
Foto: Visitaluksne.lv | Autors: Evelīna Laura Seļicka | 2026.08.13
2026. gada 5.septembrī Baltijā vienīgais regulāri kursējošais šaursliežu dzelzceļš atzīmē savu 123.gadadienu. Par godu šim notikumam Gulbenē, Stāmerienā un Alūksnē norisināsies ikgadējie Bānīša svētki, aicinot ikvienu doties ceļojumā laikā, izbaudīt tvaika lokomotīves burvību un sarūpēto kultūras un izklaides programmu.
Tvaika lokomotīve Ferdinands svētku reisā dosies 13.00 no Gulbenes stacijas un 16.00 no Alūksnes stacijas. Tiem, kuri izvēlēsies baudīt svētkus Bānīša stacijās, būs iespēja braukt ar Bānīti, kuru velk dīzeļlokomotīve, vakara reisā 18.00 no Gulbenes stacijas un 20.10 no Alūksnes stacijas. Biļešu rezervācija veicama pa tālruni +371 26310022.
Gulbenes dzelzceļa mezglā no plkst. 11.00 dažādas radošas darbnīcas, iespēja iepazīt industriālo mantojumu, izbraukt ar drezīnām un paviesoties pop – up kafejnīcā kādreizējās stacijas ēdnīcas telpās, plkst. 12.30 dueta “Santehniķi” performance, visas dienas garumā grafitti gleznojuma veidošana ar mākslinieku Regnāru Klāvu Reidzānu, bet vakarā no plkst. 20.00 apmeklētāji aicināti piedzīvot Bānīša depo smēdi jaunā gaismā, plkst. 22.00 ģitārista Ērika Upenieka koncerts “Roka simfonija”.

No kūrorta peldēm līdz sārtiem saulrietiem – atklāj Rēzeknes vasaras labākās vietas!
Rēzeknes pilsētas TIC
Stāmeriena no plkst. 12.00 gaidīs apmeklētājus ar programmu lieliem un maziem – gaidāms gan tradicionālais skrējiens apkārt Stāmerienas ezeram, gan tautisko deju kolektīvu koncerts un grupas “Baritoni” uzstāšanās, Cesvaines tautas teātra izrāde “Draudzes bazārs”, leļļu izrāde “Troļļu piedzīvojums” un putu ballīte bērniem, tirdziņš dienas garumā, piepūšamās atrakcijas un vakarā no plkst. 21.00 zaļumballe ar Aināru Lipski.
Alūksnes stacija par svētku pieturu pārvērtīsies no plkst.14.00 līdz 16.00, kad ikviens svētku dalībnieks aicināts nākt ar savu vintage ceļojuma koferi, lai radītu kopīgu svētku noskaņu un piedalītos koferu parādē. Parādes laikā koferi bērnu un pieaugušo grupās tiks vērtēti divās nominācijās: „Bānītis ved” – koferis, kas pastāsta stāstu par to, ko Bānītis ved savos braucienos un „Nesējam ar nesamo ir jāsaskan” – koferis, kuru paspilgtina tam pieskaņots īpašnieka tērps. Tāpat svētku laikā varēs apmeklēt Brīvbodes vintage andeli un mazie apmeklētāji varēs priecāties piepūšamajās atrakcijās. Savukārt visus klātesošos ar muzikālu priekšnesumu iepriecinās grupa „Čipsis un Dullais”.
Šaursliežu dzelzceļš, no kura mūsdienās saglabājies tikai posms Gulbene–Alūksne, tika atklāts 1903. gadā. Lai popularizētu Baltijā vienīgo regulāri kursējošo šaurliežu vilcienu, kopš 2000. gada septembra pirmajā sestdienā tiek svinēti Bānīša svētki. Svētki tradicionāli norisinās Bānīša līnijas lielākajās stacijās — Gulbenē, Stāmerienā un Alūksnē, bet vilciena apaļās jubilejas reizēs arī mazākos pieturas punktos.

21. augustā norisināsies ventspilnieku un Ventspils viesu iecienīts un iemīļots pasākums – piektdienas vakara pastaiga.
Ventspils TIC

No 10. līdz 16. augustam Ventspilī norisināsies starptautiskie jauno pianistu meistarkursi Ventspils Piano 2026.
Ventspils TIC

15. augustā Dzintaru mežaparkā bērnus gaidīs pasaku tēli, radošās darbnīcas, cirka priekšnesumi un “Carnival Youth” koncerts. Ieeja bez maksas.
Jūrmalas TIC

29. augustā no plkst. 10.00 līdz 15.00 Brenguļos pie sporta centra “Kaimiņi” norisināsies gadskārtējie Tomātu svētki.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Līdz 19. augustam Valmieras muzeja Garšaugu dārzā apskatāma izstāde "Hortenzijas", kas tapusi sadarbībā ar stādaudzētavu "7 Rozes".
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Iepazīsti Kaugurus pirms svētkiem – no Kaugurciema vēstures un pludmales līdz tirgiem, parkam, audiogida stāstu takai un augusta pasākumiem.
Jūrmalas TIC
.png)
Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nams aicina uz jaunās radošās sezonas atklāšanas koncertu!
Rēzeknes pilsētas TIC

Atklāj mākslu Ventspilī! Augustā pilsētā un novadā skatāmas daudzveidīgas izstādes – no fotogrāfijas un glezniecības līdz vēstures stāstiem.
Ventspils TIC

Augustā ar jaunu sparu atgriežas iemīļotās Mājas kafejnīcu dienas. Viesi varēs izbaudīt gan sen nesajustas bērnības garšas, gan ļauties jaunu ēdienu vilinājumam
Cēsu TIC

VIZIUM - vieta, kur tehnoloģijas māca, iedvesmo un iepriecina.
Ventspils TIC

No 1. jūnija līdz 31. oktobrim norisinās Valmieras novada Tūrisma akcija. Piedalies un laimē galveno balvu - Ērenpreiss velosipēdu!
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Slutišķu gravu taka Naujenes pagastā kļuvusi vēl interesantāka apmeklētājiem.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa
.jpg)
Atklāj Bauskas novadu vietējo acīm! Iedvesmojies no baušķenieku ieteikumiem par apskates vietām, kafejnīcām un īpašām pieturām.
Bauskas TIC

No 1. jūlija līdz 28. augustam Sēļu muižā skatāma Vijas Meisteres mākslas darbu izstāde “Ar kafijas lāsi”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

22. augustā plkst. 17.00 Brīvības ielā 7, Vamierā, norisināsies Burkānciema mūzikas svētku koncerts “Vakarvēja melodijas”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Jaunais ceļvedis ar 176 ezeriem Latvijā un Lietuvā bez maksas pieejams Bauskas novada tūrisma informācijas centros.
Bauskas TIC

21. augustā plkst. 21.00 Valmiermuižas alus dārzā dzīvās mūzikas vakars ar grupām “Nielslens Lielsliens” un “Nora Kripta”. Galdiņu rezervācija: tālr. 28664424.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Visas vasaras garumā Strenču pilsētvidē apskatāma mākslinieku apvienības “Orbīta” kūrēta izstāde – objekti un instalācijas, kas paslēpti pilsētvidē.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ventspils valstspilsētas pašvaldība izdod jauno fotoalbumu “Ventspils 700+35”. Fotoalbumā iekļauti 316 fotoattēli, ko radījuši 67 autori.
Ventspils TIC

Jūrmalas izstāžu zālēs un brīvdabas telpās skatāma plaša vasaras programma – laikmetīgā māksla, fotogrāfija, vēsture, arhitektūra un personību stāsti Jūrmalā.
Jūrmalas TIC