Jānis Pēteris Bērziņš | 2026.04.14
Norvēģijā pieaug neapmierinātība ar masveida tūrismu, kas 2024. gadā sasniedza vēsturisku rekordu ar 38,6 miljoniem nakšņojumu. Šie skaitļi ievērojami stiprināja valsts ekonomiku, tomēr vienlaikus radīja arvien lielāku slodzi infrastruktūrai un vietējiem iedzīvotājiem. Daudzviet sabiedrībā valda sajūta, ka apmeklētāju skaits ir sasniedzis robežu, kuru vairs nav iespējams ignorēt.
Īpaši sarežģīta situācija veidojas ostas pilsētās, kur kruīzu industrija rada gan loģistiskas, gan ekoloģiskas problēmas. Stavangerā vienlaikus var pietauvoties trīs milzīgi kruīzu kuģi, un tas ik dienu pilsētas vēsturiskajā centrā ienes tūkstošiem tūristu. Vietējie iedzīvotāji norāda, ka šie kuģi aizsedz skatu uz ostu un apdraud vēsturisko ēku konstrukcijas, savukārt gaisā jūtamās emisijas raisa bažas par veselības riskiem.
.jpg)
Sestdien, 6.jūnijā plkst. 14.00 Sēļu muižā Vidzemes augstskolas studiju programmas “Tūrisma organizācija un vadība” studenti aicina uz jauniešu brīvdabas spēlēm
Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Masveida tūrisma spiedienu izjūt arī Norvēģijas populārākie dabas objekti. Piemēram, Preikestūlena, 604 metrus augsta klints platforma, pievilina milzīgu ceļotāju plūsmu. Saulainās dienās šaurajā takā uz virsotni veidojas garas rindas, jo katrs vēlas iegūt ideālo atmiņas foto. Šāda plūsmas intensitāte rada riskus gan dabai, gan pašiem apmeklētājiem.
Bergenas Bryggen fonda direktors Bernts Hārvards Eijens uzsver, ka nepieciešams panākt līdzsvaru starp tūrisma attīstību un kultūras mantojuma saglabāšanu. Bergenā aktīvi tiek apspriesta iespēja noteikt stingrākas apmeklētāju robežas, lai pasargātu UNESCO pasaules mantojuma teritoriju un mazinātu slodzi uz pilsētas infrastruktūru.
Īpaši spilgti masveida tūrisma radītās problēmas redzamas mazajās Norvēģijas kopienās. Floma, neliels ciems Aurlandsfjorda krastos ar vien 288 iedzīvotājiem, kruīzu sezonā pārvēršas par īstu izklaides parku. Galvenā pievilcība ir slavenā Flomas dzelzceļa līnija, kas ik gadu piesaista aptuveni 450 tūkstošus pasažieru un tiek uzskatīta par vienu no skaistākajiem vilcienu maršrutiem pasaulē. Vietējie arvien biežāk atbalsta stingrus ierobežojumus, lai saglabātu dzīves kvalitāti un novērstu pārmērīgu tūrisma spiedienu.
Bernts Hārvards Eijens norāda, ka nepieciešams izstrādāt mehānismus, kas ļautu kontrolēt apmeklētāju plūsmu tā, lai netiktu apdraudēta vēsturiskā vide. Bergenas atbildīgajām institūcijām UNESCO mantojuma aizsardzība ir absolūta prioritāte, un diskusijas par ilgtspējīgu tūrisma pārvaldību kļūst arvien intensīvākas.
Norvēģijas piemērs spilgti atklāj, ka tūrisma izaugsme bez skaidras stratēģijas var radīt nopietnas sekas. Valsts šobrīd meklē risinājumus, kas ļautu saglabāt ekonomiskos ieguvumus, vienlaikus aizsargājot kultūras mantojumu, dabu un vietējo iedzīvotāju ikdienas dzīvi.
Vairāk informācijas: www.visitnorway.com


Smiltenes pilsētas svētki šogad notiks no 16. līdz 19. jūlijam, svētku moto "Salido Smiltenē!"
Smiltenes TIC

No jūnija līdz augustam divreiz mēnesī Smiltenes novada iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja ceturtdienas vakaros izceļot pasauli caur mūziku.
Smiltenes TIC

Lidojums no Rīgas, transfēri: lidosta-viesnīca-lidosta, 3 izvēlētajā naktis viesnīcā, brokastis
EUR 515 | Estravel Latvia

Aicinām uz Lielo Latgaļu tirgu, kas notiks Ludzā 20. jūnijā no plkst. 9.30 līdz 14.00 Ludzas pilskalnā.
Ludzas novada TIC

13. jūnijā plkst. 11.00–14.00 radošā darbnīca kopā ar “Deja Today” komandu ikvienam interesentam, bet dejas izrāde plkst. 17.00 dejas mājā "Kurtuve"
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Viesu mājā tiek piedāvāta banketu zāle dažādām svinībām līdz 90 personām. Vasaras sezonā var izmitināt līdz 50 personām.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

No 1. jūnija līdz 31. oktobrim norisinās Valmieras novada Tūrisma akcija. Piedalies un laimē galveno balvu - Ērenpreiss velosipēdu!
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Simts gadu - simts iemeslu svinēt! No 4. līdz 6. jūnijam Madonu piepildīs mūzika, māksla, sports, teātris, tirdziņi, garšu piedzīvojums, radošas aktivitātes uc.
Madonas TIC

Svētku laikā aicinām uz mobilo Tūrisma informācijas telti, kur būs pieejami suvenīri ar Madona 100 simboliku, bez maksas ekskursijas "100 minūtes Madonā" u.c.
Madonas TIC

Atpūtas bāzē “Virogna” Jūs varēsiet izpērties pirtiņā, pavizināties ar laivu vai ūdens velosipēdu, pamakšķerēt vai vienkārši pasēdēt ezera krastā.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

No Marseļas, 3 naktis uz kuģa MSC Orchestra // no 193 € / personai / Marseļa – Taragona - Valensija
EUR 193 | CRUISEcentre

No 26.05.: Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programma // VASARA gaida JŪS!
EUR 449 | Estravel Latvia

Lidojums no Rīgas, 3 naktis viesnīcā // Īsais laiks ceļojumam uz Skandināviju!
EUR 409 | Estravel Latvia

No Venēcijas | 6 naktis uz kuģa MSC Lirica // Venēcija – Kotora – Mikona – Sirosa – Ankona
EUR 451 | CRUISEcentre