsies 23. Jūnijā, no plkst. 18.00 līdz 23.00!

Rēzeknes pilsētas TIC

Latvijas Jaunatnes X olimpiāde Valmierā

Latvijas Jaunatnes X olimpiāde Valmierā

No 18.-20.jūnijam Valmiera kļūs par Latvijas jaunatnes sporta galvaspilsētu, uzņemot Latvijas Jaunatnes X olimpiādi, kas atjaunota pēc sešu gadu pārtraukuma.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Saulgriežu maģija Daugavas muzejā

Saulgriežu maģija Daugavas muzejā

21. jūnijā no plkst. 20.00 līdz 24.00 Daugavas muzejs aicina uz kopīgu ielīgošanu. Doles muižas vēsturiskajā parkā, pašā Daugavas krastā.

Salaspils novada TIC

Pilsētu piepilda krāsas

Pilsētu piepilda krāsas

Ventspils vasarā uzplaukusi īpašā krāšņumā. Pilsētas ielas, laukumi, skvēri un parki ieguvuši košus vasaras rakstus.

Ventspils TIC

Saulgrieži Ventspilī

Saulgrieži Ventspilī

Aicinām iepazīsties ar Saulgriežu norisēm Ventspilī! Jūra, tradīcijas, mūzika, dejas un prieks!

Ventspils TIC

Atklāj vasaru – akcijā Muzejs iedvesmo!

Atklāj vasaru – akcijā Muzejs iedvesmo!

Ventspils muzejs no 4. jūnija līdz 30. augustam piedāvā vasaras programmu – Muzejs iedvesmo! Pērc biļeti un sagādā sev nelielus svētkus visās muzeja mājās!

Ventspils TIC

Darba laiki Līgo svētku brīvdienās

Darba laiki Līgo svētku brīvdienās

Esam apkopojuši lielāko Bauskas novada tūrisma apskates objektu darba laikus. Ieplāno jautras un piepildītas brīvdienas mūsmājās - Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Sajūtu vakars pie jūras

Sajūtu vakars pie jūras

20. jūnijā, kad jūra satiekas ar saulrieta ugunīgajām nokrāsām, Ventspils pludmalē ikviens aicināts piedzīvot sajūtu vakaru pie jūras “Saulrieta mistērija”.

Ventspils TIC

KABATA un KUUP kafija - dodies uz Rēzekni!

KABATA un KUUP kafija - dodies uz Rēzekni!

“KABATA” piedāvā vietējo dizaineru darbus, dāvanas, amatnieku izstrādājumus un garšīgu KUUP kafiju.

Rēzeknes pilsētas TIC

Zinātnes šovi katru dienu

Zinātnes šovi katru dienu

Jūnijā zinātnes centrs VIZIUM svinēs jubileju un priecēs apmeklētājus ar daudzveidīgām aktivitātēm.

Ventspils TIC

Izstādes Tukuma novadā vasarā

Izstādes Tukuma novadā vasarā

Aicinām kultūras un mākslas cienītājus apmeklēt dažādas izstādes Tukumā un apkārtnē.

Tukuma TIC

Vasaras saulgrieži Gaujas Nac.parkā

Vasaras saulgrieži Gaujas Nac.parkā

No uguns rituāliem, vainagu pīšanas un Jāņu dziesmām līdz īpašām vakariņām pie dzīvās uguns, saullēkta sagaidīšanai un autentiskiem svētkiem dabā

EnterGauja

Brīvdabas izrāde “Meldermeitiņa”

Brīvdabas izrāde “Meldermeitiņa”

22. jūnijā plkst. 19.00 Strenču brīvdabas estrādē aicinām apmeklēt jautru un sirsnīgu V.Sauleskalna izrādi “Meldermeitiņa”. Biļetes "Biļešu paradīze" kasēs

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ķer piedzīvojumus Ventspilī

Ķer piedzīvojumus Ventspilī

Jautrība un piedzīvojumi Piedzīvojumu parkā garantēti. Iepazīsties ar plašo piedāvājumu - rodelis, virvju trase, veikparks, disku golfs, peintbols, lāzertags.

Ventspils TIC

Skroderdienas Silmačos

Skroderdienas Silmačos

20. jūnijā Ventspils Teātris aicina uz Rūdolfa Blaumaņa leģendārās lugas “Skroderdienas Silmačos” brīvdabas pirmizrādi Piejūras brīvdabas muzejā

Ventspils TIC

Jauniešu sarunu festivāls “Bāka”

Jauniešu sarunu festivāls “Bāka”

19. jūnijā jauniešu festivāls "Bāka" pulcēs jauniešus un ikvienu, kam aktuālas sarunas par demokrātiju, pilsonisko līdzdalību, karjeru, vidi, finansēm.

Ventspils TIC

Ziedu paklāju festivāls

Ziedu paklāju festivāls

Ventspils Pilsētas svētku ietvaros, no 31. jūlija līdz 2. augustam, Reņķa dārzā notiks Starptautiskais ziedu paklāju festivāls. Dalībnieki aicināti pieteikties.

Ventspils TIC

Līgo gadatirgus Rūjienā

Līgo gadatirgus Rūjienā

21. jūnijā plkst. 10.00-15.00 Līgo gadatirgus Rūjienā – jaunā tirgus laukuma atvēršana Brīvības ielā 12.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -