30. jūnijs vēsturē: Kongo Demokrātiskā Republika iegūst neatkarību

30. jūnijs vēsturē: Kongo Demo

Foto: Pixabay.com | Autors: Jānis Pēteris Bērziņš | 2026.06.30

Šajā dienā, 30. jūnijā, pēc platības otrā lielākā valsts Āfrikā un 11. lielākā valsts pasaulē, kurai ir ceturtais lielākais iedzīvotāju skaits Āfrikā un kuras valūta ir Kongo franks, ieguva savu neatkarību.

Kongo Demokrātiskā Republika ir valsts, kas savos pastāvēšanas gados mantojusi vairākus nosaukumus. No 1908. līdz 1960. gadam Kongo Demokrātiskā Republika bija Beļģijas kolonija un tās nosaukums bija Beļģijas Kongo. No 1971. līdz 1997. gadam tā bija oficiāli pazīstama ar nosaukumu Zaira, taču tagad palikusi pie nosaukuma – Kongo Demokrātiskā Republika.

Pirmie cilvēki reģionā mājoja jau vairākus gadu tūkstošus pirms mūsu ēras. Pirmie ciemi parādījās ap 2600. gadu pirms mūsu ēras. 7. un 8. gadsimtā šeit ienāca bantu tautas. 14. gadsimtā reģionā izveidojās varenā Kongo impērija, kas eksistēja četrus gadsimtus, taču, ierodoties portugāļiem, tā pamazām zaudēja savu spēku.

Kongo oficiālā valoda ir franču valoda, un valsts galvaspilsēta, Kinšasa, ir pasaulē otra lielākā franču valodā runājošā pilsēta. Taču bez šīs valodas par oficiālām atzītas arī četras bantu valodas - kongo valoda, lingala valoda, luba, svahili. Kā arī bez šīm oficiālajām valodām Kongo Demokrātiskajā Republikā tiek izmantotas vairāk kā 250 valodas un dialekti.

Neskatoties uz to, ka tikai 3% no zemes ir piemērota darbam, iedzīvotāji visvairāk nodarbojas ar  lauksaimniecību. Lauksaimniecības produkti ir saldie kartupeļi kukurūza, rīsi, rieksti, banāni un pākšaugi. Ražo gumiju, kafiju, kokvilnu un apstrādā tēju un cukurniedres galvenokārt eksportam. Audzē kazas, aitas, liellopus. Rok tādus derīgos izrakteņus kā varu, kobaltu, cinku, mangānu, urānu, alvas rūdas, ogles, zeltu, sudrabu, dimantu. Blakus Kongo upes grīvai ir lieli naftas nogulumi. Tiek eksportēti dimanti, nafta, kobalts, kafija, palmu izstrādājumi un gumija. Importē dažādas iekārtas, transporta iekārtas, pārtikas produktus. Valsts galvenie saimnieciskās sadarbības partneri ir Beļģija, ASV, Francija, Vācija un Dienvidāfrika. Tā ir viena no nabadzīgākajām valstīm pasaulē.

Kongo iedzīvotājiem mēdz būt stipra ticība dažādiem ticējumiem un paradumiem, kas, iespējams, citās valstīs nav ierasti. Piemēram, tūristiem nav ieteicams uzņemt fotogrāfijas, kurās iekļauti vietējie iedzīvotāji, jo viņi uzskata, ka cilvēka attēla uzņemšana tam atņem dvēseli. Kā arī Kongo iedzīvotāji vēl joprojām tic burvestībām un raganām. Bieži vien cilvēki bērniem piedēvē pārdabiskas spējas un uzskata tos par raganām vai burvjiem. Ja kādam bērnam piedēvē šīs spējas, to var piekaut vai pat nogalināt. Taču visbiežāk šādos gadījumos ģimene no šī bērna atsakās un atstāj to uz ielas lai bērns kļūtu par bezpajumtnieku.

Tūristiem, viesojoties Kongo, ieteicams apskatīt tās  septiņus nacionālos parkus, no kuriem pieci -  Garambas nacionālais parks, Kahuzi-Biéga nacionālais parks, Okapi savvaļas rezervāts, Salongas nacionālais parks un Virungas nacionālais parks - ir iekļauti UNESCO Pasaules kultūras mantojumu sarakstā. Pēdējais savvaļas baltais degunradzis dzīvo Garambas nacionālajā parkā, savukārt Salongas nacionālais parks ir tikpat liels kā Āfrikas lielākais lietusmežs.

Vairāk informācijas: https://tourismerdc.cd

Avots: BalticTravelnews.com/web.de



Meksika! Cena sākot no 1839eur!

Meksika! Cena sākot no 1839eur!

Meksika ir viena no bioloģiski daudzveidīgākajām valstīm pasaulē. No tuksnešiem un tropu mežiem līdz okeāna piekrastēm - te atradīsiet ekosistēmas, kas ir mājvieta daudzām unikālām dzīvnieku sugām.

EUR 1839 | Itaka Latvia

Vasaras īpašais piedāvājums Tallinā!

Vasaras īpašais piedāvājums Tallinā!

Izmanto promo kodu SUMMER2026 un saņem līdz pat 25% ATLAIDI* uzturēšanās reizēm mūsu viesnīcās. 2026. gada 1. jūlija līdz 30. augustam.

Rija Old Town Hotel Tallin

Liepājas ielu mākslas tūre

Liepājas ielu mākslas tūre

Katru darba dienu plkst. 18.00 un brīvdienās plkst. 12.00 pievienojies ielu mākslas tūrei – 2 stundu ceļojumam Liepājas ielās gida pavadībā.

Liepājas reģiona TIB

Vasara Rēzeknē - atbrauc ciemos!

Vasara Rēzeknē - atbrauc ciemos!

Rēzekne ir īstais galamērķis, lai baudītu ģimenisku atpūtu, piedzīvotu izslavēto latgaliešu viesmīlību, kulturālu baudījumu un piedalītos sportiskās izklaidēs!

Rēzeknes pilsētas TIC

Viesu māja “Stārķis”

Viesu māja “Stārķis”

Viesu māja „Stārķis” piedāvā vairākas aprīkotas banketu zāles svinībām, ēdināšanas pakalpojumus, karaoke, deju zāli, krievu pirti, labiekārtotu pludmali.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Maroka - Club Med kūrorti

Maroka - Club Med kūrorti

Club Med piedāvā "viss iekļauts" konceptu // Iekļautas 7 naktis viesnīcā, pilna pansija - ēdināšana un dzērieni, aktīvās atpūtas un izklaides programma viesnīcā

EUR 1195 | Estravel Latvia

Viesu māja “Priedes”

Viesu māja “Priedes”

Viesu māja “Priedes” piedāvā ērtas naktsmītnes, saunu, atpūtu lapenē un makšķerēšanas iespējas Dubnas upē vai Luknas ezerā.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Mierīga elegance un izsmalcināts mājīgums!

Mierīga elegance un izsmalcināts mājīgums!

Vecrīgas 5 zvaigžņu viesnīca DOME HOTEL ir ieguvusi prestižo MICHELIN Key 2025, kas izcila kvalitātes, rūpīga darba un neaizmirstamas viesmīlības atzinība.

Dome Hotel

Sacīkstes - Formula 1 Baku Grand Prix

Sacīkstes - Formula 1 Baku Grand Prix

Baku ielu ātrums - Formula 1 Baku Grand Prix (23.–27. septembris 2026) 5 dienas / 4 naktis, Piedāvājums krievu valodā

EUR 1295 | AL SVETS

Madeira! Cena sākot no 639 eur!

Madeira! Cena sākot no 639 eur!

Madeirā, kas tiek uzskatīta par Atlantijas okeāna pērli, tiek apvienots ēdiens ar kultūru,īsta paradīze pārgājienu cienītājiem.

EUR 639 | Itaka Latvia

Albānija! Cena sākot no 529 eur!

Albānija! Cena sākot no 529 eur!

Albānija ir valsts ar bagātu vēsturi, kas apvieno vairākus arhitektūras stilus un iespaidīgu dabas vidi ar skaistām dabas pludmalēm.

EUR 529 | Itaka Latvia

Bali! Cena sākot no 1309 eur!

Bali! Cena sākot no 1309 eur!

Vilinoša un maģiska sala ar neskartām teritorijām, tropisko veģetāciju un paradīzes pludmalēm. Bali ir aizraujoša ar savu kultūru, tradicionālajiem rituāliem un iedzīvotāju garīgumu.

EUR 1309 | Itaka Latvia

Atpūta Melnkalnē

Atpūta Melnkalnē

Lidojums no Rīgas, transfēri , 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu

EUR 479 | Estravel Latvia

Augustā lido uz saulaino Antāliju!

Augustā lido uz saulaino Antāliju!

✈️ Lidojumi no Rīgas: 02.08., 06.08., 10.08., 14.08., 18.08., 22.08., 26.08. un 30.08.2026. 7 naktis | Ultra All Inclusive

LATTUR

Sienu gleznojumi Liepājā

Sienu gleznojumi Liepājā

Dodies Liepājas ielās un atklāj lielformāta mākslas darbus, kas grezno Liepājas ēku fasādes, gan pilsētas centrā, gan Karostas fortos!

Liepājas reģiona TIB

Seriāla

Seriāla "Ķīlnieki" maršruts Talsos

Maršruts ved cauri pilsētas ielām, pakalniem un vietām, kas redzamas seriāla ainās, ļaujot paskatīties uz Talsiem no kino skatupunkta.

VisitTalsi.com

Rezervējiet galdiņu virs Rīgas!

Rezervējiet galdiņu virs Rīgas!

Aicinām baudīt gardus ēdienus un dzērienus, vērojot fantastisko skatu uz Rīgu. Atvērta visiem, ne tikai viesnīcas viesiem!

Riga Islande Hotel

 Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Viesu māja “Pie vecā kalēja” piedāvā svinību telpas, banketu rīkošanu, nakšņošanas iespējas, pirti, dīki, piknika vietu, bērnu rotaļu laukumu.

Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Rēzeknei 741 - Tu negribi palaist garām!

Rēzeknei 741 - Tu negribi palaist garām!

Rēzekne gatavo vasaras iespaidīgākos svētkus! Trīs dienas ar koncertiem, svētku gājienu, amatniekiem, salūtu, putu šovu un īpašiem notikumiem visai ģimenei!

Rēzeknes pilsētas TIC

Skolēnu brīvlaiks Turcijā

Skolēnu brīvlaiks Turcijā

🏨 Güral Premier Belek 5*| 19.10.2026, 7 naktis. Cenas: 2ADL + 1CHD - 3612 €, 2ADL + 2CHD - 4845 €

Atlantic Travel

BalticTravelnews.com
+371 26551169
info@travelnews.lv -